Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nākamgad pašvaldībām būs jāveic centralizētie iepirkumi

Saskaņā ar Iepirkumu likumu no nākamā gada visām pašvaldībām un pašvaldību institūcijām būs pienākums rīkot centralizētās iepirkumu procedūras, intervijā biznesa portālam «Nozare.lv» pavēstīja VRAA Iepirkumu departamenta direktors Oļegs Fiļipovičs.

Obligāto iepirkumu procedūra, ko pasūtītāji nereti izvēlas apiet, no 2014.gada 1.janvāra attieksies ne tikai uz tiešās valsts pārvaldes iestādēm, bet arī uz visām pašvaldībām un pašvaldību iestādēm, paredz Publisko iepirkumu likums. Tas nozīmē, ka vairākas institūcijas varētu pieteikties Elektronisko iepirkumu sistēmai, jo tā ievērojami spēj samazināt iestāžu birokrātisko slogu. «Tās pašvaldības, kas izvēlēsies šajā gadījumā nelietot EIS, par katru procedūru maksās 28 cilvēkdienas, savukārt EIS izmantošanas gadījumā tās sarūk līdz trim,» skaidro Fiļipovičs.

Tā kā vidējā alga valsts sektorā strādājošajiem, pēc Centrālās statistikas pārvaldes ziņām, ir 25,61 lats, ietaupījums uz vienu iepirkumu var sasniegt vairāk nekā 640 latus. Tāpat arī tiktu ietaupīts laiks, kas nepieciešams birokrātiskā darba izpildei, un attiecīgais darbinieks varētu nodarboties ar kaut ko citu, kam ir lielāka pievienotā vērtība.

VRAA Iepirkumu departamenta direktors informē, ka pašvaldībām paliks iespēja izvēlēties, vai izmantot EIS, bet tiks likts veidot centralizētas iepirkumu procedūras. «Viņi varēs izvēlēties, vai veidot pašiem savu centralizētu institūciju, kas ar to nodarbosies, vai arī izmantot EIS, kas ir valsts garantēta un centralizēta programma».

Patlaban EIS izmanto ap 25% pašvaldību, norāda Fiļipovičs un apgalvo, ka ievērojams pieplūdums nav gaidāms, jo vairums pašvaldību, kam ir izdevīgi izmantot EIS, to jau darot. Pievienoties EIS varētu nebūt izdevīgi tām institūcijām, kuru iepirkumu summa nepārsniedz 3000 latu gadā, kas nākamgad līdz ar pievienošanos eirozonai ir noteikta 4000 eiro apmērā. Šādām institūcijām EIS paver iespēju organizēt grupu iepirkumus kopā ar cietām organizācijām un šādi panākt, ka kvota tiek sasniegta, pavēstīja Fiļipovičs.

Kā jau ziņots, valsts un pašvaldību iestādes EIS pirmajā pusgadā ir iegādājušās preces par vairāk nekā 9,7 miljoniem latu, aģentūru LETA informēja Valsts reģionālās attīstības aģentūras pārstāve Edīte Olupe.

Kā norādīja Olupe, EIS apgrozījumam ir vērojama stabila pieauguma tendence un 2013.gada pirmajos sešos mēnešos pieaugums vērojams gandrīz visās EIS piedāvāto preču grupās. Visvairāk pirkto preču grupas ir datori un serveri, datoru programmatūra, medikamenti un medicīnas preces. Vislielākais apgrozījuma pieaugums - trīs reizes - bija programmatūru iepirkumos, jo šogad paplašināts produktu klāsts. Palielinājies arī biroja mēbeļu iepirkums.

EIS ir pirmā elektronisko iepirkumu sistēma Baltijas valstīs, kas izveidota 2005.gadā. EIS pamatā ir elektronisko katalogu princips, kas darbojas kā interneta veikals publiskā sektora organizācijām un kurā savas standarta preces piedāvā vairāki piegādātāji.