Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā izvairīties no negadījuma, braucot nakts laikā

Statistika liecina, ka, braucot nakts laikā, pastāv augsts risks iekļūt bīstamā satiksmes negadījumā. «Renault» Braukšanas skolas instruktori «Apollo» lasītājiem sniedz ieteikumus, kā šo risku samazināt.

«Tumsa krasi pavājina cilvēka redzi, un papildus tam nogurums palielina reakcijas laiku. Vislabāk ceļojumu ir ieplānot tā, lai izvairītos no braukšanas nakts laikā. Ja tas tomēr nav iespējams, regulāri, ik pēc divām stundām, atpūtieties,» skaidro «Renault» Braukšanas skolas direktors.

Pēc divām stundām, braucot nakts laikā, vadītāji sāk pieļaut bīstamas kļūdas, kas pielīdzināmas tām, ko pieļauj vadītājs, kura asinīs alkohola koncentrācija sasniedz 0,5 promiles. Ar katru stundu situācija pasliktinās. Nepārtraukti braucot trīs stundas, vadītāja stāvoklis ir pielīdzināms 0,8 promiļu reibumam, bet braucot vairāk nekā četras stundas — gandrīz 1 promiles reibumam, liecina «Journal of Sleep Research» pētījuma rezultāti.

Ir vērts atzīmēt, ka Latvijā pieļaujamais alkohola koncentrācijas līmenis asinīs jaunajiem autovadītājiem (stāžs līdz 2 gadiem) ir 0,2 promiles un līdz 0,5 promiles pārējiem autovadītājiem. «Vadītāji parasti ignorē noguruma pazīmes un modrības samazināšanos. Žāvāšanās, novirzīšanas no kursa un grūtības atcerēties pēdējās ceļojuma sekundes ir pazīmes, ka jums jāapstājas, jāiziet nelielā pastaigā, jāietur viegla maltīte, un pastāvīgas miegainības gadījumā — jābrauc uz tuvāko viesnīcu un jāpavada nakts tur,» iesaka «Renault» Braukšanas skolas instruktori.

Ātrums ir jāpielāgo ne vien atbilstoši laikapstākļiem, bet arī redzamībai. Braucot nakts laikā pa ceļu, kas nav izgaismots, vadītājs redz vienīgi attālumā, ko izgaismo viņa automašīnas priekšējie lukturi. «Automašīnas bremzēšanas ceļam nevajadzētu pārsniegt izgaismotās ceļa daļas garumu. Braucot lielākā ātrumā, vadītājs nespēs efektīvi reaģēt uz šķēršļiem, kas iznirs no tumsas,» skaidro instruktori.

Visdrošāk automašīnu ir apturēt īpaši tam paredzētās vietās, t.i., autostāvvietās. Taču gadījumā, ja vadītājs jūtas tik noguris, ka vairs nespēj aizbraukt līdz piemērotai apstāšanās vietai vai tas ir pārāk bīstami, automašīna ir jānovieto galvenā ceļa malā, jāieslēdz avārijas gaismas, jānovieto brīdinājuma trijstūris un kopā ar visiem pasažieriem ir jāizkāpj no automašīnas, lai nedaudz atpūstos.