Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prognozē, kad gaidāma plašāka gripas izplatība

Lai arī Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārs «Latvijas Infektoloģijas centrs» šodien apstiprinājis pirmo saslimšanas gadījumu ar gripu, par gripas plašu izplatību tas vēl neliecina, skaidro Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi. 

SPKC pārstāve Laura Ševčenko informē, ka šāda situācija ir tipiska šim gada periodam, tā notiek katru gadu – Latvijā, gluži tāpat kā citviet Eiropā, novembrī un decembrī tiek reģistrēti atsevišķi gripas saslimšanas gadījumi. Šobrīd Eiropas valstīs gripas sezona vēl nav sākusies, bet atsevišķi gripas gadījumi laboratoriski apstiprināti vismaz divpadsmit Eiropas valstīs. Arī Latvijā plašāka gripas izplatība gaidāma nākamā gada janvāra otrajā pusē, prognozē SPKC epidemiologi.

Tomēr pirmais apstiprinātais gripas gadījums liecina par gripas epidēmiskās sezonas tuvošanos un nepieciešamību ikvienam pievērst lielāku uzmanību gripas profilakses pasākumiem. «Aicinām pievērst uzmanību organisma stiprināšanai, kontaktu ierobežošanai starp slimniekiem un veseliem cilvēkiem, regulārai un rūpīgai roku mazgāšanai, klepošanas un šķaudīšanas kultūras ievērošanai un vakcinācijai, īpaši riska grupu pacientiem,» norāda epidemiologi.

SPKC epidemiologi uzsver, ka primārais vakcinācijas mērķis ir no saslimšanas pasargāt cilvēkus ar veselības riska faktoriem – tos, kuriem saslimšana ar gripu bieži izraisa komplikācijas. Riska grupā ietilpst cilvēki, kuriem ir hroniskas saslimšanas, kuri ir vecumā virs 65 gadiem, maziem bērniem u.c. Riska grupu pacientiem kopā ar savu ģimenes ārstu vakcināciju vajadzētu apsvērt ļoti nopietni. Tāpat vakcinācija ir ieteicama tiem cilvēkiem, kuri aprūpē kādu citu – mazus bērnus, vecāka gadagājuma radiniekus, cilvēkus ar invaliditāti u.tml. Ja aprūpētājs saslimst ar gripu, viņš bieži aplipina savus ģimenes locekļus, kuriem slimība var izraisīt nopietnus veselības sarežģījumus.

SPKC atgādina, ka aizvadītajā gripas sezonā ar gripas izraisītām komplikācijām nomira 79 cilvēki. Gandrīz visiem bija viena vai vairākas hroniskas saslimšanas vai citi veselības stāvokļi, kas veicina smagu gripas norisi un komplikācijas (piem., hroniskas sirds un asinsvadu slimības, palielināts svars). Neviens no mirušajiem nebija vakcinēts un līdz ar to pasargāts no saslimšanas un smagām komplikācijām.

Aizvadītās nedēļas gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka iedzīvotāji mazāk vērsušies pie ģimenes ārstiem ar sūdzībām elpceļu saslimšanu gadījumos, savukārt palielinājies pacientu skaits, kuri slimojuši ar pneimoniju.

Informācija par pirmo gripas saslimšanas gadījumu tiks iekļauta monitoringa ziņojumā, kas līdz ar citiem jaunākajiem datiem būs pieejams SPKC mājas lapā nākamās nedēļas sākumā.