Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Interesanti pavērsieni NA un SC attiecībās; Āboltiņa satraukta

Nacionālās apvienības un «Saskaņas centra» attiecības gan Rīgas domē, gan Saeimā kļuvušas tuvākas, par ko nebūt nepriecājas citu politisko spēku pārstāvji, vēsta TV3 raidījums «Nekā personīga».

17.decembra Rīgas domes sēdē izskatīja nākamā gada budžetu. Opozīcijas partija «Vienotība» bija sagatavojusi priekšlikumus par aptuveni 20 miljoniem latu. Atņemt naudu «Rīgas satiksmei» un to sadalīt Bērniem brīvpusdienām, skolotājiem algu palielinājumam, sportistiem inventāram, kapsētām policistu patruļām un 10 jaunām būvinnspektoru štata vietām Būvvaldē.

Priekšlikumus kaismīgi aizstāvēja Sarmīte Ēlerte un Olafs Pulks. Kāpa tribīnē, apelēja pie Ušakova sirdsapziņas, kaunināja, apsmēja un pieprasīja atbalstīt. Valdošā koalīcija nenokaunējās un priekšlikumus noraidīja.

Toties atbalstīja Nacionālās apvienības piedāvājumu, kas bija pieticīgāks. Priekšlikumu kopsumma nepārsniedza 350 000 latu. Piemiņas plāksnes Gunāram Astram un Eduardam Berklavam, divas jaunas atkarības speciālistu amata vietas un lielāki pabalsti simtgadniekiem, politiski represētajiem un jaunajiem vecākiem. Nacionāļi arī mazāk laika pavadīja tribīnē, jo to ierosinājumi jau bija iestrādāti domes kopējā piedāvājumā, ko viņi bija panākuši aizkulišu sarunās ar mēru Nilu Ušakovu.

«Pilnīgi visa frakcija, visi 12 deputāti mēs bijām pie Ušakova kunga, kur mēs pārrunājām, izstāstījām katrs savu aktualitāti katrs savu nepieciešamību,» teic Nacionālās apvienības RD frakcijas vadītāja Baiba Broka.

Nacionālā apvienība prasīja arī izgaismot pilnā garumā Lucavsalas ielu, lai iedzīvotājiem būtu droši. Arī to valdošā koalīcija atbalstīja.

Rīgas mērs apgalvo, ka Baibas Brokas vadītajam deputātu blokam pieeja bijusi konstruktīva, tādēļ priekšlikumus atbalstījis. Mērs savus ideoloģiskos pretiniekus uzslavēja arī no domes tribīnes.

«Šogad pirmo reizi budžeta izstrādē piedalījās arī opozīcija, bija konstruktīva sadarbība ar Nacionālo apvienību, kas atnāca ar saviem priekšlikumiem un sarunu laikā tie priekšlikumi bija atbilstoši pilsētas plāniem, bet tie priekšlikumi ir iestrādāti budžetā kopš pirmās budžeta komisijas sēdes,» sacīja Ušakovs.

«Tas jau arī nav noslēpums, ka ir idejas, kas ir līdzīgas par sociālo politiku, kuras kārtībā vai kuras aktualizē «Saskaņas centrs», kur mēs uzskatām, ka tās ir pareizas. Un kāpēc gan nē,» tā Broka.

Tomēr Nacionālās apvienības un «Saskaņas centra» pēdējā laika sadarbība ir daudz plašāka, nekā izskatās no malas. Nacionālās apvienības deputāti bieži atbalsta «Saskaņas centra» deputātu balsojumus Saeimā. Vēl pēdējā ceturtdienā abas partijas kopā nobalsoja pret mikrouzņēmumu nodokļu celšanu, pirms nedēļas Nacionālā apvienība atbalstīja Saskaņas ierosinājumu noteikt, ka jaunietis ir cilvēks līdz 29 gadu vecumam. Un visbeidzot, izrādās, ka Ušakovs arī palīdzējis Raivim Dzintaram organizēt lāpu gājienu 18.novembrī.

«Bija arī priekšlikums no nacionāļiem, lai 11.novembrī Lāčplēša dienā, lai krastmala tiktu aiztaisīta ciet, lai cilvēki svecītes varētu nolikt, nu tā mierīgā gaisotnē. Pirmo reizi mēs to šogad izdarījām un tā nebija mana ideja, atnāca Nacionālās apvienības pārstāvji un nav nekādu problēmu,» norāda Ušakovs.

«Mēs lūdzām pirmo reizi, lai šis Valdemāra ielas tā iela būtu slēgta, lai varētu pārvietoties, lai būtu drošs un skaisti arī. Un arī šeit no Ušakova kunga tika saņemta pozitīva atbilde, mēs tikām sadzirdēti un satiksme bija slēgta un par to mēs arī sakām paldies un to es Ušakova kungam esmu pateikusi domes sēdē,» norāda Broka.

Ušakovs stāsta, ka Nacionālā apvienība ir vēlējusies pamazām iekļauties valdošajā koalīcijā, Aleksandrs Kiršteins prasījis kādu amatu domes komiteju vadībā, tomēr tālāku sadarbību esot pārtraukusi Zolitūdes traģēdija, pēc kuras nacionāļi pieslējušies «Vienotības» prasībām Ušakovam demisionēt.

Saskaņas sadarbība ar Nacionālo apvienību satraukusi «Vienotības vadību», kas te saredz problēmas valdības sastādīšanā.

«Šādu tendenci es redzu kā ļoti bīstamu, jo arī Broka ne vienā vien intervijā ir izteikusies, ka būtu pragmatiska Saskaņas centra politikas maiņa, ko mēs neredzam nekādā veidā šeit Saeimā. Ir arī šie dīvainie balsojumi, kas ne vienmēr ir sociāli balsojumi šeit Saeimā. Es negribētu šeit pārmest Nacionālajai apvienībai, ka viņa ir mainījusi kursu, bet katrā ziņā ļoti rūpīgi izvērtēt šādas sadarbības un vai aiz šī nav Krievijas politika pret šādām valstīm, nerēķināties ar līdzvērtīgiem partneriem, vai aiz kādiem ekonomiskiem momentiem netiek prasīta kāda politiska piekāpšanās,» norāda «Vienotības priekšsēdētāja» Solvita Āboltiņa.

«Vienotības» domniece Sarmīte Ēlerte uzskata, ka, dalot labajos un sliktajos, Ušakovs cenšas sašķelt domes opozīciju.

Nacionāļi uzskata, ka saimnieciskajos jautājumos sadarboties var un vajag, turklāt opozīciju Ušakovam tik viegli sašķelt nebūšot.