Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijai nākamgad prognozē straujāko izaugsmi eirozonā

Latvija saglabās savu vietu kā eirozonas straujāk augošā ekonomika, iekšzemes kopproduktam (IKP) nākamgad augot par 4,2% un 5,2%, un 5% attiecīgi 2015.gadā un 2016.gadā, teikts jaunākajā revīzijas, nodokļu, darījumu un konsultāciju pakalpojumu sniedzēja EY eirozonas ekonomikas pētījumā «Eurozone Economic Forecast».

Šis pētījums pirmo reizi analizē arī ekonomisko situāciju Latvijā, kas nākamgad pievienosies eirozonai.

EY pētnieki izaugsmi pamato ar situācijas uzlabošanos eirozonā kopumā, kas veicinās Latvijas eksportu, eiro ieviešanas pozitīvo efektu uz tirdzniecības atvieglošanu, pieaugošu finansējuma pieejamību un mājsaimniecību patēriņa pieaugumu iekšējā tirgū, paziņojumā medijiem informē EY.

EY pētījums paredz Latvijā mērenu inflāciju 2,4% līmenī nākamgad, kas apsteigs eirozonas vidējo rādītāju. Paredzams, ka inflācija saglabāsies aptuveni šādā pat līmenī arī 2015.gadā un 2016.gadā.

Tomēr pētījuma autori norāda arī uz virkni risku, kas var būt aktuāli Latvijā, un tie galvenokārt saistāmi ar negaidītiem inflācijas lēcieniem, ko var izraisīt spiediens celt algas augošas ekonomikas apstākļos, cenu nepamatota celšana piedāvājuma pusē un jauns nekustamo īpašumu cenu izrāviens, ko var veicināt ieguldījumi no austrumu tirgiem un relaksētā eirozonas monetārā politika, kas nodrošina brīvi pieejamu, lētu finansējumu.

EY partneris Baltijā Guntars Krols atzīmē, ka viens no riskiem, kas var būt aktuāls Latvijai tuvākajā laikā, ir eirozonas monetārās politikas īstenotā naudas piedāvājuma palielināšana, kas ir zināmā mērā pretēja Latvijas vajadzībai iegrožot inflāciju un uzraudzīt iespējamu īpašumu tirgus cenu līmeņa pārlieku strauju augšanu, ko veicina arī nerezidentu ieguldījumu politika Latvijā. Šie ir faktori, kas Latvijas nākamajai valdībai būs pastiprināti jāņem vērā.

EY pētījuma autori norāda arī, ka inflācijas un algu pieauguma draudi, kas mazinātu valsts konkurētspēju, zināmā mērā ir saistīti arī ar emigrācijas tempiem, jo, turpinoties Latvijas iedzīvotāju aizplūšanai uz citām valstīm, aug darba spēka trūkums un attiecīgi pieprasījums pēc lielākas darba algas. Emigrācijas problēma arī var atturēt investorus ieguldīt Latvijā, apzinoties, ka var būt grūti atrast pietiekamu skaitu kvalificētu darbinieku. Tas nozīmē, ka eiro ieviešanas pozitīvo efektu uz investīcijām var neitralizēt Latvijā sarūkošais iedzīvotāju skaits, norāda EY ekonomikas eksperti.

Kā ziņots, EY pētījums «Eurozone Economic Forecast» rāda, ka eirozonas ekonomika nākamgad augs par 0,9%, kam sekos aptuveni 1,6% izaugsme nākamajos trīs gados.