Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ziemeļkorejā varētu sākties kultūras revolūcija

Ziemeļkorejas diktatora Kima Čenuna ietekmīgā tēvoča Čana Sonthēka krišana nežēlastībā varētu būt priekšvēstnesis Ķīnas Kultūras revolūcijai pielīdzināmam radikālam politiskam apvērsumam, ceturtdien sacīja Japānas aizsardzības ministrs Icunori Onodera.

Phenjana pirmdien apstiprināja, ka Čans, kurš līdz šim varas hierarhijā «de facto» ieņēma otro vietu, padzīts no visiem augstajiem amatiem un arestēts.

Valsts televīzija pārraidīja sižetu, kurā pazemoto Čanu arestē cilvēki uniformās.

«Reportāža par Čana Sonthēka arestu man atgādināja ainas, kādas tika redzētas Ķīnas Kultūras revolūcijas laikā,» uzrunā Tokijas institūtā sacīja ministrs. «Ziemeļkoreja nākotnē varētu kļūt par radikālāku vietu. Tās ir manas bažas.»

Atbilstoši Phenjanas oficiālās ziņu aģentūras KCNA versijai Čans esot korumpants, narkomāns un brunču mednieks, turklāt valdošajā partijā centies izveidot savu frakciju.

Dienvidkorejas eksperti prognozē, ka Ziemeļkorejā varētu sākties nopietnas tīrīšanas, lai Kimam Čenunam nodrošinātu neapstrīdēta varas centra statusu.

Dienvidkorejas Nacionālais izlūkdienests pagājušajā nedēļā pavēstīja, ka Čans, iespējams, jau novembra beigās atstādināts no visiem augstajiem amatiem. Diviem viņa tuviem līdzgaitniekiem jau pagājušajā mēnesī izpildīts nāvessods.

Atbilstoši ekspertu vērtējumam Čans nelaiķa līdera Kima Čenira slimības laikā un pēc viņa nāves faktiski pārvaldījis izolēto komunistu valsti. Čans ir precējies ar Kima Čenira māsu Kimu Gjonhi.

Čans līdz šim ieņēma Nacionālās aizsardzības komisijas vicepriekšsēdētāja amatu.

Dienvidkorejas laikraksts «JoongAng Ilbo», atsaucoties uz informētu avotu Ziemeļkorejā, vēsta, ka Kima tēvocis atstādināts no amatiem, pakļaujoties Ķīnas spiedienam.

Čans esot iebildis pret līguma parakstīšanu ar Ķīnu par kopīgas ekonomiskās zonas izveidošanu.