Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijai jāatmaksā 10 000 eiro Eiropas Komisijai

Eiropas Komisija (EK) saskaņā ar tā saucamo «grāmatojumu noskaidrošanas procedūru» šodien Latvijai pieprasīja atmaksāt neatbilstīgi iztērētos līdzekļus 10 000 eiro (7028 latu) apmērā, aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecības Latvijā preses pārstāve Džeina Tamuļeviča.

Arī citām dalībvalstīm jāatmaksā neatbilstīgi iztērētie līdzekļi, un kopsummā komisija no dalībvalstīm atgūs 335 miljonus eiro (235 miljonus latu), kas tām bija piešķirti no Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības politikas fondiem.

Tomēr, tā kā dalībvalstis jau ir atmaksājušas daļu no šīs summas, šodien pieņemtā lēmuma finansiālā ietekme aptvers aptuveni 304 miljonus eiro (213,6 miljonus latu). Šī summa jāatmaksā ES budžetā tādēļ, ka netika ievēroti ES noteikumi vai arī tika īstenotas neatbilstošas lauksaimniecības izdevumu kontroles procedūras. Dalībvalstis ir atbildīgas par maksājumu veikšanu un izdevumu pārbaudīšanu saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP), un komisijai ir jānodrošina, ka dalībvalstis šos līdzekļus izlieto pareizi.

Jaunākajā lēmumā noteikts, ka līdzekļi tiks atgūti no 15 dalībvalstīm - Austrijas, Beļģijas, Čehijas, Vācijas, Spānijas, Somijas, Francijas, Grieķijas, Ungārijas, Īrijas, Luksemburgas, Latvijas, Nīderlandes, Rumānijas un Zviedrijas. Nozīmīgākās valstu individuālās korekcijas veiktas Francijai, Grieķijai un Nīderlandei.

Francijai 141,8 miljoni eiro (99,6 miljoni latu) jāatmaksā par nepilnībām saistībā ar savstarpējo atbilstību un 17,7 miljoni eiro (12,4 miljoni latu) par nepilnībām saistībā ar augļu un dārzeņu ražotāju organizāciju atzīšanu. Grieķijai par nepilnībām saistībā ar maksājumtiesību piešķiršanu jāatmaksā 78,8 miljoni eiro (55,4 miljoni latu) un par nepilnībām saistībā ar savstarpējo atbilstību - 22,2 miljoni eiro (15,6 miljoni latu). Savukārt Nīderlandei par nepilnībām saistībā ar Zemes gabalu identifikācijas sistēmas (ZGIS) darbību, par nepilnībām uz vietas veiktajās pārbaudēs un maksājumu un sankciju aprēķinos jāatmaksā 24,3 miljoni eiro (17 miljoni latu).

Atbilstīgi Vispārējās tiesas spriedumam par iepriekšēju komisijas lēmumu Portugālei tiks atmaksāti 0,5 miljoni eiro (0,3 miljoni latu).

Latvijai 10 000 eiro (7028 lati) jāatmaksā, jo korekcija ierosināta par finanšu maksimālā apjoma pārsniegšanu.

Dalībvalstis ir atbildīgas par lielākās daļas KLP maksājumu pārvaldīšanu, ko lielākoties veic šo valstu maksājumu aģentūras. Tās arī atbild par kontroļu veikšanu, piemēram, lai pārbaudītu lauksaimnieka iesniegtos tiešo maksājumu pieprasījumus. Komisija ik gadu veic vairāk nekā 100 revīziju, pārbaudot, vai dalībvalstu veiktās kontroles un nepilnību risinājumi ir pietiekami. Tā šos maksājumus var atsaukt, ja revīzijā konstatēts, ka dalībvalsts veiktā pārvaldība un kontrole nav pietiekami laba, lai nodrošinātu ES līdzekļu pareizu izlietojumu.