Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vienojas par pensiju indeksācijas modeli 2014.gadam

Šodien Senioru konsultatīvās padomes sēdē Labklājības ministrijas (LM) un pensionāru organizāciju pārstāvji vienojās 2014.gadā īstenot ministrijas piedāvāto pensiju indeksācijas modeli, aģentūrai LETA pastāstīja ministrijas pārstāve Marta Krivade.

LM priekšlikums paredz indeksēt visas pensijas līdz noteiktam līmenim ar vienu koeficientu, ko veido patēriņa cenu izmaiņu indekss un darba algas pieauguma indekss. Visām pensijām plānots indeksēt vien bāzes summu jeb 50% no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas algas. Šī summa varētu būt aptuveni 200 lati.

Krivade sacīja, ka padomes sēdē neviena no pusēm LM piedāvājumam neiebilda. Tagad ministrija gatavos nepieciešamos likumprojektus un iesniegs tos Ministru kabinetā.

Padome izskatīja arī LPF priekšlikumu ieviest diferencētu pensiju indeksācijas koeficientu atkarībā no pensijas apmēra, lai mazajām pensijām nodrošinātu lielāku pieaugumu, tomēr tas atbalstu neguva.

Kā skaidroja Krivade, šāda indeksācija nebūtu godīga. Ministrija gan izprot, ka ir daudz cilvēku, kuriem nebija iespēju maksāt sociālās iemaksas, - tiem, kuri strādāja padomju laikos -, tomēr iespējas atbalstīt viņus būtu jāmeklē caur sociālo palīdzību. Savukārt pensija nav sociālā palīdzība, viņa piebilda.

Kā ziņots, ar priekšlikumu pensiju indeksācijai LM nāca klajā 14.novembrī.

Savukārt 9.decembrī LPF sēdē nolēma to atbalstīt, vienlaikus lūdzot LM izskatīt iespēju ieviest diferencētu pensiju indeksācijas koeficientu atkarībā no pensijas apmēra, lai mazajām pensijām nodrošinātu lielāku pieaugumu.

Siliņš norādīja, ka LM piedāvātais pensiju indeksācijas modelis nodrošinātu lielāku pieaugumu lielajām pensijām. Piemēram, 200 latu un lielākas pensijas pieaugtu par apmēram pieciem latiem, 150 latu pensijas - par 3,75 latiem, bet 100 latu pensijas - par 2,50 latiem.

Sēdē izskanēja vēl virkne citu iespējamo pensiju indeksācijas variantu, tomēr Siliņš izteicās, ka izvēles iespējas, ņemot vērā šī brīža situāciju valdībā, ir tikai divas - atbalstīt LM piedāvājumu vai saglabāt spēkā esošo sistēmu.

«Pašreiz ir svarīgi panākt, lai šis jautājums vispār neapstājas. Kā mēs zinām, valdības vadītājs ir paziņojis par demisiju, kas nozīmē, ka atkāpjas viss Ministru kabinets. Kāda būs jaunā valdība, mēs nezinām, bet mums tas nozīmē, ka par pensiju indeksācijas jautājuma risināšanu, visdrīzāk, būs jāaizmirst, jo visas sarunas ar Labklājības ministriju faktiski būs jāsāk no jauna,» sacīja Siliņš.

Viņš arī norādīja, ka LM piedāvātais risinājums esot daudz labāks nekā patlaban spēkā esošais pensiju indeksācijas mehānisms.