Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bojārs par «čekas maisiem»: latvieši sasmērēsies un būs jāmaina svētbildes

Atverot tā dēvētos «čekas maisus», sasmērēsies tieši latvieši un būs jāmaina svētbildes, Latvijas Televīzijas raidījumā «Sastrēgumstunda» trešdienas vakarā atzina ekspolitiķis un Valsts drošības komitejas (VDK) leitnants Juris Bojārs.

Bojārs raidījumā pauda pārliecību, ka VDK kartotēku nevajag publiskot.

«Krieviski runājošai daļai tas, ka ir bijis VDK aģents, drīzāk ir goda lieta, nevis kauna lieta, jo tā palīdzēja savai impērijai. Bet latviešiem ir citādāk. Un, ja te kāds sasmērēsies, tad tie būs latvieši un būs jāmaina svētbildes,» norādīja Bojārs.

Pēc viņa domām, atverot «čekas maisus», par Latviju un latviešiem ņirgāsies krieviski rakstošā prese un televīzija.

Bojāram gan esot grūti pateikt, cik no pašreizējās elites ir «maisos», taču teica: «Kad maiss bija Augstākajā padomē, tur izņēma vienas partijas biedrus un varbūt vēl kādus.»

Jau ziņots, ka Saeimas deputāti nodeva izskatīšanai komisijās Nacionālās drošības komisijas (NDK) rosinātos likuma grozījumus, kas paredz par 30 gadiem pagarināt personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšanas noilguma termiņu.

Šie grozījumi paredz, ka pēc 2014.gada 3.jūnija juridiskai interpretācijai netiks pakļauti 17 likumos noteiktie amatu vai tiesību ierobežojumi attiecībā uz cilvēkiem, kas sadarbojušies ar VDK.

Gadījumā, ja 20 gadu termiņš, kas ilgst līdz 2014.gada 3.jūnijam, netiks pagarināts, minētajos 17 likumos noteiktie ierobežojumi varētu tikt pakļauti interpretācijai un būtu jāvērtē, vai tie ir spēkā pilnībā vai daļēji.

Grozījumi paredz arī nepubliskot «čekas maisus» vēl 30 gadus un atstāt tos SAB rīcībā.

Saeimas NDK vadītājs Valdis Zatlers aģentūrai LETA iepriekš teica, ka tiek spriests, ka ar VDK sadarbojās 25 000 cilvēku, taču Latvijas rīcībā ir informācija tikai par 4500 personām.

Likuma «Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu» 17.pants pašlaik nosaka, ka pēc 20 gadiem no šā likuma spēkā stāšanās dienas personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšana nav pieļaujama un tās iespējamo sadarbību ar VDK nedrīkst izmantot tiesiskajās attiecībās pret šo personu.

Likuma grozījumi paredz 20 gadus aizstāt ar 50 gadiem, tādējādi par 30 gadiem pagarinot personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšanas noilguma termiņu. 17.panta darbība ir saistīta ar sadarbības fakta konstatēšanu sevišķajā kārtībā un lietu par sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu izskatīšanu tiesā.

Likums izsludināts 1994.gada 2.jūnijā.