Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Klasesbiedrenes nežēlīgas noslepkavošanas lietā apsūdzētajiem mīkstina cietumsodus

Krimināllietā par savas klasesbiedrenes slepkavību Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu tiesu palāta trešdien nedaudz mīkstinājusi sodus apsūdzētajiem, nosaka lielāku kompensāciju cietušās pārstāvim.

Kā portālam «Apollo» pavēstīja AT preses sekretāre Baiba Kataja, AT Krimināllietu tiesu palāta 11.decembrī, krimināllietā par savas vienaudzes slepkavību 2009.gada jūlijā Jaunciemā, visus četrus lietā apsūdzētos atzina par vainīgiem apsūdzībā pēc Krimināllikuma 118.panta 5.punkta par slepkavības izdarīšanu organizētā grupā un noteica brīvības atņemšanu attiecīgi uz deviņiem gadiem un sešiem mēnešiem, deviņiem gadiem un pieciem mēnešiem, deviņiem gadiem un četriem mēnešiem un deviņiem gadiem un trīs mēnešiem.

Krimināllikuma 49.prim panta 1.daļas pirmais punkts paredz, ka gadījumā, ja tiesa konstatē, ka nav ievērotas personas tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā, tā var šo apstākli ņemt vērā pie soda noteikšanas un sodu mīkstināt. Tiesa atcēla Rīgas apgabaltiesas spriedumu daļā par mantas konfiskāciju, jo sakarā ar spēkā stājušiem grozījumiem Krimināllikumā, likuma sankcija neparedz vispārēju mantas konfiskāciju.

Tāpat tiesa atcēla pirmās instances spriedumu daļā par apsūdzēto sodīšanu pēc Krimināllikuma 21.panta 2.daļas un 185.panta 2.daļas par svešas mantas tīšu iznīcināšanu un bojāšanu un apsūdzētos šajā apsūdzībā attaisnoja. Tiesa piedzina par labu cietušās pārstāvim 40 000 latu kompensāciju solidāri no visiem apsūdzētajiem.

Pilns AT Krimināllietu tiesu palātas spriedums tiks sastādīts 28.decembrī un pēc motivēta nolēmuma sagatavošanas dienas procesa dalībnieki to desmit dienu laikā varēs pārsūdzēt Senātā.

Krimināllietu tiesu palāta lietu apelācijas kārtībā skatīja 9.un 10.decembrī sakarā ar visu apsūdzēto, trīs apsūdzēto likumisko pārstāvju, divu apsūdzēto aizstāvju un cietušā pārstāvja iesniegtām apelācijas sūdzībām par Rīgas apgabaltiesas spriedumu.

Saskaņā ar apsūdzību viens no apsūdzētajiem, būdams egocentriskas dabas un tiecoties pēc pašapliecinājuma uz citu cilvēku pakļaušanas rēķina, 2009.gada pavasarī izdomāja veidojumu ar nosaukumu ISA - Informācijas savākšanas aģentūra -, kurā kā organizācijā, labprātīgi, uz savstarpēji draudzīgu attiecību pamata iesaistījās pārējie trīs lietā apsūdzētie jaunieši.

Turklāt apsūdzētais apgalvoja, ka jaunizveidotā grupa it kā iekļaujas organizācijā «Veros», kas arī bija izdomājums. ISA organizācijas mērķis bija informācijas savākšana «Veros», kuru jaunieši uztvēra kā reāli eksistējošu organizāciju, un tāpat grupas mērķis bija slepkavību un laupīšanu izdarīšana. Lai paaugstinātu šīs grupas nozīmīgumu, tika izgatavotas apliecības ar norādītām pakāpēm atkarībā no izdarīto noziegumu smaguma.

Jau jūnijā izdomātās grupas organizators piedāvāja pārējiem grupas dalībniekiem izdarīt klasesbiedrenes slepkavību. Meitene regulāri viņam palīdzēja apgūt mācību vielu, un līdz ar to viņu varēja bez aizdomām aicināt uz tikšanos. Dienu pirms slepkavības izdarīšanas grupa satikās un pārrunāja nozieguma izdarīšanas detaļas.

2009.gada 5.jūlijā, rīkojoties saskaņoti pēc plāna, divi no apsūdzētajiem jau sešos no rīta izraka bedri, kur vēlāk paslēpt noslepkavoto meiteni. Grupas organizators sagaidīja meiteni sabiedriskā transporta pieturā. Pēc tam viņi abi aizgāja uz dzelzceļa stacijas peronu, kur viņus jau sagaidīja pārējie grupas dalībnieki. Puiši piedāvāja aiziet uz mežu izrunāties. Visi devās uz meža masīvu, kur atbilstoši iepriekš izstrādātam plānam ar sevišķu cietsirdību meiteni noslepkavoja.

