Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Brīdina, ka divi plaši izmantoti insekticīdi var apdraudēt cilvēka nervu sistēmas attīstību

Eiropas Savienība (ES) otrdien brīdināja par divu plaši izmantotu kaitēkļu iznīcināšanas līdzekļu, no kuriem viens jau tiek saistīts ar bišu populācijas samazinājumu, iespējamo nelabvēlīgo ietekmi uz cilvēka veselību, kavējot nervu sistēmas attīstību.

Neonikotinoīdu grupai piederošie insekticīdi acetamiprīds un imidakloprīds «var ietekmēt cilvēka nervu sistēmas attīstīšanos», pirmo reizi veicot tādu sasaisti, paziņoja Eiropas Pārtikas drošuma dienests (EFSA).

Eksperti brīdināja, ka jaunāko atklājumu rezultātā tiks samazināti «daži ieteiktie pieļaujamās izmantošanas līmeņi», kā arī «vienlaikus tiks veikti turpmāki pētījumi, lai sniegtu uzticamākus datus par neirotoksikozi».

EFSA paskaidroja, ka tā viedoklis ir balstīts uz nesen veiktu pētījumu un esošajiem datiem par «potenciālo acetamiprīda un imidakloprīda nodarīto kaitējumu cilvēka nervu sistēmas attīstībai - jo īpaši smadzenēm».

Pētījumā norādīts, ka abi insektu iznīcināšanas līdzekļi var negatīvi ietekmēt neironu un smadzeņu struktūru, kas saistītas ar tādām funkcijām kā mācīšanās un atmiņa, attīstību».

ES pakļautībā esošais dienests atzina, ka pētījumā pausts brīdinājums, ka daļa no vadlīnijām par šo ķimikāliju pieļaujamo varētu būt nepietiekamas, lai pasargātu cilvēkus no kaitīgās iedarbības un tādēļ ir jāsamazina.

Šogad ES ierobežoja vairāku Šveices pesticīdu ražotāja «Sygenta» un Vācijas ķimikāliju grupas «Bayer» ražoto pesticīdu, kuri tiek vainoti būtiskā bišu populācijas samazinājumā, pielietojumu.

EK maijā paziņoja, ka uz laiku aizliedz «Syngenta» ražotā tiametoksāma, kas tiek pārdots ar nosaukumu «Cruiser», un «Bayer» ražotā klotianidīna un imidakloprīda izmantošanu. Produkti tiek lietots sēklu apstrādei un tiek iestrādāts augsnē vai izsmidzināts uz bitēm pievilcīgiem augiem un labības.

Jūlijā tādu pašu iemeslu dēļ tika ierobežota arī Vācijas kompānijas BASF ražotā fipronīla izmantošana.

Bišu skaits Eiropā un ASV pēdējo gadu laikā ir strauji samazinājies. Bites veic 80% no augu apputeksnēšanas, ko veic kukaiņi, tādēļ tās ir būtiskas pasaules pārtikas ražošanā. Bez bitēm daudzas augu sugas nespētu nest augļus vai tās būtu jāapputeksnē manuāli. Dati liecina, ka Eiropā kopš 2007.gada ik gadu bišu skaits samazinās par 30%.

Visas iesaistītās kompānijas ir uzstājušas, ka to produkcija nav vainojama bišu populācijas samazinājumā, bet «Sygenta» un «Bayer» augustā paziņoja, ka vērsīsies tiesā pret ES.