Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nākamgad sola lielu piena cenu pieaugumu

Pasaules tirgū strauji pieaug pieprasījums pēc piena produkcijas, kā arī vienlaikus palielinās piena iepirkuma cena, tādēļ jau nākamā gada sākumā būs vērojams piena produktu cenu kāpums par 5-10% un sagaidāma piena pārstrādes uzņēmumu konsolidācija, šodien žurnālistiem prognozēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

«Pasaulē šogad par 25% pieaudzis pieprasījums pēc piena produktiem. Ķīnā, piemēram, šogad iepirkts par trešdaļu vairāk pilnpiena pulvera nekā pērn. Savukārt Āzijā kopumā iepērk 55% pasaules piena produkcijas un pieprasījums aizvien pieaug. Arī Krievijā 2014.gadā prognozēts dubults sviesta un vājpiena pieprasījuma kāpums,» sacīja Gulbe.

Lai arī līdz šim piena produktu tirdzniecības cenas bijušas stabilas, nākamgad tās neizbēgami pieaugs par 5-10%, atzina Gulbe.

«Cenu kāpums noteikti būs, jo jau patlaban vēsturiskā iepirkuma cena ir augstākā, turklāt joprojām saglabājas augsts mazumtirdzniecības diktāts,» teica Gulbe.

Tāpat viņa prognozēja, ka nākamgad Latvijā notiks piena pārstrādes uzņēmumu konsolidācija.

«Vairāki mazie pārstrādes uzņēmumi vai nu pievienosies lielajiem vai arī pazudīs. Šie uzņēmumi ražo produktus vietējam tirgum, neko neeksportējot. Šie nišas produkti ir ļoti interesanti, tomēr tie sadārdzināsies tiktāl, ka uzņēmumam nesīs zaudējumus. Labas perspektīvas ir tiem uzņēmumiem, kuri produkciju eksportē. Protams, zemniekiem - piena ražotājiem - nākamais gads no ražošanas viedokļa būs ļoti izdevīgs,» prognozēja LTVC vadītāja.

LTVC izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. Centrs apkopo un sniedz Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtības noteikšanai.