Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Taisnība uzvar spriedumā par ģimenes izlikšanu no mājokļa

Ziemassvētku laiks šogad īpaši priecīgs būs kādai ģimenei, par kuru TV3 raidījums «Nekā Personīga» stāstīja iepriekš. Viņiem draudēja izlikšana no dzīvokļa netaisnīga tiesas sprieduma dēļ. Tiesas kļūda gan bija atzīta jau pirms gandrīz gada, tomēr tikai tagad, pēc ilgiem mēnešiem, kas pavadīti bailēs un neziņā par turpmāko likteni, tiesvedība galu galā ir izbeigta un tiesa savu kļūdu izlabojusi.

Pirms gada «Nekā Personīga» stāstīja par rīdzinieku Borisu Kuzņecovu. Viņš ar ģimeni dzīvoja uz kredīta pirktā trīs istabu dzīvoklī un godprātīgi pildīja savas kredītsaistības. Bet tad pēkšņi saņēma tiesas spriedumu, ka dzīvoklis būs jāatstāj, jo Boriss nav samaksājis kādai firmai SIA «FRE Project» parādu – kopā ar procentiem un tiesas izdevumiem vairāk nekā 5000 latus. Tikai vēlāk viņš saprata, ka priekšnieks negodīgi izmantojis Borisa pases datus, ierakstot viņu kā galvotāju līgumā par 2000 latu aizņemšanos.

Boriss par to neko nezināja, bet priekšnieks kredītu neatdeva un vēlāk nomira, bet parāds tika prasīts no Borisa. Ziņa par to pienāca kopā ar traģisku brīdi Borisa dzīvē. Darba vietā notikušā negadījumā viņš zaudēja roku. Tiesu izpildītāji grasījās atņemt dzīvokli. Un šausmīgākais, ka sodu Boriss nebija pelnījis, bet pierādīt to nespēja.

Nesaņemtas pavēstes dēļ tiesa notika bez Borisa klātbūtnes. Tiesnese Ilze Ošiņa nepamanīja, ka trūkst paša galvenā pierādījuma – zem kredīta galvojuma Borisa paraksta vispār nebija, bet tiesa lēma parādu tik un tā piedzīt. Un arī pārsūdzot, neviena instance Augstāko tiesu ieskaitot, lietas būtībā neiedziļinājās un briesmīgo kļūdu līdz ar spriedumu atstāja spēkā.

Tikai pēc stāsta nākšanas atklātībā tiesneši saprata notikušo un sāka meklēt iespējas, kā problēmu atrisināt pēc taisnības. Vēlreiz atgriežot pirmajā instancē, beidzot lietas materiālus uzmanīgi izlasīja un atzina, ka Boriss kredītu patiešām nebija galvojis un ka viņam nav arī jāmaksā tiesāšanās izdevumi. Viņš pats ar to vēl tikai sāk aprast kā ar Ziemassvētku brīnumu, jo melnākajos brīžos vairs necerējis, ka līdz patiesībai jebkad aizcīnīsies.

«Cilvēki, kas ar to nav saskārušies, viņiem liekas pats par sevi saprotams, ja tāds spriedums ir, tad tas ir jāatceļ. Bet tā problēma ir, ka spēkā stājušos tiesas spriedumu tā vienkārši neatceļ. Viņam ir sava procedūra likumā paredzēta un viņa nav ideāla. Viņa ir diezgan šaura, ar izsmeļošu regulējumu, ar noteiktiem termiņiem, kurā ko var labot. Borisa lietā bija ļoti grūti ar visiem šiem kritērijiem. Bet nu, par to arī jāsaka paldies tiem tiesnešiem un tiesas darbiniekiem, kas tomēr arī iespringa un atrada risinājumu. Nu un protams, atkārtoti izskatot pēc būtības, nu šajā gadījumā tiesa tomēr pacentās izskatīt visus dokumentus. Un šajā ziņā man, protams, novēlējums mūsu tiesu sistēmai ir tāds, ka tiešām lai turpmāk šīs te Temīdas aizsietās acis mums simbolizē to, kas tām ir jāsimbolizē. Respektīvi, objektivitāti un neieinteresētību. Šajā Borisa gadījumā diemžēl tās aizsietās acis nācās izjust burtiski – kā lietas materiālu neizskatīšanu un neiedziļināšanos, kas noveda pie tās rupjās kļūdas,» teic Borisa advokāts Edgars Lešinskis.

Savukārt Boriss atzīmē: «Labi, ka mani vecāki, mani tuvinieki mani atbalstīja pēc mana nelaimes gadījuma darbā tā visai morāli stipri. Jo man liekas, piemēram, ka ne daudzas sievas paliktu ar tādu cilvēku kā ar mani. Viņai milzīgs paldies. Manai priekšniecībai es varu lielāko paldies teikt.. Viņi cenšas panākt, lai man būtu vieglāk strādāt.»

Borisa iepriekšējā darba vietā – Rīgas ostā viņu ir pieņēmuši atpakaļ darbā un arī sola palīdzēt gluži materiālā ziņā. Borisam nepieciešamā ārstēšanās Vācijā un rokas protēzes iegāde izmaksās ap 50 000 eiro un vismaz daļu no tā apņēmušies segt darba devēji.