Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Fiktīvās laulības ar pakistāni: Astoņi gadi psiholoģiska terora un vardarbības

Tuvojas 18.oktobris - Eiropas Savienības diena pret cilvēku tirdzniecību, tāpēc «Apollo» turpina pievērst uzmanību šai sāpīgajai un sarežģītajai, bet visnotaļ nozīmīgajai tēmai, kura mūsdienu brīvā tirgus un globalizācijas apstākļos var skart ikvienu no mums. Anonīmā sarunā ar portālu «Apollo» Terēze (vārds ir mainīts) atklāja savu rūgtās pieredzes stāstu, savulaik stājoties fiktīvās laulībās ar pakistāni Īrijā.

Viss aizsākās 2007.gadā, kad Terēze izšķīrās no vīra, ar kuru viņiem bija kopīgi divi nepilngadīgi bērni. Pēc šķiršanās Terēzes vīrs nelikumīgi kopā ar bērniem aizbrauca uz Īriju. Sieviete to ļoti pārdzīvojusi, tāpēc nolēmusi, ka arī viņai jādodas uz Īriju un jādzīvo netālu no saviem bērniem, lai varētu ar viņiem tikties un varbūt arī «dabūt sev atpakaļ». Ar Latvijas draugu atbalstu nopirkusi biļeti un aizbraukusi, savukārt Īrijā esošie draugi palīdzējuši atrast darbu – Terēze strādājusi par auklīti polietes un pakistāņa ģimenē.

Kādu brīdi auklējusi polietes un pakistāņa trīs atvases, viņa saņēmusi no saviem darba devējiem dīvainu piedāvājumu. «Man piedāvāja fiktīvās laulības, par kurām man pienāktos 5000 eiro. Man būtu jāprec mana darba devēja pakistāņa brālis Pakistānā. Es nobijos. Negribēju braukt pilnīgi viena uz Pakistānu, man bija bail un es atteicos no šī piedāvājuma. Turpināju pie viņiem strādāt. Algu saņēmu ļoti niecīgu, man maksāja 75 eiro mēnesī. Dzīvot varēju par brīvu, ēst man arīdzan deva. Es mēģināju atrast citu darbu, bet man neveicās, jo līdz šim esmu strādājusi tikai par apkopēju un kopusi lopus,» stāsta cietusī sieviete, kurai tolaik bija 36 gadi.

Pēc septiņiem vai astoņiem mēnešiem Terēze piedāvājumu fiktīvi laulāties saņēmusi atkal. Šoreiz gan viņai nekur nebūtu jābrauc – precēties varētu turpat Īrijā, solīja maksāt uzturnaudu 400 eiro mēnesī. «Es negribēju, man bija bail, bet atbrauca mans «nākamais vīrs» un iedrošināja, ka viņš samaksās, bet es pēc tam varēšu braukt atpakaļ uz Latviju. Es piekritu, jo Īrijā man nesanāca ne nopelnīt naudu, ne arī dzīvot kopā ar bērniem. Biju bezizejas situācijā, kur nauda atrisinātu diezgan daudz.»

Terēze pametusi auklītes darbu un pārvākusies dzīvot pie pakistāņa, kurš dzīvoja vienā dzīvoklī ar vēl vienu pakistāņu ģimeni. «Man ierādīja atsevišķu istabu. Es nokļuvu lielā izolācijā, jo nedrīkstēju iet ārā no savas istabas. Pārtiku man deva vienreiz dienā, pakistānis bija emocionāli vardarbīgs. Viņš gribēja pēc iespējas ātrāk apprecēties, bet es teicu, ka man ir jāpadzīvo un jāpaskatās. Aiz dusmām viņš meta pa gaisu dažādus priekšmetus, lamājās, izdarīja psiholoģisku spiedienu, teica, ka ar mani notiks kas slikts, ja es nepiekritīšu, neļāva sazināties ne ar draugiem, ne ar radiem. Biju tādā izmisumā un bailēs, ka piekritu ar viņu apprecēties.»

Viņi apprecējušies apmēram pusotru gadu pēc Terēzes ierašanās Īrijā. Pēc kāzām «jaunā ģimene» palikusi dzīvot tai pat dzīvoklī kopā ar otru ģimeni. Tiesa, viņu laulības dzīve vis nebija laulības dzīve tradicionālā izpratnē. «Viņš mani joprojām nelaida arā no istabas, sāka arī seksuāli izmantot pret manu gribu. Biju pilnīgi bezspēcīga, teicu, ka gribu uz Latviju. Tā kā viņam vēl bija jānokārto dokumenti uzturēšanās atļaujai, tad pateicu, ka iešu viņam līdzi tikai tad, ja viņš pēc tam mani laidīs atpakaļ uz Latviju.» Tobrīd par lielu atvieglojumu nelaimē nonākušajai sievietei tā arī notika – viņi nokārtoja nepieciešamo dokumentāciju, un pēc pāris dienām pakistānis nopirka Terēzei biļeti atpakaļ uz dzimteni.

