Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Izbeidz tiesvedību Lemberga prasībā pret prokuroriem par 400 000 latu piedziņu

Augstākās tiesas (AT) Civillietu tiesu palāta šodien izbeidza tiesvedību Ventspils mēra Aivara Lemberga («Latvijai un Ventspilij») prasībā pret trim prokuroriem par sensitīvu datu izpaušanu un 400 000 latu piedziņu.

Lemberga prasība pret uzņēmēju Aināru Gulbi tika noraidīta, un pret prokuroriem tiesvedība izbeigta, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Pilns nolēmuma teksts būs pieejams tiesā 27.decembrī, un pēc tam lietas dalībnieki to 30 dienu laikā varēs pārsūdzēt AT Senātā.

AT Civillietu tiesu palāta Lemberga prasības lietu izskatīja pilnā apmērā. Rīgas apgabaltiesas spriedums tika pārsūdzēts par daļu, ar kuru prasība noraidīta, kā arī par daļu, ar kuru tiesvedība izbeigta - tātad pilnā apjomā.

Jau ziņots, ka Rīgas apgabaltiesa izbeidza tiesvedību Lemberga prasībā pret Latvijas valsti Ģenerālprokuratūras personā un trim prokuroriem par sensitīvu datu izpaušanu un 400 000 latu piedziņu. Lembergs prasību cēla pret prokuroriem Ilgu Paegli, Juri Jurisu, Jāni Ilsteri, kā arī uzņēmēju Gulbi.

Rīgas apgabaltiesa noraidīja Lemberga prasību pret uzņēmēju Gulbi.

Ģenerālprokuratūras prokurori Gints Bērziņš un Alans Mickevičs pēc apgabaltiesas sprieduma pasludināšanas žurnālistiem sacīja, ka šāda prasība pēc būtības vērtējama kā bezprecedenta gadījums, kad persona vēršas pret prokuroriem, kuri pilda savus pienākumus. Prokurori pauda pārliecību, ka kriminālprocesuālus jautājumus nevar risināt civilprocesuālā kārtībā, proti, ja prasītājam bija pretenzijas pret prokuroru darbu, viņš varēja sūdzēties kriminālprocesa ietvaros.

Kā ziņots, Lembergs no Gulbja, Jurisa, Paegles un Ilstera lūdza piedzīt 331 241 lata kaitējuma atlīdzību par viņa un «Latvijas Neatkarīgās televīzijas» šefa Andreja Ēķa privātas telefona sarunas prettiesisku izpaušanu kriminālprocesā neiesaistītām personām, kā arī no Jurisa, Paegles un Ilstera lūgts piedzīt 40 000 latu par ziņu izpaušanu, kas saistītas ar Lemberga slimību, veselības stāvokļa diagnozēm un medicīniskajiem izmeklējumiem.

Tā kā tikuši izpausti krimināllietas materiāli, arī ziņas par personas privāto dzīvi, Lembergs lūdzis ģenerālprokuroru novērst konkrētos cilvēka pamattiesību aizskārumus.

Toreizējais ģenerālprokurors Jānis Maizītis Lemberga lūgumu pilnībā noraidīja. Viņš argumentēja, ka kriminālprocesa gaitā nevar apmierināt absolūti nevienu lūgumu par privātās dzīves noslēpuma - sensitīvu datu - aizsardzību. Tāpat ģenerālprokurors norādīja, ka arī ārpus kriminālprocesa saskaņā ar Prokuratūras likumu neesot iespējams veikt nevienu pasākumu Lemberga tiesību aizsardzībai.

Savā atbildē Lembergam ģenerālprokurors arī norādīja, ka šis lēmums ir galīgs, tātad nav ne apstrīdams, ne arī pārsūdzams ne kriminālprocesā, ne arī Prokuratūras likumā noteiktajā kārtībā.