Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Noklausīšanās lidostā notikusi Drošības policijas degungalā

Drošības policija (DP) nav gatava detalizēti vērtēt, kādēļ tā ātrāk un pati neatklāja iespējamu telefona sarunu noklausīšanos. Taču Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums «De facto» noskaidrojis, ka drošībnieki ir tik dziļi iesaistīti lidostas ikdienas darbā, ka DP jāuzņemas daļa atbildības par notikušie, ja apstiprināsies nozieguma izdarīšana.

Izmeklēšana par sarunu noklausīšanos lidostā sākta pret piecām personām. Vārdā sauktas tās netiek, bet no darba atstādināti trīs lidostas darbinieki – zināmākais ir ekspremjera Aigara Kalvīša padomnieks Raimonds Lazdiņš. Viņa pakļautībā lidostas drošības departamentā strādā vairāk nekā 400 darbinieku. Lai arī daudziem ir grūti ar Lazdiņu saprasties, viņu nomainīt līdz šim bijis grūtāk nekā atlaist lidostas prezidentu. DP priekšnieks Jānis Reiniks, kas ir atzinis Lazdiņu par piemērotu amatam, satiksmes ministra Aivja Roņa laikā nav piekritis viņa atbrīvošanai, neredzot konkrētus likumpārkāpumus. Tagad tādi varētu būt atrasti, jo lidostas valde saņēmusi iesniegumu par telefonsarunu noklausīšanos.

«Tika atrasta un izslēgta šī iekārta, tagad tā atrodas DP. Fakti ir apstiprinājušies,» stāsta lidostas «Rīga» valdes loceklis Andis Damlics (Reģionu alianse). Viņš atklāj, ka iekārta iepirkta divus gadus atpakaļ ar pavisam nevainīgu nosaukumu – kā savienojums analogai un digitālai telefona centrālei. «Faktiski valde tika maldināta,» uzskata Damlics.

Tomēr par to, ka lidosta kārojusi ierakstīt telefonu sarunas, liecina kāda 2012.gada pavasarī izsludināta cenu aptauja. Tās darba uzdevums bijis «sarunu ierakstu sistēmas» piegāde un uzturēšana. Sistēmai bija jāieraksta visi zvani, jānodrošina iespēja tos atskaņot ar «Windows Media Player» programmu un 10 gadus jāsaglabā gan audio, gan meta dati.

Kā šis iepirkums noslēdzies, lidosta slēpj. Bet iepirkuma komisijas vadītājs, no DP nākušais ilggadējais lidostas IT departamenta direktors Raimonds Arājs, kurš šovasar pārgājis darbā uz «Rīgas ūdeni», par aparatūras iepirkumiem zaudējis atmiņu: «Neatceros, ka mēs būtu kaut ko tādu pirkuši.» Arājs apgalvo, ka, strādājot lidostā, «ne mazāko aizdomu nebija, ka kaut kas tāds varētu būt.»

Vairāki lidostas darba pārzinātāji «de facto» apliecina, ka oficiāli lidosta ierakstījusi zvanus uz uzziņu tālruni 1187. Šī iespēja pirkta ārpakalpojumā, bet kādu gadu vairs netiek izmantota.

Neoficiāli izskan, ka Lazdiņa lieta ir daudz plašāka - noklausītas varētu būt arī sarunas pa mobilajiem telefoniem un vākti videoieraksti par amatpersonu tikšanos un pārvietošanos.

DP, kuras priekšnieks Reiniks interviju «de facto» atteica, par lietu atklāj sekojošo: «DP rīcībā esošā informācija liecina, ka ierīce telefonsarunu ierakstīšanai lidostā Rīga tika uzstādīta 2012.gada 1.oktobrī. (..) DP nav piešķīrusi atļauju iegādāties tehniskos līdzekļos telefonsarunu noklausīšanai lidostā Rīga. Par to, vai lidostā Rīga izmantotā iekārta ir uzskatāma par stratēģiskas nozīmes preci (..), varēs lemt pēc ekspertīzes beigām.»

Jāatzīst, ka šī ir vismaz otrā reize, kad DP tiek informēta par iespējamu sarunu noklausīšanos lidostā «Rīga». Par nesankcionētu telefonsarunu noklausīšanos 2010.gadā ziņoja lidostas darbinieki, kurus gribēja atlaist par pasažieriem konfiscēto šķidrumu piesavināšanos.

«Ņemot vērā, ka DP rīcībā nebija operatīvas informācijas, kas apstiprinātu iesnieguma autoru sniegtās ziņas, kā arī faktu, ka iesnieguma autoriem bija personīgi motīvi, lai vērstos pret starptautisko lidostu Rīga, DP iesniegumā minēto informāciju pieņēma zināšanai,» par lietas neierosināšanu atbild DP.

DP pati ir visai cieši iesaistīta Lazdiņa vadītā lidostas Drošības dienesta darbā. Saskaņā ar likumiem, iestādei ir jāvāc un jānovērtē informācija par draudiem civilās aviācijas drošībai un jāpārbauda lidostas darbinieki. Turklāt lidostā ne vien strādā daudzi bijušie Drošības policijas darbinieki, bet arī piepelnās vairākas esošās amatpersonas. Iestādē apliecina, ka dažiem ļauts apvienot dienestu ar darbu lidostas apsardzē. Drošības policijas darbiniekus lidosta arī piesaista apmācībām un, pēc vairāku avotu stāstītā, regulārs viesis lidostā ir Reinika vietnieks, pretterorisma centra priekšnieks Juris Leitietis.

Ņemot vērā šīs ciešās saites, Saeimas opozīcijas deputāts Andrejs Elksniņš (SC) šonedēļ lūdza prokuratūrai pārņemt izmeklēšanu. «Tas, ka kādas personas lidostā ir noklausītas, un DP rausta plecus, ka it kā neko nav zinājuši, man rodas šaubas, vai mums ir kompetents DP priekšnieks,» saka deputāts.

DP pati uzskata, ka šobrīd nav pamata izmeklēšanu nodot citām iestādēm, bet prokuratūra izvēlas par šo tēmu komentārus nesniegt.