Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ar jauno robežuzraudzības sistēmu Eiropa cer glābt pārgalvīgus nelegālos migrantus

Ar jauno Eiropas Robežu uzraudzības sistēmu jeb «Eurosur» Eiropas Savienības (ES) valstīs iecerēts samazināt to nelegālo imigrantu skaitu, kuri iet bojā, šķērsojot ES jūras robežas.

Kopumā «Eurosur», kas savu darbību sāka decembra sākumā, plānota kā labs palīgs cīņā pret pārrobežu noziegumiem, tostarp narkotiku un cilvēku tirdzniecību. Pēc Eiropas Parlamenta (EP) deputātu ierosinājuma līdz ar sistēmas ieviešanu sperts solis arī to cilvēku glābšanai, kuri cenšas sasniegt Eiropu bīstamos pārvietošanās veidos.

Latvijā «Eurosur» realizēšanu kūrēs Iekšlietu ministrija, bet praktiski sistēmu ieviesīs Valsts robežsardze sadarbībā ar citām institūcijām.

«Eurosur» varēs sniegt palīdzību uz Eiropu migrējošiem cilvēkiem, kuri, piemēram, pārvietojas bīstamās, neatbilstošās laivās. Viņiem iecerēts palīdzēt saskaņā ar Eiropas un starptautiskajām saistībām, tostarp neizraidīšanas principu. Ar «Eurosur» arī tiks nodrošināta pilnvērtīga aktuālas informācijas iegūšana un apmaiņa reāllaikā, lai paaugstinātu dalībvalstu iespējas atklāt pārkāpējus un novērst pārrobežu noziedzību, tādējādi ierobežojot ES teritorijā nelegāli ieceļojošo trešo valstu pilsoņu skaitu.

Kā aģentūrai LETA norādīja Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Latvijā, «Eurosur» tiks veidots pakāpeniski, decembrī sistēmai sākot darboties 18 ES dalībvalstīs - tajās, kas atrodas pie dienvidu un austrumu ārējām robežām, kā arī Norvēģijā. Tikmēr pārējās 11 ES dalībvalstis un Šengenas asociētās valstis «Eurosur» pievienosies nākamajā gadā, bet sistēmas nepieciešamie elementi tiks uzlaboti nepārtraukti.

«Eurosur» svarīga esot atbildīgo iestāžu sadarbība un kopīga rīcība. Sistēmas pamatu veidos dalībvalstu koordinācijas centri, ar kuru starpniecību tiks veikta attiecīgo valsts iestāžu - robežsardzes, policijas, krasta apsardzes, jūras spēku - sadarbība un darbības koordinācija. Šāda sadarbība un informācijas apmaiņa ļaušot attiecīgajai dalībvalstij daudz ātrāk reaģēt uz incidentiem, kas attiecas uz nelikumīgu migrāciju un pārrobežu noziedzību vai migrantu dzīvības apdraudējumu.

«Eurosur» ļaušot dalībvalstīm operatīvāk reaģēt arī uz kritiskām situācijām pie valstu ārējām robežām. Tāpēc valstu sauszemes un jūras ārējās robežas tiks iedalītas robežas posmos, katram no tiem piešķirot zemu, vidēju vai augstu «ietekmes līmeni».

Līdz ar šīs sistēmas īstenošanu īpaša uzmanība tiks pievērsta tam, lai nodrošinātu atbilstību cilvēktiesību pamatprincipiem un starptautiskajās tiesībās noteiktajām saistībām. Piemēram, priekšroka tiks dota neaizsargātām personām - bērniem, nepavadītiem nepilngadīgajiem un personām, kurām vajadzīga neatliekama medicīniska palīdzība.