Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Vienotība» varēšot piedāvāt savu kandidātu premjera amatam

Saeimas «Vienotības» frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis ir pārliecināts, ka jautājumā par jaunā premjera izvirzīšanu risinājumu varēs rast arī ātrāk par 7.janvāri un «Vienotība» turpinās vadīt koalīciju.

«Esmu pārliecināts, ka mēs piedāvāsim savu kandidātu,» žurnālistiem sacīja Zaķis. Vienlaikus viņš piebilda, ka «Vienotība» domes sēdē iezīmēs visus iespējamos scenārijus turpmākai situācijas attīstībai, un tikai pēc tam varēs komentēt turpmāko rīcību.

Zaķis arī pauda pārliecību, ka būs iespējams rast pareizo risinājumu ātrāk par 7.janvāri, kad Valsts prezidents Andris Bērziņš varētu atklāt savu kandidātu premjera amatam. Politiķis arī uzskata, ka «Vienotība» turpinās tai uzticēto darbu vadīt šo koalīciju, tomēr par to, kā tieši tas notiks, šodien ir pāragri runāt

Pēc Zaķa domām, prezidenta lēmums nenominēt aizsardzības ministru Arti Pabriku (V) nav attieksme pret «Vienotību» kopumā, bet tā ir «divu spilgtu personību savstarpējā vēsture ar dažādiem notikumiem».

Kā viens no iespējamiem kandidātiem premjera amatam joprojām izskan Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Jānis Reirs (V). Viņš uzsver, ka šim amatam netika uzrunāts un par šo ar viņu netika diskutēts. Taujāts, vai viņš būtu gatavs ieņemt premjera amatu, Reirs atbildēja, ka nav «analizējis šo iespēju».

Nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK līderis Raivis Dzintars aģentūrai LETA uzsvēra, ka nacionālās apvienības nostāja nav mainījusies, proti, ņemot vērā, ka «Vienotības» premjers atkāpies neilgi pirms vēlēšanām, būtu loģiski «Vienotībai» arī dot priekšroku virzīt kandidātu valdības vadītāja amatam.

Savukārt, ja šī situācija nonāk pilnīgā strupceļā, tad nacionālā apvienība gatava uzņemties lielāku iniciatīvu, piebilda Dzintars. Taujāts, vai VL-TB/LNNK būtu gatava virzīt savu kandidātu premjera amatam, nacionālās apvienības līderis uzsvēra, ka «šīs sarunas ir pāragras».

Viņš arī akcentēja, ka nevienam iespējamam premjera kandidātam nevarot solīt atbalstu «par uzvārdu vien», un potenciālais valdības vadītājs tiks iztaujāts par to, kas tiks iekļauts valdības deklarācijā, tāpat viņam būs jāsniedz savs redzējums par valsts attīstību un valdības tālāko darbu.

Pie frakcijām nepiederošo deputātu līderis Klāvs Olšteins aģentūrai LETA norādīja, ka «Vienotība» pašlaik ir paņēmusi pauzi partiju sarunās un lūkojas pēc potenciālā premjera kandidāta. Neatkarīgie deputāti uzskata, ka «Vienotībai» ir jāuzņemas vadošā loma kandidāta izvēlē un prognozējams, ka nevis prezidents, bet partijas būs pirmās, kas nāks klajā ar savu kandidatūru.

Olšteins gan atzīst, ka partijām ir plašs laika diapazons, jo premjera kandidātu politiskie spēki varētu nosaukt gan nākamnedēļ, gan arī nākamgad līdz 6.janvārim.

Kā ziņots, lielākā daļa koalīcijas partneru uzskata, ka «Vienotībai» jāturpina uzņemties iniciatīva jaunās valdības veidošanā, virzot arī nākamo Ministru prezidenta kandidātu. Reformu partija (RP) gan pauž, ka kandidāts varētu nākt ne tikai no «Vienotības», bet arī no RP.

Jau ziņots, ka prezidents, noslēdzot otro sarunu kārtu ar Saeimā pārstāvētajām partijām par jaunas valdības veidošanu, nolēmis nevienu no nosauktajām personām neaicināt veidot Ministru kabinetu.

Šajā sarunu kārtā vienīgais oficiāli izvirzītais premjera amata kandidāts bija pašreizējais aizsardzības ministrs Pabriks, bet pārējās partijas runāja par zināmiem favorītiem, taču oficiāli tos augstajam amatam nevirzīja.

Prezidents par šādu rīcību izšķīries, jo neesot guvis pārliecību par partiju līdz šim izvirzīto kandidātu atbilstību nākamā valdības vadītāja statusam.

Ja līdz šī gada beigām partijas neizvirzīs savu Ministru prezidenta amata kandidātu, prezidents savu kandidātu atklās ne ātrāk kā nākamā gada 7.janvārī.

Partija «Vienotība» pēc Bērziņa lēmuma nenominēt premjera amatam Pabriku plāno paņemt nelielu pauzi un izvērtēt situāciju.