Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nākamgad palielināsies algas, taču kāps arī izdevumi

Nākamgad iedzīvotāji var rēķināties ar algas palielinājumu uz nodokļu samazināšanas rēķina, bet vienlaikus jāapzinās, ka augs arī izdevumi, šodien žurnālistiem sacīja «Swedbank» Privātpersonu finanšu institūta direktore Adriāna Kauliņa.

Nākamgad nozīmīgākais izdevumu pieauguma postenis varētu būt elektroenerģijas sadārdzināšanās.

Elektroenerģijas cena kāps mājsaimniecību elektrības tirgus atvēršanas dēļ. Saskaņā ar institūta aplēsēm mājsaimniecība, kuras elektrības vidējais patēriņš patlaban ir 150 kilovatstundas mēnesī, par elektrību maksā aptuveni 162 latus gadā, gada laikā piemērojot elektrības starta un pamata tarifus. Ja elektrības cena par vienu kilovatstundu augtu līdz 11,3-11,7 santīmiem, mājsaimniecības izdevumi par elektrību gada laikā pieaugtu par 41-49 latiem jeb par 26-30%.

Mājsaimniecībām nākamgad jārēķinās arī ar lielāku patēriņa cenu kāpumu nekā šogad. Pēc «Swedbank» ekonomistu prognozēm, nākamgad cenu kāpums gaidāms straujāks, bet tas nepārsniegs 3% atzīmi.

Nozīmīgs notikums būs arī eiro ieviešana - iedzīvotājiem jāapgūst naudas jaunā vērtība, un tikmēr ir svarīgi nepārtērēties.

Tomēr nākamgad iedzīvotāji var rēķināties ar algas palielinājumu uz nodokļu rēķina. Visu darbinieku mēneša izmaksu alga nākamgad palielināsies par 1,92 latiem uz neapliekamā minimuma paaugstinājuma rēķina un par summu, kas vienāda ar 0,38% no bruto algas uz sociālā nodokļa likmes samazinājuma rēķina. Ar 2014.gadu neapliekamais minimums tiek paaugstināts no 45 latiem uz 53 latiem, un darbinieka sociālā nodokļa likme tiek samazināta no 11% līdz 10,5%. Darbinieki, kas ir reģistrējuši sev apgādājamos, no jaunā gada par katru apgādājamo saņems par 8,64 latiem vairāk nekā šodien - 27,84 latus mēnesī.

Ņemot vērā visas plānotās izmaiņas darbaspēka nodokļu politikā, no nākamā gada ģimene ar diviem strādājošajiem un diviem bērniem, kuras ienākumi atbilst vidējai algai valstī, uz nodokļu samazinājuma rēķina gadā iegūs 300 latus.

Nākamgad Latvijas strādājošie var rēķināties arī ar lielāku minimālo algu - 225 latiem, kas minimālās algas saņēmēja maciņā ieliks papildu 19,69 latus mēnesī.

Pabalstu jomā lielākie ieguvēji nākamgad būs mazu bērnu vecāki. Ģimenēm, kam bērni nāks pasaulē gada otrajā pusē, vecāku un bērna kopšanas pabalsti tiks izmaksāti pēc jaunas kārtības, kas ir labvēlīga tām māmiņām, kas grib palikt mājās līdz bērna pusotra gada vecumam. Izvēloties saņemt pabalstus pusotru gadu, kopējā summa ir vislielākā, turklāt mazo algu pelnītājām ikmēneša pabalsts iznāk pat lielāks nekā alga uz rokas. Savukārt ģimenes, kam ir bērnudārza vecuma bērni, var sagaidīt, ka tiks turpināts valsts un pašvaldības finansējums, lai 1,5 gadus vecs bērns tiktu uzņemts bērnudārzā - ja ne pašvaldības, tad privātajā.