Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Hodorkovskis aicina neboikotēt Soču olimpiskās spēles

Bijušais Krievijas naftas kompānijas JUKOS vadītājs Mihails Hodorkovskis, kurš pēc apžēlošanas piektdien tika atbrīvots no ieslodzījuma un ar privātu lidmašīnu ieradās Vācijā, svētdien preses konferencē Berlīnē aicināja neboikotēt ziemas olimpiskās spēles Sočos un solīja strādāt Krievijas politieslodzīto labā.

Preses konferencē divas dienas pēc savas atbrīvošanas Hodorkovskis uzsvēra, ka nākamgad februārī Krievijas rīkotas olimpiskās spēles Melnās jūras kūrortpilsētā Sočos ir «sporta svinības, ko nevajag sabojāt».

Tomēr Hodorkovskis atgādināja, ka olimpiskās spēles nevajadzētu pārvērst par «Vladimira Putina svinībām».

50 gadus vecais Hodorkovskis uzsvēra, ka viņu nevajadzētu uztvert kā simbolu, ka Krievijā vairs nav politieslodzīto, un viņš solīja, ka darīs «visu, ko varu», lai palīdzētu panākt pārējo politieslodzīto atbrīvošanu.

«Es darīšu visu, lai neviens [politieslodzītais] vairs nepaliktu, darīšu visu, ko varu,» uzsvēra Hodorkovskis.

Viņš arī pateicās plašsaziņas līdzekļiem, norādot, ka to spiediens ir ietekmējis viņa atbrīvošanu. Tāpat Hodorkovskis pateicās Vācijas kanclerei Angelai Merkelei par viņas palīdzību, lai viņu atbrīvotu no ieslodzījuma.

Merkele «padarīja iespējamu to, ka es pašlaik esmu brīvībā», Hodrokovskis teica, paužot pateicību arī bijušajam Vācijas ārlietu ministram Hansam Dītriham Genšeram, kam bijušas slepenas sarunas ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Uz jautājumu par attiecībām ar Putinu Hodorkovskis atteicās paust naidu pret Krievijas līderi, kuru bijušā magnāta atbalstītāji vaino par abu prāvu pasūtījumu, lai novērstu iespējamo konkurenci.

Hodorkovskis atzina, ka viņam nebija izvēles, kurp doties pēc atbrīvošanas.

«Man šajā atbrīvošanas posmā nebija izvēles,» viņš teica, piebilstot, ka par došanos uz Vāciju, kur ārstējas viņa ar vēzi slimā māte, uzzinājis vien atbrīvošanas brīdī.

Vienlaikus Hodorkovskis uzsvēra, ka, lai gan pret viņu varas iestādes izturējās skarbi, «mana ģimene nekad nav aiztikta».

Krievijas tiesībsargājošās institūcijas ir paziņojušas, ka izmeklē lietu, kurā ir iesaistīts Hodorkovskis, kas varētu novest pie trešās prāvas pret viņu.

Lai gan daži Krievijas varas iestāžu pārstāvji ir pauduši pārliecību, ka trešā lieta pret Hodorkovski ir ļoti ticama, viņš pats svētdien paziņoja, ka tā ir jāslēdz un norādīja, ka par perspektīvu trūkumu šai lietai runājis arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

«Es šodien [svētdien] lasīju par to, ka vārdā nenosaukti varas struktūru pārstāvji saka, ka vēl nav noņēmuši visus jautājumus tiem cilvēkiem, kas paliek Krievijā. Godīgi sakot, es ceru, ka pēc prezidenta vārdiem preses konferencē «trešā lieta» jau ir pagātne,» Berlīnē teica Hodorkovskis.

Viņš paziņoja, ka nav aizmirsis par citiem JUKOS lietas figurantiem, kas palikuši dzimtenē. «Man joprojām cietumā atrodas biedri, nelaimes biedri: mans draugs Platons Leonidovics Ļebedevs, Aleksejs Pinčgins,» viņš uzskaitīja.

Hodorkovskis arī teica, ka vīza Eiropā viņam ir uz gadu, sakot, ka «vīzu man iedeva uz gadu, tā kā man ir dots gads», tomēr viņš uzsvēra, ka konkrētu nākotnes plānu vēl nav, jo vēl nav bijis laika apspriesties ar tuviniekiem.

Bijušais Jukos vadītājs, kas cietumā pavadījis desmit gadu, arī pauda cerību, ka Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs jautājumā par šīs valsts bijušās premjerministres Jūlijas Timošenko apžēlošanu sekos sava Krievijas kolēģa piemēram un parakstīs dekrētu par viņas apžēlošanu.

«Es no visas sirds vēlu Jūlijai Vladimirovnai drīzu atbrīvošanu un ļoti ceru, ka prezidents Janukovičs, kas diezgan bieži pēdējā laikā sazinās ar manas valsts prezidentu, sekos piemēram šajā vietējā jautājumā,» klāstīja Hodorkovskis.

Iepriekš intervijā izdevumam «The New Times» Hodorkovskis uzsvēra, ka savā lūgumā par apžēlošanu ir solījis neiesaistīties Krievijas politikā un necīnīties par JUKOS aktīvu atgūšanu.

Viņš deva mājienu, ka Krievija vēlējās, lai viņš pamet valsti, kā arī teica, ka neatgriezīsies līdz nebūs skaidrs, ka pēc tam atkal pilnībā droši varēs doties prom.

Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs apgalvoja, ka «viņš netraucēti var atgriezties Krievijā. Pilnīgi noteikti».