Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rumānijas parlaments dekriminalizē politisko korupciju

Rumānijas parlaments otrdien nolēmis, ka valsts prezidents, senatori, parlamenta apakšpalātas deputāti un juristi vairs nav uzskatāmi par amatpersonām, tādēļ nav tiesājami par korupciju.

Likuma labojumi, kas parlamentā tika apstiprināti bez debatēm, nozīmē, ka vadošie politiķi un juristi vairs nevarēs tikt saukti pie atbildības par amata stāvokļa izmantošanu, kukuļošanu, interešu konfliktiem un citiem korupcijas noziegumiem. Savukārt par šādiem noziegumiem notiesātie tiks atbrīvoti, ja likuma grozījumi stāsies spēkā.

Tā kā daudzi ministri vienlaikus ir arī parlamenta locekļi, jaunā imunitāte attiektos arī uz valdības locekļiem.

Rumānijas prezidents Trajans Basesku, kuram labojumi jāparaksta, lai tie stātos spēkā, solījis nosūtīt tos atpakaļ uz parlamentu.

Tomēr prezidents tā var rīkoties tikai vienu reizi un parlamentam nav pienākums ņemt vērā prezidenta iebildumus.

«Es pateicos viņiem, ka viņi domā par mani, bet man tas nav vajadzīgs,» ar zināmu humora devu norādīja Basesku, uzsverot ka šādas izmaiņas nozīmētu atkrišanu desmit gadus ilgā pagātnē.

Rumānijas korupcijas apkarošanas dienesta DNA publiskotā informācija liecina, ka par korupciju notiesāti vai pašreiz tiek tiesāti 28 parlamenta locekļi.

Par interešu konfliktu un citiem līdzīgiem noziegumiem tiek tiesāti arī vairāk nekā 100 mēru un vicemēru.

«Šīs likuma izmaiņas nostāda Rumānijas likumus kliedzošā pretrunā ar starptautiskajiem līgumiem, ko Rumānija ratificējusi 2002. un 2004.gadā, respektīvi: Eiropas Padomes Krimināltiesību pretkorupcijas konvenciju un ANO Pretkorupcijas konvenciju,» norādīja DNA.

Rumānijas parlamenta apstiprinātie likuma labojumi arī nozīmē, ka Rumānija vairs neatbildīs starptautiskās tiesiskās sadarbības kritērijiem un nespēs atbildēt uz lūgumu pēc tiesiskas palīdzības, kad runa būs par šāda veida personām, norādīja DNA.

Likuma labojumus kritizēja arī Rumānijas tiesnešu un prokuroru ētikas padome, ar kuru par šādām izmaiņām neviens netika konsultējies.

Padome norādīja, ka šāds solis pilnībā noņemtu no prezidenta un likumdevējiem jebkādu atbildību par noziegumiem.

Tiesa, šī nav pirmā reize, kad Rumānijas likumdevēji centušies pielāgot likumus, lai pasargātu sevi no izmeklēšanas.