Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijas ekonomika augusi tikai par 1,4%; Putins sola vērsties pret ārzonu uzņēmumiem

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien paziņoja par plānu panākt, ka ārzonās reģistrēti Krievijas pilsoņiem piederoši uzņēmumi nodokļus maksā Krievijā.

Putins ikgadējā uzrunā par stāvokli valstī atkāpās no savas ierastās retorikas, Krievijas ekonomikas nedienās galvenokārt vainojot dažādus ārējos cikliskos faktorus.

Saskaņā ar Krievijas valdības aplēsēm Krievijas ekonomika šogad palielināsies vien par 1,4%.

Prezidents savā uzrunā atzina, ka Krievijas ekonomika joprojām ir pārmērīgi atkarīga no enerģijas eksporta.

Putins uzsvēra, ka valsts lielā mērā pati vainojama pie savām ekonomiskajām neveiksmēm un tai nepieciešams rast «jaunus faktorus», lai gausajai izaugsmei piešķirtu vairāk dinamisma.

Laikā, kad valsts budžetam nepieciešami papildus ieņēmumu avoti, Putins ierosina ārzonā reģistrētajiem Krievijas uzņēmumiem uzlikt par pienākumu maksāt nodokļus Krievijā.

Putins norādīja, ka saskaņā ar ekspertu aplēsēm pagājušajā gadā aptuveni 111 miljardu ASV dolāru Krievijas eksporta, kas ir piektdaļa no kopējā eksporta apjoma un aptuveni puse no 50 miljardu dolāru investīcijām, īstenots ar ārzonas uzņēmumu starpniecību.

Saskaņā ar prezidenta plāniem uzņēmumiem, kas reģistrēti ārvalstīs, bet pieder Krievijas pilsoņiem, nodokļi būs jāmaksā Krievijas budžetā, un valdībai vajadzēs radīt sistēmu šī plāna ieviešanai.

«Jūs vēlaties ārzonu, laipni lūdzu. Bet maksājiet naudu [nodokļos] šeit,» paziņoja Putins.

Krievijas uzņēmēji bieži izmanto praksi reģistrēt uzņēmumus zemu nodokļu valstīs, kā, piemēram, Kiprā, tādējādi izvairoties no nodokļu maksāšanas Krievijā.

Analītiķi norāda, ka Putina nespēja īstenot ekonomikas reformas ir radījusi situāciju, ka Krievijai turpmākos dažus gadus nāksies samierināties ar mērenu izaugsmi, ņemot vērā tās atkarību no enerģijas eksporta.

Putins savā uzrunā atzīt, ka savās neveiksmēs valsts var vainot tikai sevi.

«Jā, protams, mēs pieredzam ekonomiskās krīzes sekas. Tomēr mums godīgi jāatzīst, ka izaugsmes palēnināšanās galvenie faktori ir nevis ārēji, bet gan iekšēji,» norādīja Putins.

«Tādā svarīgā rādītājā kā darba ražīgums mēs no vadošajām valstīm atpaliekam pat divas vai trīs reizes. Mums jāsamazina šī plaisa. Mums jāaktivizē jauni attīstības faktori,» viņš piebilda.

Prezidents uzsvēra, ka par vienu no Krievijas prioritātēm nākamajiem gadiem kļūs Sibīrijas un Tālo Austrumu attīstības veicināšana.

Šie reģioni ir bagāti ar dabas resursiem, tomēr tie savā vispārējās attīstības līmenī būtiski atpaliek no Krievijas rietumu daļas.