Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Saeimas vēlēšanās varēs balsot iepriekš

Turpmāk Saeimas vēlēšanās vēlētāji varēs nobalsot iepriekš, savu balsi nododot glabāšanā, paredz Saeimā ceturtdien, 12.decembrī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Saeimas vēlēšanu likumā, informē Saeimas Sabiedrisko attiecību birojā.

«Tādējādi turpmāk, balsojot iepriekš, parlamenta vēlēšanās varēs piedalīties arī tie, kuri vēlēšanu dienā atrodas vai plāno atrasties ārpus valsts,» izskatot grozījumus, iepriekš uzsvēra par likumprojekta virzību atbildīgās Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs.

Vēlētājs, kurš nobalsojis iepriekš, bet pēc tam savu izvēli būs nolēmis mainīt, vēlēšanu dienā tajā pašā iecirknī drīkstēs pārbalsot. Šādā gadījumā iepriekš glabāšanā nodotā balss tiks anulēta.

Vēlētājs savu balsi nodot glabāšanā vēlēšanu iecirknī varēs trīs dienas pirms vēlēšanu dienas. Vēlēšanu iecirkņus, kur varēs nobalsot iepriekš, noteiks republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisijas.

Ņemot vērā izmaiņas Civilprocesa likumā, kas stājās spēkā šī gada sākumā, turpmāk Saeimas vēlēšanās varēs piedalīties arī rīcības nespējīgas personas.

Grozījumi arī paredz atvieglot balsošanas kārtību karavīriem un zemessargiem, kuri dienestu pilda starptautiskajās misijās. Karavīri un zemessargi balsot varēs starptautiskās operācijas rajonā, un vēlētāja pasē tiks izdarīta atzīme par piedalīšanos attiecīgās Saeimas vēlēšanās. Par vēlēšanu norisi atbildīgs būs Nacionālā kontingenta komandieris vai viņa pilnvarota persona.

Līdzšinējā balsošanas kārtība starptautiskajās misijās nav bijusi pietiekami efektīva, jo karavīru pases bija jānogādā tuvākajā Latvijas diplomātiskajā pārstāvniecībā, tostarp formalitāšu kārtošana atrāva karavīrus no dienesta pienākumu veikšanas, iepriekš par grozījumu virzību atbildīgajā Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā uzsvēra likumprojekta autori.

Grozījumi arī paredz, ka, kandidējot Saeimas vēlēšanās, kandidātam rakstiski būs jāapliecina, ka viņš prot valsts valodu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo pienākumu veikšanai. Līdz šim Saeimas deputāta kandidātam bija jāsniedz latviešu valodas prasmes pašnovērtējums.