Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Banku filiālēs ap gadu miju gaidāmas milzīgas rindas

Vēl aizvien daļa iedzīvotāju un uzņēmēju - katrs piektais uzņēmējs (20%) un  katrs desmitais (12%) iedzīvotājs - decembrī un janvārī plāno veikt skaidras naudas maiņu banku filiālēs, tādēļ rindas filiālēs var veidoties pat sešu līdz astoņu stundu garumā.

To atklāj «Swedbank» sadarbībā ar pētījumu kompāniju TNS šī gada novembrī veiktais ceturtais un noslēdzošais pētījums «Latvijas eiro gatavības indekss». Indeksu veido Latvijas iedzīvotāju un uzņēmumu vadītāju aptaujas rezultāti par informētību, attieksmi un rīcību saistībā ar plānoto pāreju uz eiro.

Pētījums atklāj, ka klientu skaita pieaugums īpaši koncentrēsies no 27.decembra līdz 14.janvārim.

Zīmīgi, ka pirmajās divās janvāra nedēļās vairāk nekā puse aptaujāto iedzīvotāju (56%) plāno norēķināties ar karti. Būtiski - no 56% uz 65% - pieaudzis to iedzīvotāju īpatsvars, kas pēc naudas iemaksas kontā plāno visu naudu tajā arī atstāt un norēķināties ar karti.

Vienlaikus samazinājās to iedzīvotāju īpatsvars, kas plāno pēc 1.janvāra visu naudu no konta izņemt skaidrā naudā eiro valūtā (kritums no 12% uz 6%).

«Redzam, ka pieaug to iedzīvotāju skaits, kas neplāno skaidras naudas uzkrājumus vai norēķinus. Arvien vairāk cilvēku sadzirdējuši ieteikumu par ērtāko pāreju uz jauno valūtu - kam nauda kontā, tas mierīgs par eiro. Nauda katra cilvēka bankas kontā 1.janvārī automātiski tiks konvertēta eiro pēc valsts fiksētā kursa un bez papildu maksas. Taču vēl aizvien ir daļa iedzīvotāju un uzņēmēju, kuri plāno gadu mijā doties uz filiāli veikt skaidras naudas maiņu. Sagaidām, ka papildus ikdienas plūsmai banku filiālēs decembra un janvāra laikā būs jāapkalpo 60 tūkstoši iedzīvotāju jeb piecas pilnas «Arēna Rīga» halles. Tas ir gandrīz pusotru reizi vairāk nekā regulārais klientu daudzums, kas vēršas filiālēs ar skaidras naudas darbībām. Tāpēc iedzīvotāju ērtībai rekomendējam izvēlēties skaidro naudu iemaksāt naudas iemaksas bankomātos, nevis doties uz filiāli, un darīt to savlaicīgi. Daļā «Swedbank» naudas iemaksas bankomātos latus varēs iemaksāt arī divas nedēļas pēc eiro ieviešanas,» komentē «Swedbank» valdes loceklis un Klientu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Ģirts Bērziņš.

Pētījums liecina, ka jaunākais Latvijas iedzīvotāju eiro gatavības indekss ir tuvu vidējam – 41 indeksa punkts, kas par septiņiem punktiem pārsniedz gatavības līmeni septembrī. Arī uzņēmēju gatavība ir pieaugusi un statistiski ievērojami apsteidz iedzīvotāju rādītājus – 61 indeksa punkts no 100 iespējamajiem (pieaugums par septiņiem punktiem kopš septembra).

«Latvijas eiro gatavības indeksa» ceturto mērījumu «Swedbank» sadarbībā ar TNS veica 2013. gada novembrī, visas Latvijas teritorijā aptaujājot 1012 iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 74 gadiem un 500 uzņēmumu vadītāju. Tas ir svērtais vidējais indekss, kur minimālā iespējamā vērtība ir 0 indeksa punkti (absolūta negatavība eiro ieviešanai), bet maksimālā – 100 indeksa punkti (pilnīga gatavība eiro ieviešanai). Pirmais «Latvijas eiro gatavības indeksa» mērījums tika veikts 2013.gada martā. Šāds mērījums 2013. gadā tika veikts katru ceturksni.