Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Brīvdabas muzejā svinēs ziemas saulgriežus

Šodien Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā norisināsies ziemas saulgriežu svinības ar maskošanos, bluķa vilkšanu, dziesmām un dejām, aģentūru LETA informēja muzeja Izglītības un informācijas nodaļas darbiniece Daiga Laksa.

Plkst.12 no muzeja galvenajiem vārtiem sāksies bluķa vilkšana. Folkloras kopas «Rija» vadībā bluķis tiks vilkts uz Kurzemes sētu, tālāk - uz Vidzemes sētu kopā ar folkloras kopu «Skandinieki», bet uz Latgales ciemu - ar folkloras kopu «Rikši», lai plkst.15 to sadedzinātu ugunskurā Priedes kroga galā un atbrīvotos no visām šajā gadā piedzīvotajām likstām un nelaimēm.

Gar galveno ceļu darbosies amatniecības izstrādājumu tirdziņš, kurā varēs iegādāties gan tradicionālas, gan neparastas dāvanas, gan gardas piparkūkas un citus kārumus svētku galdam.

Kurzemes sētā kopā ar Māru Kuplo varēs darināt tradicionālos Ziemassvētku rotājumus - puzurus. Zvejniekciema sētā «Lurķi» darbosies dabas materiālu darbnīca, kur katrs varēs pagatavot sev tīkamus svētku rotājumus. Nidas dūmistabā kopā ar Daugmales Jāni varēs iemācīties liet vaska sveces, lai tumšās ziemas dienas taptu gaišākas. Laimes liešanas darbnīca darbosies Mērsraga smēdē.

Savukārt Priedes kroga galā muzeja apmeklētāji varēs izmēģināt savus spēkus bluķa zāģēšanā ar divroci.

Plkst.14.30 Priedes krogā varēs cept un garšot piparkūkas, bet plkst.15.30 - nobaudīt cūkas cepeti.

No aukstuma pasargās karsta tēja Vidzemes sētas slietenī, kā arī silta maltīte Priedes krogā un Pūnītē.

«Ziemas saulgrieži latviešiem ir prieka un līksmības svētki, jo pēc gada garākās nakts, kas pēc astronomiskā kalendāra šogad būs 21.decembrī, saule atkal griežas uz pavasara pusi. Ar līksmām dziesmām, dejām un rotaļām ļaudis mēdza ap savām un kaimiņu mājām vilkt bluķi, lai atbrīvotos no visa aizejošā gada grūtuma un ļaunuma, sadedzinot to ugunskurā. Lai nākamais gads katrai ģimenei un mājai nestu svētību un pārticību,» stāsta Laksa.