Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vīķe-Freiberga: Ja kādam no politiķiem bija jāatkāpjas, tad drīzāk Ušakovam

Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga uzskata, ka iemesli kļūdai vai kļūdu ķēdei, kas noveda pie «Maximas» jumta iegrūšanas, jāizmeklē pēc iespējas objektīvi un izmantojot visu nepieciešamo laiku. «Te nav vietā steidzināšana, bet tieši otrādi - objektivitāte un patiesības noskaidrošana, lai būtu pilnīgi droši, ka latviešu cilvēks, iedams pēc pārtikas, nav padots nāves briesmām,» saka Vīķe—Freiberga LTV raidījumam «de facto» pirmajā intervijā pēc Zolitūdes traģēdijas.

Eksprezidente, kuras pašas tēvs gāja bojā orkānā sešas nedēļas pēc viņas dzimšanas, izsaka līdzjūtību visiem, kas zaudēja tuviniekus: «Es zinu, kādas rētas šādi pēkšņi negadījumi var atstāt ģimenē. Un par to visdziļākā līdzjūtība.»

Uz jautājumu par premjera Valda Dombrovska (V) atkāpšanās iemesliem, Vaira Vīķe – Freiberga saredz tur vairāk koalīcijas nestabilitāti, nevis atbildības uzņemšanos par Zolitūdes traģēdiju: «Man rodas iespaids, ka tā ir cēloņsakarību ķēde, kas novedusi premjeru pie šī smagā lēmuma. Jo cik noprotu, šī koalīcijas nestabilitāte viņam ir par grūtu, lai uzņemtos atbildību kā premjeram par valsts pārvaldību nevis par Zolitūdes traģēdiju, kur premjeram, protams, nav tieša sakara.»

Tāpat bijusī prezidente uzskata, ja kādai augstai amatpersonai bija jāatkāpjas, tad drīzāk Rīgas mēram Nilam Ušakovam (SC), jo šādi būvniecības projekti ir pašvaldības atbildībā.

Komentējot jauna premjera meklēšanu, Vīķe–Freiberga uzsver, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš izmanto savas Satversmē paredzētās pilnvaras. Prezidentam ir visa brīvība izvēlēties, ko viņš nominē, bet pēdējais vārds būs sakāms Saeimai. «Vara ir abiem diviem,- prezidentam izvirzīt,-Saeimai apstiprināt vai noraidīt. Šajā gadījumā prezidents izmanto savas tiesības šo nomināciju pārdomāt, lai kandidāts varētu nodrošināt to stabilitāti, ko demisionējušais premjers vairs nespēja nodrošināt, es ceru, ka tas ir prezidentam galvenais apsvērums,» saka Vīķe-Freiberga.

Bijusī prezidente esot patīkami pārsteigta par Bērziņa līdzšinējo darbību, atbildot uz jautājumu par Valsts prezidenta atkarību no oligarhiem: «Es baidījos par sliktāko un konstatēju, ka Bērziņa kungs tiešām cenšas būt neatkarīgs un nav redzami izrādījis pazīmes, ka viņš ir tieši iespaidojams no šādiem un citiem spēkiem».

Runājot par jaunu politisku spēku dibināšanos un tādiem līderiem kā Einars Repše, Inguna Sudraba, Ainars Šlesers, bijusī prezidente uzskata, ka šie politiskie spēki tradicionāli cer uz «neapmierināto» balsīm, un parlamenta vēlēšanās sašķels tos, kas balso par tā dēvētajām latviskajām partijām. Ja kāda no šīm partijām netiks pāri 5% barjerai, balsis faktiski tiek atdotas tām partijām, kas iegūs visvairāk balsu, visticamāk - «Saskaņas Centram»

Vīķe-Freiberga uzskata, ka «Saskaņas centra» nākšana pie varas nacionālā līmenī būtu pret Latvijas interesēm..