Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Parlaments konceptuāli atbalsta ieceri sasaistīt veselības aprūpes pakalpojumus ar IIN nomaksu

Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja jauno veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, sasaistot tiesības uz valsts budžeta apmaksātu veselības aprūpi ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) deklarēšanu un nomaksu.

Šo likumprojektu atbalstīja 56 deputāti, «pret» bija 26 «Saskaņas centra» (SC) parlamentārieši, savukārt divi Zaļo un zemnieku savienības pārstāvji balsojumā atturējās. Vēl deviņi deputāti balsojumā nepiedalījās.

Šis likumprojekts parlamenta sēdē izraisīja plašas diskusijas. Deputāts Igors Pimenovs (SC) norādīja, ka šī reforma ir nopietns solis veselības aprūpes turpmākās finansēšanas attīstībā, tomēr pagaidām izskatās, ka šī likumprojekta galvenais mērķis ir «izspiest no mūsu Latvijas iedzīvotājiem, kas aizbrauca strādāt ārpus Latvijas, papildu naudu». Likumprojektu kritizēja arī deputāts Andrejs Klementjevs (SC), kurš sacīja, ka ar to veselības aprūpes nozarei labākajā gadījumā «nopelnīsim» pusmiljonu, bet sliktākajā gadījumā - «nenopelnīsim neko». Tomēr pacientiem labāk no šīm izmaiņām nekļūs, pārliecināts politiķis.

Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS) pauda, ka vēl ir daudz jautājumu, tāpēc uz otro un arī, iespējams, trešo lasījumu būs nepieciešami uzlabojumi, lai likums būtu kvalitatīvs.

Tikmēr deputāts Arvils Ašeradens (V) uzskata, ka šis likums ir atbalstāms un sasniegs savu mērķi. «Nevis tādā veidā, ka tas tūlīt iezīmē daudz lielāku finansējumu veselības nozarei, bet tas sāk sakārtot šo nozari,» savu nostāju argumentēja deputāts.

Parlamentāriešus uzrunāja arī veselības ministre Ingrīda Circene (V), norādot, ka viss jaunais vienmēr rada bažas un uztraukumus. Viņa arī atkārtoti uzsvēra, ka bērniem, pensionāriem veselības aprūpe uzlabosies, jo paredzēts arī sistēmisks ilgtermiņa finansējuma pieaugums nozarei.

Izmaiņas likumos paredz, ka no IIN iezīmētā nodokļa daļa veselības apdrošināšanai būs līdz 3,65% apmērā. Veselības ministrija (VM) sola, ka nodokļu slogs iedzīvotājiem nepieaugs un obligātajai veselības apdrošināšanai iekasētie līdzekļi tiks izmantoti tikai apdrošināšanas pakalpojumiem.

Veselības aprūpes minimumu plānots nodrošināt visiem valsts iedzīvotājiem neatkarīgi no IIN maksāšanas fakta - neatliekamā medicīniskā palīdzība, konkrētu diagnožu ārstēšana un kompensējamie medikamenti ar 100% kompensāciju.

Tāpat paredzēts, ka valsts apdrošinās 19 iedzīvotāju grupas, tostarp bērnus vecumā līdz 18 gadiem, pensionārus, personas, kuras kopj bērnu ar invaliditāti, cilvēkus ar 1., 2. un 3.grupas invaliditāti, bezdarbniekus, pilna laika studentus vecumā no 18 līdz 30 gadiem, personas no 18 līdz 25 gadiem, kuras iegūst vispārējo profesionālo izglītību, politiski represētos, kā arī personas, kuras atrodas ieslodzījuma vietās, un vēl ap desmit cilvēku grupas. No šī saraksta valdība nolēma izslēgt patentmaksas maksātājus.

Savukārt pārējie iedzīvotāji - gan obligāti, gan brīvprātīgi apdrošinātie - iegūs tiesības uz valsts apmaksātu veselības aprūpi, ja būs veiktas apdrošināšanas iemaksas. Tām būs jābūt paziņotām un veiktām noteiktu laika periodu - obligāti apdrošināmām personām ne mazāk kā 11 kalendāros mēnešus, bet brīvprātīgi apdrošināmām personām - ne mazāk kā 12 kalendāros mēnešus.

Kā iepriekš skaidroja VM, obligāti apdrošināmas personas būs Latvijas pilsoņi un nepilsoņi, kuri maksā IIN, bet brīvprātīgi apdrošināmas personas - Latvijas pilsoņi un nepilsoņi, kuri nemaksā IIN, kā arī nav atbrīvoti no iemaksu veikšanas, bet vēlas iekļauties sistēmā.

VM arī atgādināja, ka ir paredzētas divu veidu valsts veselības apdrošināšanas brīvprātīgās iemaksas - regulāras reizi mēnesī 28 eiro (19,84 latu) apmērā vai vienreizējas, kas atbilst trīskāršam minimālās darba algas apmēram.

Vienlaikus ministrija skaidroja, ka atšķirībā no sociālās apdrošināšanas iemaksām valsts veselības apdrošināšanas iemaksas neveidos uzkrājumu konkrētam maksātājam. Sistēma būs orientēta uz solidaritāti starp apdrošināšanas iemaksu veicējiem un apdrošināšanas pakalpojumu saņēmējiem - darbosies princips «veselais maksā par slimo».

Plānots, ka likums stāsies spēkā pakāpeniski ar 2014.gada 1.jūliju. Tā pārejas noteikumi paredz, ka 12 mēnešus no likuma spēkā stāšanās visiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem būs tiesības uz valsts veselības apdrošināšanas pakalpojumiem. Vienlaikus sāksies veselības obligātās apdrošināšanas iemaksu iekasēšana.

Savukārt no 2015.gada 1.jūlija valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus varēs saņemt tikai IIN maksātāji vai brīvprātīgie iemaksu veicēji, kā arī valsts apdrošinātās personas.

Vienlaikus gan tiks noteikti atvieglojumi nepieciešamajiem iemaksu periodiem - tie darbosies līdz 2016.gada 30.jūnijam. Piemēram, obligāti apdrošināmas personas iegūs tiesības uz valsts veselības apdrošināšanas pakalpojumiem ar 2015.gada 1.jūliju uz viena gada periodu, ja 2014.gadā būs veiktas valsts veselības apdrošināšanas iemaksas par vismaz pieciem mēnešiem, nevis 11 mēnešiem, bet brīvprātīgi apdrošināmas - par vismaz sešiem mēnešiem, nevis 12.

Līdz ar jauno Veselības aprūpes finansēšanas likumu Saeima konceptuāli atbalstīja arī izmaiņas IIN likumā.