Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zināms, kas izraisīja ekoloģisko katastrofu Ičas upē

Ičas upes piesārņojumu šā gada oktobrī izraisījusi ķīmiskas vielas STHAMEX F-15 neatbilstoša izmantošana Valsts Ugunsdrošības un glābšanas dienesta (VUGD) mācību laikā, kas norisinājās šā gada septembra beigās pie Ičas upes tilta uz autoceļa Rēzekne-Gulbene, secinājis Valsts vides dienests (VVD), izvērtējot visus iespējamos piesārņojuma avotus, portālu «Apollo» informēja VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova.

Koļegova pastāstīja, ka, analizējot masveida zivju bojāejas iespējamos cēloņus, sākotnēji tika izvirzītas trīs versijas par cēloņiem, kuru ietekmē tas noticis – dabas norises, elektrozveja un iespējams piesārņojums ar nezināmu ķīmisku vielu.

Pirmā versija saistībā ar dabas norišu ietekmi uz zivju bojāeju tika noraidīta pēc bojāejas areāla, kā arī skābekļa satura ūdenī mērījumu analīzes. Tā kā zivis gājušas bojā daļā no upes, un skābekļa saturs ūdenī bijis augsts, iepriekš minētais iemesls nevarēja būt zivju bojāejas cēlonis.

Arī elektrozveja kā cēlonis tika novērtēta kā maz ticama, izvērtējot gan zivju bojāejas areālu, gan vizuāli novērtējot bojāgājušo un vēl dzīvo zivju stāvokli. Elektrozvejas gadījumā būtu vērojamas bojāgājušās zivis tikai vienā konkrētā vietā un tikai vienā noteiktā laikā. Ičas upes piesārņojuma gadījumā zivis gāja bojā ilglaicīgi un to saindēšanās un bojāejas areāls pakāpeniski izplatījās pa straumi uz leju. Līdz ar to par visiespējamāko tika atzīta trešā versija par piesārņojuma ietekmi.

Turpinot darbu un analizējot piesārņojuma ietekmi, tika apskatīti vairāki iespējamie piesārņojuma avoti – piesārņojums no upei pieguļošajā teritorijā esošiem piesārņojošo darbību veicējiem, kas pārbaužu rezultātā neguva apstiprinājumu, tāpat arī upei pieguļošās vēsturiski potenciāli piesārņotās teritorijas ietekme netika konstatēta.

Valsts zinātniskais institūts Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts «BIOR», analizējot bojāgājušās zivis konstatējis, ka zivju nāves cēlonis ir saistīts ar ūdenī esošu kairinošu/toksisku vielu iedarbību.

Savukārt analizējot Bērzpils pagasta iedzīvotāju sniegto mutisko informāciju par VUGD mācībām ar ķīmisku ugunsdzēšamo līdzekļu pielietošanu un to nokļūšanu Ičas upē, kā arī, pēc VVD pieprasījuma, VUGD sniegto informāciju, tika konstatēts, ka mācībās tikuši izmantoti 10,8 litri ugunsdzēsības putu veidošanas koncentrāta - STHAMEX F-15, un nekādi pasākumi, kas novērstu tā nonākšanu upē, kā arī vietas sakopšanas darbi pēc mācībām netika veikti.

Mācību vietas augsnes piesārņojuma analīžu rezultāti uzrādīja sintētisko virsmas aktīvo vielu koncentrācijas pārsniegumu 21,8-37 reizes, salīdzinot ar fona paraugu. Savukārt ekotoksicitātes testos pārbaudot STHAMEX F-15 potenciālo toksiskumu, secināts, ka preparātam raksturīga augsta toksiskuma pakāpe. Tā kā šajos testos iegūtie rezultāti sakrīt ar informāciju preparāta STHAMEX F-15 drošības datu lapās, ko VVD saņēma no ražotāja, secināms, ka mācībās izmantotais putu veidošanas līdzeklis patiešām ir STHAMEX F-15.

Ņemot vērā visus iepriekš minētos analīžu rezultātus, VVD ar augstu ticamības pakāpi var apgalvot, ka tieši VUGD mācībās izmantotā produkta STHAMEX F-15 nokļūšana Ičas upē izraisīja ūdens organismu, tai skaitā zivju, masveida bojāeju.

Koļegova atzīmē, ka pieejamās informācijas analīze liecina par STHAMEX F-15 neatbilstošu izmantošanu, tā kā VUGD rīcībā nebija aktuālās šī produkta drošības datu lapas.

«Iespējams, amatpersonas, kuras organizēja mācības, nebija informētas par produkta ķīmiskajām un ekoloģiskajām īpašībām. Tas varēja veicināt gan nepiemērotas mācību vietas izvēli, gan drošības pasākumu neveikšanu mācību laikā un vietas sakopšanas darbu neveikšanu pēc tām,» piebilst Koļegova.

Savukārt, lai ierobežotu varbūtību, ka līdzīgi gadījumi varētu atkārtoties, VVD ir sniedzis rekomendācijas VUGD, kas paredz iekšējo instrukciju izstrādāšanu ar šo produktu, ņemot vērā drošības datu lapā noteikto. Tāpat VVD aicina mācības organizēt industriālās teritorijās ar maksimālu piesardzību un konsultējoties ar VVD reģionālajām struktūrvienībām, lai novērstu iespējamo negatīvo ietekmi uz vidi.