Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«De facto» zināms, kāpēc veikta kratīšana Stradiņa slimnīcā

Pret P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (SKUS) valdes priekšsēdētāju Rūtu Valteri sāktā krimināllieta saistīta ar iespējamu fiktīva līguma slēgšanu, kas varētu būt ļāvis pašai Valterei tikt pie tūkstoš latiem, liecina Latvijas Televīzijas raidījuma «De facto» rīcībā esošā informācija.

Raidījums vēstī, ka Veselības ministrija pārbauda arī citus noslēgtos līgumus, lai pārliecinātos, vai notikušais nav daļa no sistēmas.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ierosinātā krimināllietu ir par SKUS amatpersonas iespējamu ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu mantkārīgā nolūkā.

Iesniegums par iespējami fiktīvu līgumu Veselības ministrijā bija saņemts jau vasaras vidū. Vienlaikus ar dienesta izmeklēšanas uzsākšanu, ministrija informāciju sniedza arī KNAB. Visu šo laiku Valtere varējusi netraucēti pildīt savus pienākumus, bet KNAB kriminālprocesu ierosināja tikai decembra sākumā. KNAB izmeklēšanas interesēs plašākus komentārus nesniedz.

Bet viena no Veselības ministrijā pārbaudītajām epizodēm, kas nodota izmeklēšanai KNAB, saistīta ar pērnā gada novembrī slēgtu līgumu starp Valteri un kādu personu par dokumentu sagatavošanu un pārstāvību, Patentu valdē reģistrējot Stradiņu slimnīcas preču zīmes.

Līgums paredzēja 1280 latu lielu atlīdzību. «De facto» rīcībā ir informācija, ka Veselības ministrijā šovasar saņemtajā iesniegumā norādīts, ka šis līgums bijis fiktīvs, jo lielākā daļa no saņemtās naudas, vairāk nekā tūkstoš latu, bijis jāatdod slimnīcas vadītājai Valterei. Vienošanās par naudas faktisko sadalījumu esot notikusi ar tuvu Valteres radinieci. Iesniegumā citēta ar viņu notikusī elektroniskā pasta sarakste: «Mēs rēķinājām, ka no atlīdzības summas Tev būs jānomaksā 15% nodoklis, vai pareizi? Vēl no summas par Tavu pakalpojumu Tev varētu maksāt 55 Ls, bet atlikums pēc visiem minētajiem ieturējumiem man.»

Šobrīd ministrija izmeklētāju ziņā nodevusi skaidrot, kurš guvis labumu no līguma, jo iesniegumā norādīts, ka tūkstoš latu esot pa daļām nodoti personīgi Valterei slimnīcas telpās. Valteres komentāru «de facto» par aprakstīto situācijas patiesumu neizdevās iegūt, jo viņa pēc piektdien notikušās kratīšanas sestdien darbā neieradās.

Slimnīcas preses sekretāre Lāsma Sīle sola, ka Valtere savu viedokli sniegs pirmdien. Abi pārējie valdes locekļi ar konkrēto gadījumu nav saistīti. Uz jautājumu, vai slimnīcas līdzekļu izlietojums tiek pietiekami labi uzraudzīts, valdes loceklis Guntis Bahs, kurš ir arī veselības ministres Ingrīdas Circenes (V) padomnieks, atbildē neizplūst, jo KNAB parakstījies par ziņu neizpaušanu. «Uzraudzība notiek likumīgi regulētā un labi kontrolētā veidā, kas diemžēl neizslēdz atsevišķus, iespējams, kļūdainus lēmumus. Nu un par to tad arī ir dienesta izmeklēšana no šā gada vasaras par kādu ļoti konkrētu vienu jautājumu. Izmeklēšana notiek, tāpēc mēs esam ļoti uzmanīgi, lai netraucētu to, un gaidīsim rezultātu,» saka Bahs.

KNAB ir veicis kratīšanu Valteres kabinetā, kā arī vairāku liecinieku pratināšanu.

Patenti piereģistrēti jau pēc dienesta izmeklēšanas uzsākšanas – šā gada jūlijā un septembrī. Tikmēr Veselības ministrija bažījas, vai iesniegumā atklātais nav daļa no plašākas sistēmas, tādēļ tā ķērusies arī pie citu līgumu pārbaudes, tostarp - sabiedrisko attiecību kompānijas Smart PR sniegtajiem pakalpojumiem.

«Mēs izmeklējam šo gadījumu un, saistībā ar sistēmiskiem līdzīgiem gadījumiem, lai skatītos, vai šis gadījums ir atrauts, viens pats, vai tie ir sistēmiski, līdzīgi gadījumi Stradiņa slimnīcā. Tas ir liels uzņēmums. Liels informācijas apjoms, kas jāanalizē un tas tiek darīts. Mēs veicām arī preventīvus pasākumus, pārkārtojot darbu, lai nepieļautu līdzīgus pārkāpumus, kas tika aprakstīti, ja tādi bija. Un šobrīd uzskatām, ka no tā brīža tādi nav iespējami. Bet mēs gribam izvērtēt visu periodu,» raidījumam «de facto» saka Veselības ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš.

Šobrīd līgumi par summām no 500 līdz 25 tūkstošiem latu jāparaksta vismaz diviem SKUS valdes locekļiem, bet ar lielākiem tēriņiem - visiem trim valdes locekļiem.

Veselības ministre Ingrīda Circene, kura līdz šim slavējusi Stradiņu slimnīcas valdi, un kurai viens no padomdevējiem ir arī Bahs, «de facto» no komentāru sniegšanas atteicās. Circene gaidīšot kādu konkrētāku lēmumu vai skaidrojumu no tiesībsargājošām iestādēm.