Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ēlerte: Rīgas dome nespēj tikt galā ar savas bezatbildīgās kampaņas sekām

Lēmums noteikt pārejas periodu «Rīdzinieka kartes» ieviešanā liecina, ka Rīgas dome nespēj tikt galā ar savas bezatbildīgās kampaņas sekām, uzskata partijas «Vienotība» Rīgas domes deputātu frakcijas vadītāja Sarmīte Ēlerte.

«Mēģinājums ieviest šo pagaidu risinājumu liecina, ka Rīgas dome bezatbildīgi uzsākusi kampaņu, ar kuras sekām tā pati nespēj tikt galā un, kā parasti Rīgas domes garā, meklē vainīgos,» aģentūrai LETA sacīja Rīgas domes opozīcijā esošā deputāte.

Vienlaikus Ēlerte uzsvēra, ka svarīgākais jautājums nav par to, kuram pienākas vai nepienākas 50% atlaide, bet gan par to, cik pamatots ir Rīgas domes lēmums no 1.janvāra palielināt biļešu cenu līdz 1,20 eiro. «Tā esot biļetes pašizmaksa, bet pierādījumu nav. Mēs jau zinām, kā «Rīgas satiksme» tiek sargāta no pārbaudēm un kontrolēm. Konkrētus datus saņemt nav iespējams,» norādīja deputāte.

Ēlerte pieļāva, ka viens no apsvērumiem, kāpēc Ušakovs pieņēmis lēmumu par pārejas perioda noteikšanu, varētu būt «Vienotības» rīcība, vēršoties Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) ar lūgumu izvērtēt, vai medijos ievietotās Rīgas domes reklāmas par pieteikšanos «Rīdzinieka kartei» varētu būt Krimināllikuma pārkāpums.

Opozicionāri uzskata, ka Ušakova reklāmas kampaņa, aicinot iedzīvotājus deklarēties Rīgā, lai saņemtu atlaides sabiedriskajā transportā, maldina rīdziniekus, jo konkrētie pašvaldības noteikumi vēl nav stājušies spēkā. Deputāti norāda, ka saskaņā ar Krimināllikuma 211.pantu maldinoša reklāma ir aizliegta

Jau ziņots, ka «Rīdzinieka kartes» līdz 31.decembrim visiem nepaspēs izdalīt, tāpēc Rīgas domes vadība šodien nolēmusi, ka janvārī un februārī visi par sabiedrisko transportu Rīgā maksās 0,60 eiro.

Sākotnēji tika plānots, ka «Rīdzinieka kartes» tiks ieviestas divu mēnešu laikā - novembrī un decembrī -, taču «ir absolūti skaidrs, ka apkalpot visus rīdziniekus, kas vēlēsies saņemt «Rīdzinieka kartes», līdz 31.decembrim vienkārši nebūs iespējams,» norādījis Ušakovs.

Neveiksmi «Rīdzinieka kartes» ieviešanas procesā Rīgas mērs skaidro ar Saeimas neveiksmīgo mēģinājumu ierobežot pašvaldības tiesības.

Tā kā visiem «Rīdzinieka kartes» līdz 1.janvārim saņemt nebūs iespējams, pieņemts lēmums ieviest pārejas periodu - divu mēnešu laikā, janvārī un februārī, - gan rīdzinieki, gan nerīdzinieki par braucienu Rīgas sabiedriskajā transportā maksās tikai 50% no pašizmaksas jeb 0,60 eiro. Arī abonementa biļešu atlaides, kas paredzētas tikai rīdziniekiem, janvārī un februārī būs pieejamas arī nerīdziniekiem. Pēc pārejas perioda, sākot no marta, 50% atlaide tiks saglabāta tikai Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem.

Ušakovs atzīst, ka šis solis saistīts ar papildu izdevumiem pašvaldībai, taču «rīdzinieku komforts un sociālā labklājība Rīgas domei ir svarīgāka», norādījis Rīgas mērs. Informāciju par to, cik lieli būs šie papildu izdevumi, gan Rīgas domes vadība, gan «Rīgas satiksme» sola sniegt rīt, 17.decembrī.

Lēmumu par šīm izmaiņām paredzēts apstiprināt rīt, 17.decembrī, Rīgas domes ārkārtas sēdē. Šajā ārkārtas sēdē paredzēts arī apstiprināt Rīgas domes 2014.gada budžetu, taču pašvaldības e-portfelī patlaban vēl nav atrodama nekāda informācija par to, ka rīt paredzēts sēdi sasaukt. Pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa savukārt izplatījusi preses relīzi, ka rīt plkst.13.30 notiks Ušakova un viņa vietnieka Andra Amerika preses konference par galvaspilsētas 2014.gada budžetu un tā prioritātēm.

Kā ziņots, Rīgas dome septembra nogalē nolēma no nākamā gada vienas biļetes cenu palielināt no 50 santīmiem uz 84 santīmiem jeb 1,20 eiro, vienlaikus nosakot, ka Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem pienāksies 50% atlaide. Noteikumi par šiem atvieglojumiem vēl nav stājušies spēkā.

Lai atlaides varētu saņemt, rīdziniekiem jākļūst par «Rīdzinieka kartes» īpašniekiem - e-talonus no jauna jāsaņem vai jānomaina tūkstošiem sabiedriskā transporta lietotāju, tāpēc gada nogalē galvaspilsētas iedzīvotājiem ilgs laiks jāpavada milzīgās rindās pašvaldības SIA «Rīgas satiksme» klientu apkalpošanas centros.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) 8.novembrī, izvērtējot Rīgas domes pieņemtos grozījumus saistošajos noteikumos, kas nosaka diferencētas biļešu cenas pilsētas sabiedriskajā transportā, uzdeva pašvaldībai šo normu atcelt. Savukārt Saeima pieņēma grozījumus «Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā», kas paredz aizliegt deklarēto dzīvesvietu izmantot kā vienīgo nosacījumu atlaižu piešķiršanai.

19.novembrī Rīgas domes valdošā koalīcija pieņēma jaunus noteikumus par diferencētām biļešu cenām, papildinot to ar frāzi, ka atlaides Rīgas pilsētas sabiedriskajā transportā attieksies uz Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem «līdz 75 gadu vecumam», taču VARAM savu atzinumu vēl nav sniegusi.