Taču diemžēl stāsts ar to nebeidzās. «Kamēr biju Latvijā, viņš sūtīja man īsziņas, zvanīja, rakstīja draugos un uz e-pastu. Visu laiku turēja psiholoģiskā spriedzē. Pēc pusgada man vajadzēja atgriezties Īrijā, jo, lai viņš saņemtu uzturēšanās atļauju, bija nepieciešama sievas klātbūtne. Es aizbraucu, palīdzēju saņemt viņam papīrus, bet tai pašā vakarā viņš izlika mani uz ielas un teica, lai eju, kur vēlos,» Terēze stāsta. Protams, ka naudas, lai atgrieztos mājās, viņai nebija. Sazvanījusi jau iepriekšminētos Īrijas draugus, ar viņu palīdzību tika pie naktsmājām un biļetes atpakaļ uz Latviju.

Pēc atgriešanās mājās Terēze dzīvoja un strādāja savās lauku mājās, kopa lopus. Pēc piedzīvotā Īrijā viņai sākās nopietnas problēmas ar veselību, arī psiholoģiski viņa jutās sagrauta. Turklāt turpinājās emocionālais terors no pakistāņa puses – viņš solīja atbraukt un izrēķināties, ja viņa sūdzēsies par seksuālo varmācību. Tā kā viņš zināja par bērniem Īrijā, arī par to tika izdarīts spiediens, ka viņiem neklāsies labi, ja viņa ziņos. Terēze ar smagu nopūtu atklāj, ka tad arī sākusi dzert. Izveidojusies spēcīga atkarība, kas ilgusi trīs gadus.

Dzeršanai punktu pielika iepazīšanās ar vīrieti un bērniņa pieteikšanās. «Kad sapratu, ka esmu stāvoklī, izlēmu, ka ir jāpārtauc lietot alkohols. Mēs abi divi pārtraucām dzert bez jebkādas narkologu palīdzības. Piedzima bērniņš, puisītis. Lai arī atrados fiktīvā laulībā, man tomēr izdevās bērnu nepiereģistrēt ar fiktīvā vīra uzvārdu. Es zināju, ka tas bija pārkāpums, bet es nevēlējos atcerēties visas tās šausmas, kas ar mani bija notikušas.»

Šobrīd Terēzes dzīve ir nokārtojusies. Viņa ir mainījusi dzīvesvietu, dzīvo kopā ar savu vīrieti un bērnu, strādā, ir uzlabojies kontakts ar bērniem Īrijā. Arīdzan veselība ir daudzmaz stabilizējusies – ir skaidras diagnozes un noteikta ārstēšana. Par to viņa paldies saka «Patvērums «Drošā māja»» sociālās rehabilitācijas programmai, kas palīdzēja viņai šķirt fiktīvo laulību un tikt galā ar vardarbības traumām – gan fiziskajām, gan emocionālajām.

Anita Ūdre, «Patvērums «Drošā māja»» sociālā darbiniece

Terēze pie mums nonāca ne gluži pēc brīvas gribas, viņu pierunāja kāda cita sieviete, kas bija izgājusi mūsu rehabilitāciju. Viņai bija ļoti zema pašapziņa. Tikai pēc vairākkārtīgām sarunām sieviete uzsāka sociālās rehabilitācijas programmu. Ar Terēzi strādāja jurists, psihologs un sociālais darbieks. Pirmkārt, bija jāizšķir fiktīvās laulības. Otra problēma bija Terēzes veselības stāvoklis. Mēs palīdzējām apmaksāt ārstus, nodrošinājām regulāras psihologa konsultācijas, kas ļāva viņai apzināties situāciju - ka tika piespiesta, apmānīta, ka nav vainīga pie notikušās vardarbības.

Terēzes laulību izdevās atzīt par spēkā neesošu no noslēgšanas brīža. Tas nozīmē, ka pakistāņa uzturēšanās Īrijā ir nelegāla, un viņš tiks izsūtīts no Īrijas. Pirms tiesas, protams, bija ļoti liela nervozēšana. Zvanīja pakistāņa advokāts, pats arī rakstīja draudu vēstules, ka viņš atbrauks un izrēķināsies.

Šobrīd sievietei ir daudz veselīgāka pašapziņa, arī traumas vairs nav tik smagas. Psiholoģiski nepieciešami vairāki gadi, lai «atietu» no kā tik traumējoša. Cilvēks ir spējīgs dzīvot un strādāt, veidot attiecības. Šādi gadījumi parasti notiek galējā bezpalīdzības stāvoklī. Cilvēki piekrīt tam, kam normālos apstākļos nepiekristu - tikai tāpēc, lai izbēgtu no bezizejas.

Šā gada 18.augustā Īrijā spēkā stājušies grozījumi Laulību likumā, kas dod plašākas pilnvaras Laulību reģistrācijas dienesta darbiniekiem izvērtēt aizdomīgus laulību reģistrēšanas pieteikumus, īpaši uzmanību pievēršot pāriem, no kuriem viens ir kādas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis, bet otrs – trešo valstu valstspiederīgais. Normatīvā akta regulējuma grozījumu mērķis ir novērst ļaunprātīgu laulības institūcijas izmantošanu – noslēgt fiktīvas laulības – imigrācijas nolūkos.

HESTIA

<span lang="lv-lv" xml:lang="lv-lv"><b>diennakts Uzticības tālruni cilvēku tirdzniecības mazināšanai (+371) 28612120</b></span>