Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgas TEC-2 rekonstrukcija: moderna un efektīva bāzes jauda Latvijai

Šodien pēc rekonstrukcijas tiek atklāts Rīgas 2. termoelektrocentrāles (TEC-2) otrais bloks, kurā tehniski un morāli novecojušās pagājušā gadsimta 70. gadu koģenerācijas jaudas ir aizstātas ar pasaulē modernākajām iekārtām, iegūstot papildus aptuveni 200 (mega vatus) MW elektriskās jaudas, portālu «Apollo» informēja AS «Latvenergo» preses sekretāre Sandra Vējiņa.

Jaunā termoelektrostacija ir modernākā Baltijā ar kopējo elektrisko jaudu 832 MW. TEC-2 otrā bloka rekonstrukcijā ir ieguldīti 225 milj. latu

Tiek atklāts viens no lielākajiem un nozīmīgākajiem AS «Latvenergo» investīciju projektiem – atjaunotā Rīgas TEC-2 ar rekonstruēto termoelektrostacijas otro bloku (TEC-2/2). Līdz ar jaunās stacijas, kas pievienojas jau rekonstruētajām Rīgas TEC-1 un TEC-2/1, atklāšanu Rīgas termoelektrostacijas spēj garantēt tā dēvēto bāzes jaudu un gandrīz pilnībā nodrošināt Latvijas elektroenerģijas patēriņu.

Āris Žīgurs, AS «Latvenergo» valdes priekšsēdētājs: «Līdz ar Rīgas TEC-2 otrā bloka atklāšanu AS «Latvenergo» ir pilnībā pabeigusi Rīgas termoelektrostaciju rekonstrukciju, un šobrīd mēs ar kopējo termoelektrostaciju uzstādīto elektrisko jaudu ap 1000 MW droši skatāmies nākotnē, jo tuvākos gadu desmitus spēsim Latvijas tautsaimniecību pilnībā nodrošināt ar elektroenerģiju. Bez rekonstruētā TEC-2 AS «Latvenergo» šodien nevarētu sasniegt dominējošo lomu Baltijas elektroenerģijas tirgū. Jāuzsver arī TEC pārliecinošā spēja elastīgi reaģēt uz gāzes un elektroenerģijas cenu izmaiņām tirgū – tas ļauj mums kā elektroenerģijas tirgotājiem izsvērt savas darbības un pieņemt lēmumu, kas ir ekonomiski izdevīgāk – ražot elektroenerģiju pašiem vai iegādāties to biržā.»

Pēc rekonstrukcijas TEC-2 kopējā koģenerācijas siltuma jauda ir 544 MW, bet elektriskā jauda koģenerācijas režīmā – 832 MW, kondensācijas režīmā – 881 MW. Savukārt kopējā Rīgas TEC-2 siltuma jauda, ieskaitot ūdens sildāmos katlus, sasniedz 1124 MW.

Tādējādi ar šo projektu ir pilnībā pabeigta Rīgas TEC-2 enerģētiskās daļas rekonstrukcija, kas ir viens no lielākajiem un nozīmīgākajiem investīciju projektiem Latvijas un AS «Latvenergo» vēsturē.

Rīgas TEC-2 (abi bloki) jauda pēc rekonstrukcijas Koģenerācijas režīmā

  • siltuma jauda – 544 MW
  • elektriskā jauda – 832 MW
  • Kondensācijas režīmā
  • elektriskā jauda – 881 MW
  • Siltuma jauda (ieskaitot ūdens sildāmos katlus) 1124 MW

Jaunā stacija ir videi draudzīga, līdz minimumam samazinot CO2 izmešu skaitu uz saražoto enerģijas vienību, un pārdomāta un būtiska tās priekšrocība ir arī augstā efektivitāte: TEC-2 jaunajā blokā uz vienu un to pašu siltuma vienību iespējams izstrādāt līdz pat 3 reizēm vairāk elektroenerģijas nekā iepriekšējā gadsimta 70. gados vecajos energoblokos. Papildus ir jāatzīmē, ka rekonstruētās Rīgas termoelektrostacijas garantē bāzes jaudas un elektroapgādes drošumu Latvijā un visā Baltijā, kas ļaus stabilizēt elektroenerģijas cenas reģionā.

Termoelektrostacijas ir būtiska AS «Latvenergo» ražošanas portfeļa sastāvdaļa, kas koncernam palīdzēs noturēt stabilas elektroenerģijas komersanta pozīcijas Baltijas tirgū. Brīvā elektroenerģijas tirgus apstākļos priekšrocība ir TEC spēja elastīgi reaģēt uz gāzes un elektroenerģijas cenu izmaiņām tirgū, pieņemot ekonomiski izdevīgu lēmumu ražot elektroenerģiju pašiem vai iegādāties to biržā. Tāpat termoelektrostaciju esamība ļauj ierobežot elektroenerģijas cenu pieauguma risku.

TEC ir energosistēmas drošuma garants Latvijas un Baltijas mērogā apstākļos, kad patēriņā rodas noteikts elektroenerģijas iztrūkums vai ir nepieciešama elektrostaciju balansējošā jauda. No šī viedokļa rekonstruētajā Rīgas TEC-2 ir uzstādītas ne tikai augsti efektīvas, bet arī ļoti elastīgas jaudas, kas ļauj tās izmantot arī citu elektrostaciju jaudu balansēšanai.

Rīgas TEC-2 jānodrošina siltuma izstrāde Rīgas labā krasta centralizētai siltumapgādes sistēmai koģenerācijas režīmā. Tas, kā zināms, no enerģētiskā viedokļa ir visefektīvākais ražošanas veids, jo vienlaikus ļauj izstrādāt gan siltumu, gan elektrību. Šāda apjoma siltuma ģenerācijai nepieciešamo resursu pieejamība reģionā un zemais potenciālo CO2 izmešu daudzums uz saražoto enerģijas vienību nosaka, ka tieši gāzes koģenerācija ir efektīvākais ražošanas veids, kas veicina arī Latvijas enerģētisko pašnodrošinājumu un energoneatkarību.

Rīgas TEC-2/2 projekta ģenerāluzņēmējs bija Turcijas kompānija GAMA GÜC Sistemleri Muhendislik ve Taahhut, kas veikusi TEC-2 jaunās stacijas projektēšanu, būvniecības iekārtu piegādi, montāžu un ieregulēšanu.

Rīgas termoelektrostaciju rekonstrukcijas desmitgade

  • 2003. gada jūnijā – 2005. gada novembrī Rīgas TEC-1 rekonstrukcija. Projektu īsteno Siemens grupas uzņēmums Zviedrijā «Demag Delaval Industrial Turbomachinery AB».
  • 2006. gada janvārī – 2009. gada janvārī Rīgas TEC-2 pirmā bloka rekonstrukcija. Projektu īsteno Spānijas kompānija IBERDROLA Ingenieria y Consultoria S.A.U. / Iberdrola Generacion S.A.U.
  • 2010. gada martā – 2013. gada decembrī Rīgas TEC-2 otrā bloka rekonstrukcija. Projektu īsteno Turcijas kompānija GAMA GÜC Sistemleri Muhendislik ve Taahhu.