Izskatot lietu pirmajā instancē, Rīgas apgabaltiesa 2010.gada 29.maijā visus četrus lietā apsūdzētos jauniešus atzina par vainīgiem slepkavības izdarīšanā organizētā grupā ar sevišķu cietsirdību, saistītu ar laupīšanu.

Pirmās instances tiesa visus apsūdzētos sodīja ar brīvības atņemšanu uz desmit gadiem, konfiscējot mantu. Pirmās instances tiesa arī no visiem četriem apsūdzētajiem par labu noslepkavotās meitenes tēvam piedzina 20 000 latu morālā kaitējuma kompensāciju - 5000 latu no katra apsūdzētā subsidiāri ar vecākiem.

Meitenei tika konstatēts ļoti daudz grieztu brūču kakla un krūšu kurvja rajonā. Vienu brīdi pat meitene nākusi pie samaņas un lūgusi pārtraukt šīs darbības, taču nežēlīgie jaunieši tās turpinājuši, uzskata prokuratūra. Grupas līderis izvilcis līdzi paņemto gāzes pistoli un, tēlojot, ka tūliņ nāks palīgā, izšāvis no tās un nokritis, izliekoties, ka atrodas bezsamaņā. Slepkavība iepriekš pārdomāta līdz pēdējam sīkumam, jauniešiem pat bijis noteikums, ka nozieguma izdarīšanas brīdī jābūt tērptiem svinīgās drēbēs, secinājuši izmeklētāji, vēstī aģentūra LETA.

Pēc meitenes noslepkavošanas tika nolaupītas viņas mantas - mobilais tālrunis un aptuveni 40 latu. Tad meitenes līķis tika paslēpts, un to atrada tikai pēc vairāk nekā mēneša.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, 2009.gada 11.augustā meitenes tēvs ar paziņām, meklējot konkrētu vietu šajā mežā, atradis pēdas, kas liecinājušas par meitas aprakšanu. Atrodot mirstīgās atliekas, konstatēts, ka pret Olgu ir veiktas vardarbīgas darbības. Savukārt vieta, kur aprakts jaunietes līķis, atrasta, pateicoties ekstrasensam.

Kā ziņots, visi četri apsūdzētie patlaban atrodas apcietinājumā. Jauniešiem apsūdzības uzrādītas pēc Krimināllikuma (KL) 118.panta 5.punkta - par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos, proti, ja to izdarījusi organizēta grupa. Tāpat puiši apsūdzēti pēc KL 185.panta - par svešas mantas tīšu iznīcināšanu un bojāšanu.

Izskatot krimināllietu pirmajā instancē, Rīgas apgabaltiesa 2010.gada 29.maijā visiem apsūdzētajiem jauniešiem, kuri nozieguma pastrādāšanas dienā bija nepilngadīgi, piesprieda desmit gadu cietumsodus ar mantas konfiskāciju un policijas kontroli uz dažādiem termiņiem. Desmit gadi cietumā ir bargākais brīvības atņemšanas sods, ko saskaņā ar likumu par šāda nozieguma pastrādāšanu var piemērot nepilngadīgām personām. Tieši šādus pamatsodus apsūdzētajiem bija lūgusi piespriest arī prokurore Jekaterina Kušakova.

Apsūdzētajam Ņikitam Ostroveņecam, kuru prokuratūra uzskata par slepkavības organizatoru, apgabaltiesa papildus desmit gadu cietumsodam piemēroja policijas kontroli uz trim gadiem, Vadimam Petkunam - uz diviem gadiem, bet Filipam Čapliginam un Pāvelam Vatažam - uz vienu gadu.

Pirmās instances tiesa arī no visiem četriem apsūdzētajiem par labu noslepkavotās meitenes vecākiem nolēma piedzīt kopumā 20 000 latu morālā kaitējuma kompensāciju. Proti, saskaņā ar šo spriedumu katram puisim kopā ar saviem vecākiem Olgas ģimenei būtu jāsamaksā 5000 latu.

Cietušie kriminālprocesā pieteica arī materiālā kaitējuma kompensāciju, ko apsūdzētie viņiem līdz pirmās instances sprieduma pasludināšanas dienai jau bija samaksājuši, informēja Kušakova.

Vēlāk minēto Rīgas apgabaltiesas spriedumu pārsūdzēja visi apsūdzētie, Čapligina pārstāve un aizstāvis, Ostroveņeca pārstāve, Petkuna likumiskā pārstāve un aizstāvis, kā arī cietušo pārstāvis.