Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Maskavas Kārnegī centra direktors: Krievijas interese par Baltijas valstīm nav pārāk liela

Krievijas interese par Baltijas valstīm nav pārāk liela, turklāt Maskavas intereses katrā valstī atšķiras, intervijā aģentūrai LETA sacīja Maskavas Kārnegī centra direktors Dmitrijs Treņins.

«Domāju, ka starp Krievijas galvenajām interesēm ir pašreizējā militāri politiskā «status quo» saglabāšanās Baltijas valstīs,» uzskata Treņins. «Citiem vārdiem, tāpat kā Baltijas valstīs ir vērojamas pārspīlētas bažas attiecībā uz Krievijas Federāciju, tādas ir arī Krievijā - pret amerikāņu politikas mērķiem reģionā.»

Starp Krievijas būtiskākajām interesēm ir korektu politisku un abpusēji izdevīgu ekonomisko attiecību uzturēšana. Pirmās nozīmē, ka visas robežas ir attiecīgi jānoformē, lai nepastāvētu pamats konfliktiem, bet otrās - lai tiktu saglabātas ekonomiskās saites. «Šīs saites nav pārāk nozīmīgas Krievijai un ne pārāk svarīgas arī Baltijas valstīm, tomēr tās, neapšaubāmi, ir starp šīm pamatinteresēm. Kaut gan, protams, mēs jau esam tālu no situācijas, kad galvenā Krievijas Federācijas naftas osta bija Ventspils,» piebilda Maskavas Kārnegī centra direktors.

Trešā Krievijas interešu grupa ir saistīta ar krievvalodīgajiem iedzīvotājiem. «Tas nav jautājums par kaut kāda spiediena izdarīšanu uz Baltijas valstīm vai to satricināšana no iekšpuses. Tas pat nav jautājums par ietekmi uz Baltijas valstu politiku ar, sauksim to tā, krievu komponentes palīdzību. Šodien tas ir prestiža jautājums,» uzskata Treņins.

«Ir krievu cilvēki, un nez kāpēc dažās valstīs viņi nav juridiski vienlīdzīgi ar autohtonajiem iedzīvotājiem. Tas stipri sit pa Krievijas iedzīvotāju patmīlību. Pašreizējā situācijā Latvijā viņi redz kaut ko tādu, kas ļoti stipri atšķiras no krievu priekšstata par to, kā pret viņiem vajadzētu attiekties citām valstīm un nācijām. Tas ir svarīgāk kā mēģinājums, teiksim, caur [Rīgas mēru] Nilu Ušakovu ietekmēt Latvijas valdības politiku.»

Pēc Treņina vārdiem, ja nu amerikāņi patiešām nolemtu «iesēsties Baltijā, blakus Sanktpēterburgai», tad Krievija, iespējams, sāktu izmantot visus iespējamos līdzekļus, lai kaut kādā veidā pārrautu šādu Latvijas vadības darbības līniju. Tomēr tā ir tīri hipotētiska situācija, uzsvēra Maskavas Kārnegī centra direktors.