Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Laba ideja, ko apņemties Jaunajā gadā

Nav noslēpums, ka aizrādījumus par slikto gaisa kvalitāti Latvijai vairākkārt izteikusi Eiropas Komisija (EK), kas arī šā gada sākumā vērsās pie 17 Eiropas Savienības valstīm, lūdzot uzlabot gaisa kvalitāti, jo ilgstoši bijuši slikti rādītāji. Vislielāko artavu gaisa kvalitātes rādītājiem dod Rīga un, kā izrādās, arī katrs no mums situāciju var vērst par labu.

Kā zināms, saistībā gaisa kvalitātes problēmām Latvijā izskanējuši pat mudinājumi domāt par iebraukšanas maksu Rīgas centrā sastrēgumstundu laikā līdz brīdim, kamēr nav izbūvēti kvalitatīvi apbraucamie ceļi, taču, kā liecina portāla «Apollo» aptaujāto ekspertu teiktais, ir lietas, ko katrs cilvēks pats var vērst par labu, un kas zina, varbūt kāds ieteikums noderēs kā laba Jaungada apņemšanās ideja?

Kā portālam «Apollo» sacīja Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš, pirmais, ko cilvēks var darīt gaisa kvalitātes uzlabošanas labā, ir smēķēšanas atmešana. «Ja parēķina Rīgā nosvilināto cigarešu daudzumu, beigās nav nekāds joks,» viņš sacīja, norādot, ka katrs smēķētājs var savu netikumu atmest, tādējādi padarot gaisu tīrāku.

Tāpat Kļaviņš vērš uzmanību uz cilvēku paradumiem, mazkustīgo dzīvesveidu un īpašu komforta cienīšanu. «Kā cilvēki brauc ar automašīnu? Iekāpj, tad piecas minūtes izsilda, tad atstāj pie dzelzceļa pārbrauktuves un neizslēdz, vasarā tie ir kondicionieri. Cilvēkiem patīk komforts, tā vietā, lai būtu izslēgts dzinējs, mašīnas bieži vien vienkārši stāv uz vietas,» viņš sacīja.

Viņš arī norāda, ka cilvēkiem vajadzētu izvērtēt, vai no punkta A uz punktu B vispār ir jābrauc ar automašīnu, un varbūt to var izdarīt ar velosipēdu vai ar kājām. «Es pazīstu cilvēku, kurš dzīvo Kleistos un katru dienu iet ar kājām uz darbu un mājām, viņš ir augsta amatpersona. Bet katru dienu iet 12 kilometrus ar kājām, kaut gan ir iespēja braukt ar dienesta automašīnu. Kāpēc viņš to dara? Ne jau tāpēc, lai uzlabotu gaisa kvalitāti Rīgā, viņš par to nekad nav domājis, ka uzlabo gaisa kvalitāti Rīgā, bet viņš reāli katru dienu ar savu automašīnu nebrauc uz savu darbu, tas ir reāli, ko varat izdarīt jūs un jūsu kaimiņš - pārvietoties ar kājām,» sacīja RD Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšnieks.

Viņš arī norāda, ka cilvēki, kuriem nav centrālās apkures un kuri mājokļus kurina lokāli, vajadzētu noteikti apskatīties, cik racionāli siltums tiek izmantots, kas sekmēs ietaupījumu budžetā un gaisa kvalitātes uzlabošanos. Visbeidzot, viņš uzskata, ka privātmāju iedzīvotāji varētu iestādīt kādu koku, piemēram, egli – katru gadu Ziemassvētkos to izrotāt, bet pārējā laikā ļaut tai pildīt savu funkciju – gaisa uzlabošanu.

Arī Vides pārraudzības valsts biroja direktors Arnolds Lukšēvics portālam «Apollo» norādīja, ka ir jāpievērš uzmanība tam, kas tiek kurināts: «Nevajadzētu dedzināt jebkādas plastmasas, jebkādas tetrapakas, tas galīgi nebūtu tas, kas būtu jādedzina krāsnī.»

