Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ieguldījuma sliekšņa celšana var samazināt TUA programmas efektivitāti

Ārvalstu ieguldījumi ir viens no valsts svarīgākajiem ekonomikas izaugsmi veicinošiem faktoriem, īpaši valsts ekonomikas krīzes situācijās. 

Lielākā daļa indeksu, kas analizē valstu pievilcīgumu ārvalstu investoriem, parāda, ka Latvijai starp Baltijas valstīm ir viszemākā konkurētspēja attiecībā uz ārvalstu investīciju piesaisti un no ekonomikas un uzņēmējdarbības vides pievilcīguma viedokļa, liecina starptautiskā audita un biznesa konsultāciju kompānijas Deloitte Latvijas biznesa imigrācijas programmas analīze.

Parasti pirms ieguldījumu veikšanas investors izvērtē valsts pievilcīgumu kopumā, nevis tikai līdzīgas programmas citās valstīs. Līdz ar to, ņemot vērā, ka Latvija starp Baltijas valstīm ir vismazāk pievilcīgākā ārvalstu investoru skatījumā, lai veicinātu investoru piesaisti, nepietek ar to vien, ka termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanas programmas pievilcīgums būtu līdzīgs Baltijas valstu starpā, bet Latvijai ir jāspēj nodrošināt un piedāvāt labāki un konkurētspējīgāki risinājumi, tie būtu jāīsteno kā pretpasākums, lai vērstos pret plašāku konkurētspējas trūkumu.

Deloitte analīze liecina, ka sliekšņa paaugstināšana ieguldījumiem nekustamajā īpašumā, visticamāk, samazinātu pieteikuma iesniedzēju un darījumu skaitu. Šajā procesa posmā un analīzes ietvaros nav iespējams minēto nelabvēlīgo ietekmi aprēķināt skaitliskā izteiksmē, tomēr daži faktori liecina, ka šobrīd noteiktais minimālais ieguldījuma apmērs atbilst investoru, kas vēlas saņemt uzturēšanās atļaujas Latvijā, iespējām un tirgus situācijai.

Ieguldījumu sliekšņa paaugstināšana varētu izraisīt pieprasījuma pēc dzīvokļiem samazināšanos, jo mazināsies samērīgums starp minimālo vajadzīgo ieguldījumu summu un īpašumiem, ko ieguldītājs var atļauties un kādi īpašumi vispār ir pieejami tirgū.

Tāpat pētījuma dati atklāj, ka parasti vidējs investors nepārceļas uz dzīvi Latvijā, bet gan to apmeklē vairākas reizes gadā atpūtas vai darba nolūkos. Tas liecina, ka investors neietekmē Latvijas demogrāfiskos rādītājus un neapgrūtina infrastruktūru, bet tajā pašā laikā, uzturoties Latvijā, tērē daļu no saviem līdzekļiem, tādējādi labvēlīgi ietekmējot valsts ekonomiku. Vienlaicīgi uz katru pieprasīto minimālā ieguldījuma latu ieguldītājs nodrošina ekonomikai ieguvumu vidēji LVL 2,38 apmērā gada laikā, kā rezultātā no ārvalstu biznesa investīciju piesaistes programmas sākuma 2010. gada jūnijā līdz šī gada maijam tiešais pienesums Latvijai no ieguldījumiem nekustamajā īpašumā ar mērķi saņemt termiņuzturēšanās atļauju bija 325 miljoni latu, bet kopējais šo investīciju pienesums tautsaimniecībai, ņemot vērā ar nekustamā īpašuma iegādi un ar investoru uzturēšanos Latvijā saistītos papildu izdevumus, ir 545 miljoni latu. Pie tam investori, ka Latvijā iegriežas vairākas reizes gadā dod ieguldījumu arī restorāniem, veikaliem un citiem biznesa pārstāvjiem.

Lai uzlabotu valsts vispārējo konkurētspēju ilgtermiņā, Latvijai ir jāveic plašus sistemātiskus ilgtermiņa pasākumus (piemēram, Latvijas Nacionālais attīstības plāns). Taču šo plānu programmu ietekmi uz ekonomiku var novērot tikai ilgtermiņā, un dažām investīcijām tieša saistība ar IKP pieaugumu investīciju gadā nav manāma. Līdz ar to, lai veicinātu ekonomisko izaugsmi konkrētos gados, piemēram, krīzes un pēc-krīzes gados, valstij jāspēj piesaistīt jaunas ārvalstu investīcijas, izmantojot alternatīvus risinājumus.