Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sievietes ES valstīs 59 dienas gadā strādā «par velti»

16,2% - tik liela Eiropas Savienībā (ES) ir no dzimuma atkarīgā darba samaksas atšķirība, proti, vidējā atšķirība starp sieviešu un vīriešu saņemto darba samaksu stundā, liecina otrdien Eiropas Komisijas (EK) publiskotie jaunākie dati.

EK ziņojumā secināts, ka sievietes Eiropā vēl aizvien 59 dienas gadā strādā «par velti».

EK informē, ka gada laikā šis rādītājs nav mainījies nemaz. EK šodien publicējusi ziņojumu, kas atklāj, ka visās ES valstīs vēl aizvien pastāv vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība 27,3 % (Igaunijā) līdz 2,3% (Slovēnijā) apjomā. No rādītājiem redzams, ka pēdējos gados šai atšķirībai kopumā ir tendence nedaudz mazināties. 2008.-2011. gadā tā samazinājusies par 1,1 %.

Saskaņā ar šodien publicēto ziņojumu vislielākā problēma cīņā pret ES samaksas atšķirību ir vienlīdzīgas samaksas noteikumu praktiskā piemērošana un tas, ka sievietes nesniedz prasības valsts tiesās.

«Dzimumu līdztiesība ir Eiropas sasniegums, jo likumi garantē vienādu samaksu par vienādu darbu, vienlīdzību darba vietā un minimālās tiesības uz grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu. Tomēr, lai dzimumu līdztiesība būtu pilnīga, vēl ir daudz darāmā. Samaksas atšķirība vēl arvien ir liela un nemazinās. Situāciju pasliktina tas, ka liela daļa pārmaiņu skaidrojama ar vīriešu ienākumu mazināšanos, nevis sieviešu ienākumu palielināšanos,» norāda EK priekšsēdētāja vietniece, ES tieslietu komisāre Viviāna Redinga.

«Princips, ka vīrieši un sievietes par vienādu darbu saņem vienādu atalgojumu, kopš 1957.gada ierakstīts ES līgumos. Ir pēdējais laiks tam kļūt par realitāti arī darba vietās,» norādījusi Redinga.

Šodien publicētajā ziņojumā aplūkota vienlīdzīgas samaksas noteikumu praktiskā piemērošana ES valstīs un prognozēts, ka nākotnē sarežģītākais uzdevums visām dalībvalstīm būs ar 2006.gada Vienlīdzīgu iespēju direktīvu iedibināto noteikumu pareiza piemērošana un izpilde.

EK, būdama līgumu sargs, sākusi pienākumu neizpildes procedūras pret 23 dalībvalstīm par to, kā tās transponējušas vairākus ES dzimumu līdztiesības tiesību aktus. Tādējādi Komisija nodrošinājusi ES vienlīdzīgas attieksmes noteikumu pareizu transponēšanu dalībvalstīs. Pašlaik visas šīs procedūras pabeigtas, izņemot vienu.

Tomēr šodien publicētais ziņojums apstiprina, ka reālu vienlīdzīgas samaksas principa īstenošanu apgrūtina samaksas sistēmu necaurredzamība, skaidru vienlīdzīgas samaksas kritēriju trūkums un skaidras informācijas trūkums darba ņēmējām, kuras cieš no nevienlīdzības. Ja samaksas sistēma kļūtu caurredzamāka, uzlabotos arī to sieviešu situācija, kuras cieš no samaksas diskriminācijas. Tad viņām būtu vieglāk justies līdzvērtīgām vīriešiem.

Turpmākie pasākumi. Praksē tikai divas dalībvalstis - Francija un Nīderlande - ir pietiekamā mērā un skaidri transponējušas 2006.gada Vienlīdzīgu iespēju direktīvu, tā ka no tām netiek gaidīta papildinformācija. EK turpina strādāt ar pārējām 26 dalībvalstīm, lai nodrošinātu to tiesību pilnīgu piemērošanu un realizēšanu, kuras iedibinātas ar ES tiesību aktiem. Ja būs vajadzīgs, tā atkal izmantos pienākumu neizpildes procedūru.