Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Iedzīvotāju aizbraukšana var neitralizēt eiro ieviešanas pozitīvo efektu

Latvija saglabās savu vietu kā eirozonas straujāk augošā ekonomika, iekšzemes kopproduktam augot par 4,2% nākamgad un 5,2%, un 5% attiecīgi 2015. gadā un 2016. gadā. Vienlaikus pastāv arī dažādi draudi, kas var ietekmēt valsts ekonomikas attīstību, liecina jaunākais EY eirozonas ekonomikas pētījums «Eurozone Economic Forecast», kas pirmo reizi pēta arī Latvijas ekonomisko situāciju.

EY pētnieki izaugsmi pamato ar situācijas uzlabošanos eirozonā kopumā, kas veicinās Latvijas eksportu, eiro ieviešanas pozitīvo efektu uz tirdzniecības atvieglošanu, pieaugošu finansējuma pieejamību un mājsaimniecību patēriņa pieagumu iekšējā tirgū.

Vienlaikus pētījums paredz mērenu inflāciju 2,4% līmenī nākamgad, kas apsteigs eirozonas vidējo rādītāju. Paredzams, ka inflācija saglabāsies aptuveni šādā pat līmenī arī 2015.un 2016.gadā.

Tomēr pētījuma autori norāda arī uz virkni risku, kas var būt aktuāli Latvijā, un tie galvenokārt saistāmi ar negaidītiem inflācijas lēcieniem, ko var izraisīt spiediens celt algas augošas ekonomikas apstākļos, cenu nepamatota celšana piedāvājuma pusē un jauns nekustamo īpašumu cenu izrāviens, ko var veicināt ieguldījumi no austrumu tirgiem un relaksētā eirozonas monetārā politika, kas nodrošina brīvi pieejamu, lētu finansējumu.

«Jāatzīmē, ka viens no riskiem, kas var būt aktuāls Latvijai tuvākajā laikā ir eirozonas monetārās politikas īstenotā naudas piedāvājuma palielināšana, kas ir zināmā mērā pretēja Latvijas vajadzībai iegrožot inflāciju un uzraudzīt iespējamu īpašumu tirgus cenu līmeņa pārlieku strauju augšanu, ko veicina arī nerezidentu ieguldījumu politika Latvijā. Šie ir faktori, kas Latvijas nākamajai valdībai būs pastiprināti jāņem vērā,“ saka Guntars Krols, EY partneris Baltijā.

EY pētījuma autori norāda arī, ka inflācijas un algu pieauguma draudi, kas mazinātu valsts konkurētspēju, zināmā mērā ir saistīti arī ar emigrācijas tempiem, jo, turpinoties Latvijas iedzīvotāju aizplūšanai uz citām valstīm, aug darbaspēka trūkums un attiecīgi pieprasījums pēc lielākas darba algas.

Emigrācijas problēma arī var atturēt investorus ieguldīt Latvijā, apzinoties, ka var būt grūti atrast pietiekamu skaitu kvalificētu darbinieku. Tas nozīmē, ka eiro ieviešanas pozitīvo efektu uz investīcijām var neitralizēt Latvijā sarūkošais iedzīvotāju skaits, norāda EY ekonomikas eksperti.