Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zvārdes bijušā poligona attīrīšanai no spridzekļiem būs nepieciešami desmit gadi

Aizsardzības ministrija (AM) lēš, ka Zvārdes bijušā poligona attīrīšanai no spridzekļiem būs nepieciešami vēl desmit gadi.

AM aģentūru LETA informēja, ka situācija Zvārdes pagastā ir īpaši sarežģīta, jo šeit sprādzienbīstamie priekšmeti ir nonākuši gan Otrā pasaules kara laikā, gan padomju laikā, kad tie intensīvi tika izmantoti aviācijas mērķpoligona vajadzībām.

Par ilgstoši veidojušos piesārņojumu liecina arī statistika - Zvārdes pagasts un tam apkārt esošie pagasti ir viena no teritorijām Latvijā, uz kuru saņemts visvairāk izsaukumu par atrastajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem.

Pašreiz spēkā esošie normatīvie akti neparedz tiesības armijai veikt plānveida zemes attīrīšanu privātpersonām piederošās teritorijās. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) sprādzienbīstamu priekšmetu neitralizēšanu veic, tikai pamatojoties uz iedzīvotāju izsaukumiem. Līdz ar to nekavējošu rīcību, proti, plānveida teritorijas attīrīšanu, veicot kompleksu tās pārmeklēšanu, armija nevar veikt, kamēr šī teritorija nav valsts īpašums.

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem zemes izpēti un attīrīšanu no sprādzienbīstamiem priekšmetiem zemes īpašnieks var veikt arī par saviem līdzekļiem, piesaistot licenzētu komersantu. AM līdz šim nav saņēmusi informāciju, ka kāds no Zvārdes pagastā dzīvojošajiem zemes īpašniekiem šādas darbības būtu veicis, jo šādā gadījumā atrastie sprādzienbīstamie priekšmeti ir jānodod neitralizēšanai speciālistiem.

Apsverot iespējamo risinājumu drošības situācijas uzlabošanā Zvārdes pagastā, tika izskatīti trīs rīcības modeļi - veikt bīstamās teritorijas iežogošanu, noteikt saimnieciskās darbības ierobežojumus šajā teritorijā vai arī piedāvāt zemes īpašniekiem tās pārdot par tirgus cenu. Pēdējais risinājuma modelis tika izvēlēts kā vislietderīgākais, jo dotu iespēju veikt zemes attīrīšanu, neierobežojot iedzīvotāju pārvietošanos un citas darbības attīrīšanas darbu laikā.

Saskaņā ar šī brīža aplēsēm tie varētu būt vismaz desmit gadi, līdz ar to uzskatāms, ka līdzekļu izmantošana zemes uzpirkšanai būtu valstij nozīmīga investīcija, kas uzskatāma par finansiāli izdevīgāko risinājumu.

Zemes iegāde tiek veikta no AS «Latvijas valsts meži» līdzekļiem, zemes īpašnieks būs «Latvijas valsts meži», un tas tiks ierakstīts arī zemesgrāmatā.

«Latvijas valsts mežu» vārdā zemes uzpirkšanu veic SIA «Latio». Šajā procesā zemes īpašniekiem tiek piedāvāta cena, par kuru tie varētu iegādāties līdzīgu īpašumu citviet. Piekrist vai nepiekrist šim piedāvājumam ir katra īpašnieka brīva izvēle.

AM neveic nekādus pasākumus, kas būtu pretrunā ar zvārdenieku interesēm un piespiestu tos atstāt savas mājas. AM pilnībā noraida izskanējušās baumas par to, ka kāds no zemes īpašniekiem ir ticis piespiests pārdot savu īpašumu, vai arī to, ka īpašumu nepārdošanas gadījumā notiks to atsavināšana likumā noteiktajā kārtībā.

Informācija par zemes gabaliem, kurus plānots uzpirkt, ir ierobežotas pieejamības informācija, lai aizsargātu zemes īpašniekus no iespējamiem spekulantiem.

Ja zemes uzpirkšana noritēs veiksmīgi, šajās teritorijās paredzēts izstrādāt valsts zemes sanācijas plānu un veikt teritorijas attīrīšanu no sprādzienbīstamajiem priekšmetiem, vienlaicīgi uzlabojot NBS nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālistu profesionālās iemaņas, kuri piedalīsies šīs teritorijas attīrīšanas darbos.

Ģeogrāfiski lielās teritorijas, sprādzienbīstamo priekšmetu skaits un to atrašanai un neitralizēšanai nepieciešamie resursi ir ļoti apjomīgi, līdz ar to starptautiskā prakse šādos gadījumos ir rīkot mācības ar citu valstu ekspertu piedalīšanos. Jau šogad starptautiskas mācības tika rīkotas Cekules bijušo munīcijas noliktavu teritorijā, piedaloties nesprāgušās munīcijas ekspertiem no Zviedrijas. Šādas mācības ar partnervalstu NBS pārstāvju dalību 2014.gadā tiek plānotas arī Zvārdes teritorijā tajos zemes gabalos, kuri būs nonākuši valsts īpašumā.

Teritorija, kuru ir plānots attīrīt Zvārdes pagastā, daļēji skar arī «Natura 2000» teritorijas. AM vienmēr ir pievērsusi īpašu uzmanību vides aizsardzībai tās apsaimniekotajos īpašumos, tostarp Ādažu militārajā poligonā. Tāpēc AM vai NBS neveiks darbības, kas kaitētu Zvārdes pagastā esošajām dabas bagātībām, bet darīs visu, lai tās saglabātu.

Ministrija plāno saglabāt medību kolektīviem un biškopjiem ierastās nodarbošanās bīstamajās teritorijās pēc plānotā zemes uzpirkšanas procesa beigām. Pieredze liecina, ka jau esošajās poligonu vai citās ar valsts aizsardzību saistītās teritorijās ministrijai ir izveidojusies laba un konstruktīva sadarbība gan ar mednieku kolektīviem, gan ar biškopjiem, gan ar vides aizsardzības institūcijām.

Līdz ar to nav pamata uzskatīt, ka šo interešu grupu un organizāciju pārstāvjiem nākotnē būtu jāsastopas ar kādiem ierobežojumiem savās darbībās.

Jau ziņots, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš šonedēļ nolēma nenominēt premjera amatam aizsardzības ministru Arti Pabriku (V). Bērziņš žurnālistiem iepriekš atteicās skaidrot konkrētu iemeslu, kāpēc Pabrika darbība ministra amatā ir neapmierinoša, aizbildinoties, ka visa AM darbība ir ierobežotas pieejamības informācija.

«Viens, kas acīmredzot nav nekāds noslēpums un kas pavīdējis presē, ir Zvārdes poligona jautājums,» atklāja prezidents.