Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arī Latvijas bankas zem uzraugu lupas

Pagājušajā nedēļā Eiropas Savienība par veiktajām manipulācijām astoņām bankām piemēroja rekordlielu naudas sodu 1,7 miljardu eiro apmērā. Taču tas nebūt nav pirmais gadījums šogad, kad Eiropā strādājošās finanšu institūcijas pieķertas būtisku likumpārkāpumu izdarīšanā. Zem uzraugu lupas ir arī komercbankas, kas savu darbību izvērsušas Latvijā, turklāt, kā zināms, jau pirms dažiem gadiem Latvijas bankām tika piemērota mūsu valsts mērogā ļoti barga soda nauda par banku pārkāpumiem.

Bankas sodītas ar 5,5 miljonu latu sodu

Jāatgādina, ka Konkurences padome (KP) 2011.gadā pēc divu gadu ilgas izmeklēšanas konstatēja, ka 22 bankas Latvijā ir pārkāpušas likumu, slēdzot aizliegtu vienošanos, proti - KP secināja, ka pārkāpuma rezultātā bankas ilgstoši fiksējušas savstarpējās komisijas maksas par maksājuma karšu pieņemšanu, kas savukārt noteica zemāko līmeni tiem maksājumiem, kurus veica tirgotāji, kas savās tirdzniecības vietās pieņem maksājuma kartes. Šī aizliegtā vienošanās attiecās uz komisijas maksām, ko bankas maksāja par karšu norēķiniem, kā arī par bankomātu pakalpojumiem.

Padome toreiz pieņēma lēmumu bankas sodīt, kopumā piemērojot soda naudu 5 495 462,19 latu apmērā. Bankas pret KP lēmumu iebilda, tas tika pārsūdzēts, un joprojām notiek tiesvedība.

Latvijas komercbankas zem uzraugu lupas

Kā portālam «Apollo» pavēstīja KP pārstāve Inita Kabanova, padome, ņemot vērā, ka banku pakalpojumu tirgus ir būtisks vairumam Latvijas patērētāju un uzņēmumu, seko līdzi finanšu pakalpojumu iestāžu un to asociāciju darbībām.

Kabanova atklāj, ka patlaban KP lietvedībā izpētes stadijā ir arī viena pārkāpuma lieta, kuras ietvaros tiek pārbaudīts, vai nav noticis vienošanās aizlieguma pārkāpums finanšu pakalpojumu tirgū, taču viņa norāda, ka padome patlaban konkrētāku informāciju nedrīkst atklāt.

Jautāta, vai KP saņem arī iedzīvotāju sūdzības par iespējamiem banku pārkāpumiem, Kabanova atzina, ka padome saņēmusi informāciju no patērētājiem, kas pauduši bažas eiro ieviešanas kontekstā par iespējamiem pārkāpumiem attiecībā uz maksu par banku pakalpojumiem.

«Šobrīd notiek tirgus uzraudzība par maksas pakalpojumiem bankās, lai pārliecinātos, vai šajā tirgū nenotiek konkurences tiesību pārkāpumi. Tirgus uzraudzības ietvaros KP speciālisti ir pieprasījuši informāciju par situāciju šajā tirgū, un pašlaik veic tās analīzi.

Par aizliegto vienošanos ES ziņojusi viena no bankām

Kabanova norāda, ka kartelis Eiropas mērogā gaismā nāca pateicoties bankai, kas atklāja savu līdzdalību tajā. «Eiropas banku pārkāpums tika atklāts pēc iecietības programmas ziņojuma – viena no pārkāpumā iesaistītajām bankām pēc savas iniciatīvas ziņoja Eiropas Komisijai par savu dalību pārkāpumā un par paša karteļa darbību, tā ļaujot to identificēt un novērst, bet pretim saņemot atbrīvojumu no soda,» pauda Kabanova.

Kā portālam «Apollo» norādīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) Komunikācijas daļas sabiedrisko attiecību speciāliste Marija Makareviča, manipulācijas ar procentu likmēm un nelikumīga vienošanās starp bankām nav FKTK kompetences jautājums. Vienlaikus gan viņa atzīmēja, ka nevienai no skandālā iesaistītajām Eiropas bankām («Royal Bank of Scotland», «Barclays», «UBS», «Deutsche Bank», «Societe Generale», «JP Morgan», «Citibank» un RP «Martin») Latvijā nav meitas banku, filiāļu vai pārstāvniecību.

Sūdzības saņem arī FKTK

FKTK gan regulāri saņem kredītiestāžu klientu sūdzības – šogad no 1.janvāra līdz 30.septembrim kopā saņemtas 129 kredītiestāžu klientu sūdzības. Visos gadījumos, kad klients ir sūdzējies par konkrētas bankas darbību, FKTK ir pieprasījusi bankai sniegt skaidrojumus par radušos situāciju.

Izskatot 116 sūdzībās, FKTK kredītiestāžu rīcībā nav konstatējusi Kredītiestāžu likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumus, sešās sūdzībās minēto FKTK izmantos uzraudzības vajadzībām un septiņās sūdzībās konstatēti trūkumi banku operacionālā riska pārvaldīšanā.

No 129 saņemtajām sūdzībām un iesniegumiem 34 gadījumos to iesniedzēji vērsušies FKTK par «Swedbank» darbību, 19 sūdzības tika saņemtas par «Citadele» bankas darbību, 14 sūdzības par DNB, 11 par SEB , 10 par «Nordea Bank» Latvijas filiāli un astoņas sūdzības par «Norvik» banku. Pa sešām sūdzībām FKTK saņēmusi par ABLV un «GE Money Bank», kā arī visām Latvijas bankām. Piecas sūdzības tika iesniegtas par Privatbank, pa trīs sūdzībām par «Eesti Krediitipank» un Latvijas Hipotēku un zemes banku. Pa vienai sūdzībai FKTK saņēmusi no «Baltikums Bank», «Rietumu banka», «Danske Bank» filiāles Latvijā un «BIGBANK» klientiem.