Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Daudzas kompānijas Latvijā pirmās divas jaunā gada nedēļas plāno nestrādāt

Saistībā ar gaidāmo eiro ieviešanu pieci procenti uzņēmēju jeb aptuveni 3000 kompāniju pirmajās divās jaunā 2014.gada nedēļās plāno nestrādāt.

To atklāj «Swedbank» sadarbībā ar pētījumu kompāniju TNS šī gada novembrī veiktais ceturtais un noslēdzošais pētījums «Latvijas eiro gatavības indekss». Indeksu veido Latvijas iedzīvotāju un uzņēmumu vadītāju aptaujas rezultāti par informētību, attieksmi un rīcību saistībā ar plānoto pāreju uz eiro.

Viens no būtiskākajiem izaicinājumiem uzņēmumiem saistībā ar eiro ieviešanu ir spēja tikt galā ar skaidrās naudas plūsmu šī gada beigās un 2014.gada sākumā, kad vairāk nekā puse jeb 54% iedzīvotāju saskaņā ar pētījumu plāno iztērēt savus skaidrās naudas latus.

Tai pašā laikā tikai 21% no aptaujātajiem uzņēmumu vadītājiem plāno vai ir jau pieteikušies skaidras naudas inkasācijai, savukārt 17% uzņēmēju ir pieteikuši eiro priekšpiegādi uz uzņēmuma adresi un vēl piektdaļa jeb 20% plāno vai ir pieteikušies priekšpiegādes eiro saņemšanai filiālē.

«Indeksu veidojam jau kopš šā gada marta, un tam ir divi galvenie mērķi – informēt sabiedrību par mūsu kopējo gatavības līmeni pārejai uz eiro un vērst uzņēmēju uzmanību uz ikdienas aizņemtībā atliktiem priekšdarbiem. Noslēdzošais indeksa pētījums rāda: uzņēmēji par pāreju uz eiro ir labi informēti, viņu attieksme kopumā ir pozitīva, taču nepieciešamie priekšdarbi nereti vēl nav veikti. Šādu situāciju var salīdzināt ar studentu, kurš gatavošanos eksāmenam ir atlicis uz pēdējo nakti. Taču jārēķinās ar lielu skaidras naudas apgrozījuma pieaugumu, jo no 1.janvāra atlikumu vajadzēs izdot eiro, bet divas nedēļas vēl pieņemt latus. Der atcerēties, ka eiro monētas ir vidēji par 30% smagākas nekā latu un santīmu monētas. Lai nodrošinātu efektīvu naudas apriti uzņēmumā, «Swedbank» piedāvā pieteikties priekšpiegādes eiro saņemšanai konkrētā bankas filiālē, noteiktā laikā no 10. līdz 31.decembrim un garantētā apjomā, kā arī skaidras naudas inkasācijai. Tas ļaus izvairīties no laika patēriņa un neplānotiem pārtraukumiem uzņēmuma darbā,» skaidro «Swedbank» valdes loceklis un Uzņēmumu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Daniils Ruļovs.

Pētījums liecina, ka jaunākais Latvijas iedzīvotāju eiro gatavības indekss ir tuvu vidējam – 41 indeksa punkts, kas par septiņiem punktiem pārsniedz gatavības līmeni septembrī. Arī uzņēmēju gatavība ir pieaugusi un statistiski ievērojami apsteidz iedzīvotāju rādītājus – 61 indeksa punkts no 100 iespējamajiem (pieaugums par septiņiem punktiem kopš septembra).

«Latvijas eiro gatavības indeksa» ceturto mērījumu «Swedbank» sadarbībā ar TNS veica 2013. gada novembrī, visas Latvijas teritorijā aptaujājot 1012 iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 74 gadiem un 500 uzņēmumu vadītāju. Tas ir svērtais vidējais indekss, kur minimālā iespējamā vērtība ir 0 indeksa punkti (absolūta negatavība eiro ieviešanai), bet maksimālā – 100 indeksa punkti (pilnīga gatavība eiro ieviešanai). Pirmais «Latvijas eiro gatavības indeksa» mērījums tika veikts 2013.gada martā. Šāds mērījums 2013. gadā tika veikts katru ceturksni.