Viņš atzina, ka, izvēloties kurināmo, protams, jautājums vienmēr ir par cenu. Viņš norāda: «Gāze ir salīdzinoši tīrākais kurināmais, bet tas ir importējamais un neatjaunojamais dabas resurss, šķelda ir mūsu pašu dabas resurss, vietējais un līdz ar to pozitīvāks, bet tam ir siltumspēja mazliet mazāka, bet tikko mēs runājam par citiem kurināmiem veidiem, piemēram, akmeņogles, kas ir ar lielu siltumspēju, bet varbūt pietiekoši lielu sēra saturu, līdz ar to gaisa piesārņojums atkal palielinās un šķidrais kurināmais, iedzīvotāji, to ne tik daudz lieto, it sevišķi Rīgas pilsēta, bet kaut kur tas arī tiek izmantots.»

Otra lieta, kas ietekmē gaisa kvalitāti un ko katrs no mums var mainīt, ir pārvietošanās un transporta paradumi, viņš atzīst, norādot, ka vajadzētu izvēlēties, kādā veidā pārvietojamies – ar sabiedrisko transportu, personīgo transportu, kājām vai velosipēdu.

Lukšēvics arīdzan norādīja, ka apsaimniekošanas kompānijām būtu jāapskatās, kā tiek veikti ielu uzkopšanas darbi, tai skaitā pavasarī, sevišķi pēc ziemas sniega, jo ielu tīrīšana vistiešākajā veidā atstāj ietekmi uz gaisa tīrību. Viņš paskaidroja, ka tiek kaisīts sāls, smiltis, pelni, retāk akmens šķembiņas un pavasarī, kad paliek sauss, tad putekļu vērpetes kopā ar sāli iet pa gaisu, nodarot kaitējumu gaisa tīrībai.

Rezumējot, viņš atzina, ka gaisa kvalitātes pamatā ir apkure, transports un ielu tīrīšana.

Jau vēstīts, ka lai uzlabotu gaisa kvalitāti Rīgas centrā, būtu jāsamazina transporta kustība sastrēgumstundās, tāpēc līdz brīdim, kamēr tiks izbūvēti kvalitatīvi apbraucamie ceļi, pilsētas centrā sastrēgumstundās varētu ieviest iebraukšanas maksu, iesaka SIA «Vides konsultāciju birojs», kas aktualizēja Rīgas gaisa kvalitātes uzlabošanas programmu 2011. līdz 2015.gadam, ziņoja LETA.

Rīgas gaisa kvalitātes uzlabošanas rīcības programmā 2011. līdz 2015.gadam galvenos rezultātus solīja tādi lieli infrastruktūras projekti kā Austrumu maģistrāle un Rīgas Ziemeļu transporta koridors ar Brīvības ielas dublieri, kas atslogotu Rīgas centru no transporta satiksmes un tās radītās ietekmes, tomēr pašvaldībai šāda apjoma projektus nav izdevies īstenot, tādēļ šogad nolemts rīcības plānu aktualizēt, iekļaujot tajā 2014. un 2015.gadā reāli īstenojamos projektus un pasākumus, kas ļautu līdz 2015.gadam uzlabot gaisa kvalitāti Rīgā.

Viens no pasākumiem, kas varētu dot būtisku ieguldījumu transporta līdzekļu skaita samazināšanā Rīgas centrā līdz brīdim, kamēr lielie infrastruktūras objekti vēl nav izbūvēti, būtu - samazināt transporta kustību Rīgas centrā sastrēgumstundās, ieviešot iebraukšanas maksu. Eksperti gan uzsver, ka par šādu lēmumu vispirms ir jādiskutē dažādās sabiedrības grupās un jāsagatavojas tā pieņemšanai, tāpēc pašu sistēmu ieviest jau līdz 2015.gadam nav iespējams, taču ir iespējams veikt sagatavošanās darbus, lai to ieviestu 2016.gadā.

«Vides konsultāciju biroja» konsultanti norāda, ka pašvaldība varētu izstrādāt sastrēgumstundas braukšanas maksas administrēšanas modeli un sākt darbu pie sabiedrības izglītošanas un informēšanas par nepieciešamību tuvākajos gados ieviest sastrēgumstundas braukšanas maksu Rīgas centrā.