Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kažoka Strīķes atlaišanu dēvē par milzīgu KNAB zaudējumu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāja vietnieces Jutas Strīķes atbrīvošana no amata ir milzīgs zaudējums birojam, uzskata politoloģe Iveta Kažoka.

«Pats fakts ir ārkārtīgi skumjš, jo es nevaru iedomāties nevienu cilvēku Latvijā, kuram ir lielāki nopelni korupcijas apkarošanā un arī prevencijā kā Jutai Strīķei. Gan pieķertie un pagaidām vēl nepieķertie cilvēki ļoti baidījās no KNAB un no Jutas Strīķes personīgi, jo viņai pamatoti ir izveidojusies reputācija kā principiālai un ļoti sekmīgai korupcijas apkarotājai, tāpēc KNAB tas ir milzīgs zaudējums,» aģentūrai LETA sacīja Kažoka.

Tas, ka šādu lēmumu pieņem cilvēks, kura vadīšanas spējas ārkārtīgi zemu novērtējis gan ģenerālprokurors, gan speciāli KNAB vadītāja izvērtēšanai organizēta profesionāļu komisija, neko labu par korupcijas apkarošanas tālāko likteni Latvijā neliecina, norādīja politoloģe.

Pēc politoloģes domām, šī lēmuma pieņemšana ir speciāli vilcināta līdz dienai, kurai pēc kārtas sekos daudzas brīvdienas. Kažoka domā, ka iestādes vadītājs Jaroslavs Streļčenoks, kuram jau tā ir tikuši pamatīgi pārmetumi par neprofesionālo komunikāciju ar sabiedrību un medijiem, «absolūti neko nav mācījies».

Politoloģe pauda cerību, ka Strīķe vēl atgriezīsies šajā amatā vai kādos citos amatos, kas ir saistīti ar korupcijas apkarošanu, jo viņai esot milzīgi nopelni korupcijas apkarošanā.

Attiecībā uz Streļčenoku Kažoka sacīja, ka viņai «trūkst vārdu, lai raksturotu šīs rīcības metodes, kā arī neprofesionalitātes līmeni, ko viņš izrādījis». Viņasprāt, KNAB vadītājs nav mācījies no savām iepriekšējām kļūdām. «Es teiktu, ka tā ir skumja diena Latvijas korupcijas apkarošanai,» izteicās Kažoka.

Viņa pieļauj, ka šis lēmums tiks pārsūdzēts, un uzsvēra, ka nākotnē jāraugās, lai nevienā valsts amatā netiktu apstiprināti cilvēki, kurus spējas nav pietiekamas, lai profesionāli veiktu savu pienākumu.

«Tāda viduvējība valsts amatā nav tas standarts, uz kuru Latvijai būtu jātiecas vai sabiedrība būtu pelnījusi,» teica Kažoka. Pēc viņas domām, daļa atbildības būtu jāuzņemas tiem politiķiem Saeimā un valdībā, kuri uzskata, ka nav problēmu, ja cilvēks, kura vadīšanas spējas novērtētas ar C līmeni, kas esot reta parādība Latvijas valsts pārvaldē, turpina darbu.

Politoloģe apšaubīja atlaišanas argumentu par Strīķes zemo novērtējumu, jo to izsakot cilvēks, kura darbību zemu novērtējuši vairāki profesionāļi, kamēr Strīķi vērtējis tikai pats Streļčenoks. Tāpat viņa vērsa uzmanību, ka otras KNAB vadītāja vietnieces Ilzes Jurčas novērtējumā neesot bijuši detalizēti komentāri, kamēr par Strīķi minēts katrs sīkums, piemēram, elektroniskā sistēmā neielikts dokuments. «C līmenis liek domāt, ka uz Streļčenoka kunga novērtējumiem ir ļoti grūti paļauties.»

Kažoka atsaucās arī uz to, ka komisija norādījusi, ka tā dēvētajā Strīķes blokā nav bijusi noteikta atbilstoša atskaitīšanās sistēma un tas liecinot arī par Streļčenoka kā vadītāja neprofesionalitāti.

Kažoka pauda cerību, ka Strīķes atlaišanai nesekos citu darbinieku aiziešana no KNAB.

Kā ziņots, KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks šodien nolēmis atbrīvot no amata savu vietnieci Strīķi, aģentūrai LETA apstiprināja Strīķe.

Streļčenoks pret Strīķi šogad ierosināja divas disciplinārlietas. Viena tika izbeigta, jo iestājās noilgums, savukārt otrā disciplinārlietā Streļčenoks šonedēļ Strīķei kā sodu nolēma piemērot rājienu.

Kā aģentūru LETA informēja KNAB pārstāve Māra Priedīte, pamatojoties uz 24.maija rīkojumu, Streļčenoks veica atkārtotu Strīķes darbības un tās rezultātu novērtēšanu, vērtējot darba uzdevumu izpildi laika periodā no 2013.gada 24.maija līdz 2013.gada 24.novembrim.

«Ar minēto rīkojumu J.Strīķei bija uzdots izpildīt darba novērtējuma par 2012.gadu veidlapā J.Streļčenoka norādītos neizpildītos uzdevumus, kā arī uzlabot uzdevumu izpildi un kvalitatīvai amata pienākumu veikšanai nepieciešamās prasmes,» teikts KNAB paziņojumā presei.

«KNAB priekšnieks 2013.gada 20.decembrī, pamatojoties uz J.Strīķes darbības un tās rezultātu atkārtotu novērtēšanu (saņemot atkārtoti novērtējumu D) un ņemot vērā to, ka J.Strīķe nenovērsa iepriekšējā novērtēšanā norādītās nepilnības savā darbībā, par ilglaicīgiem un sistemātiskiem pārkāpumiem, tostarp nepildot KNAB priekšnieka rīkojumus (uzdevumus), tādējādi zaudējot darba devēja uzticību, pieņēma lēmumu J.Strīķi par neatbilstību ieņemamam amatam atbrīvot no amata,» informēja Priedīte.

Šodien plkst.17 Streļčenoks KNAB ēkā ir sasaucis preses brīfingu, piebilda Priedīte.