Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ES zivsaimniecības politika piedzīvos lielas pārmaiņas

Otrdien Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja jauno kopējo ES zivsaimniecības politiku nākamajiem septiņiem gadiem. EP galvenie mērķi, strādājot pie jaunajiem zivsaimniecības noteikumiem, bija pārzvejas pārtraukšana, zivju izmešanas aizliegums, kā arī uzlabot pircēju informētību par zivju produktiem. Jaunie noteikumi kopumā nodrošinās ilgtspējīgāku zivsaimniecības politiku un stāsies spēkā no 2014. gada.

«Noteikumu reforma atrisinās ES zivsaimniecības galveno problēmu, proti, ilgstošu pārmērīgu nozveju. ES Padomei tagad būs pienākums rīkoties ilgtspējīgi, pieņemot lēmumus par nozvejas kvotām», norādīja par noteikumu izstrādi atbildīgā EP deputāte Ulrike Rodusta.

Zvejniekiem būs jāievēro «maksimālais ilgtspējīgas ieguves apjoms», t.i., nezvejot vairāk zivju, nekā attiecīgajā gadā spēj atjaunoties. Jauno ilgtspējīgas nozvejas noteikumu mērķis ir atjaunot un uzturēt zivju krājumus virs maksimālā ilgtspējīgas ieguves apjoma līmeņa.

Zivju izmešanas aizliegums

Aptuveni ceturtā daļa ES nozvejotā loma tiek izgāzts atpakaļ jūrā, jo noķertās zivis neatbilst vajadzīgajai sugai vai izmēram. Lielākā daļa atpakaļ izmesto zivju iet bojā.

Lai pārtrauktu šo izšķērdīgo praksi, kas pašlaik netiek ierobežota, kuģiem būs jāieved krastā vismaz 95% loma, atbilstoši noteiktam grafikam (noteiktos datumos noteiktām zivsaimniecībām), ko pakāpeniski ieviesīs no 2015. gada. Eiropas Parlamenta deputāti cīnījās par to, lai procentuālo krastā izvedamo zivju īpatsvaru noteiktu pēc iespējas augstāku.

Noteikumos, par ko 2013. gadā deputāti vienojušies ar dalībvalstīm, prasa ES dalībvalstīm sākot no 2015. gada noteikt ilgtspējīgas nozvejas kvotas, vai atsevišķos skaidri noteiktos gadījumos – izņēmuma kārtā – līdz 2020.gadam.

Visaptveroša reforma

Noteikumi reformē lielu daļu ES zivsaimniecības politikas. Piemēram, ilgtspējīgas nozvejas principu turpmāk piemēros arī tiem ES zvejas kuģiem, kas zvejo ārpus ES ūdeņiem, tādējādi ES zvejnieki varēs citu valstu teritoriju ūdeņos zvejot tās zivis, kas šīm valstīm paliek pāri. Dalībvalstis ar pārmērīgi lielām zvejas flotēm tiks sodītas ar ES zivsaimniecības fonda subsīdiju aizturi.

Deputāti pieņēma arī jaunus zivju tirgošanas noteikumus, kas nodrošinās, ka patērētāji būs labāk informēti par zivīm, ko tie pērk, arī pieprasot, lai uz iepakojuma norādītu vairāk detaļu par nozvejas teritoriju vai izmantotajiem nozvejas rīkiem.

Turpmākie soļi

Dalībvalstu pārstāvjiem vēl oficiāli jāapstiprina Parlamenta otrā lasījuma nostāja, pirms to publicēs ES Oficiālajā Vēstnesī un tas varēs stāties spēkā.