Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mazumtirdzniecībā novembris bijis gada sliktākais mēnesis, norāda eksperts

Mazumtirdzniecībā novembris bijis šī gada sliktākais mēnesis, uzskata «DNB bankas» ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Viņš skaidro, ka mazumtirdzniecības apgrozījums novembrī samazinājās pret pagājušā gada attiecīgo mēnesi nedaudz - par 0,7%. «Bet tā bija pirmā un, cerams, pēdējā reize aizejošajā gadā.»

Iepriekšējos mēnešos gada pieaugums bija vismaz 3,8%, atzīmē Strautiņš, piebilstot, ka nav redzamas nekādas nozares krīzes pazīmes. Arī patērētāju noskaņojumā būtisku izmaiņu nav bijis. Algu kāpums trešajā ceturksnī pat paātrinājās.

«Arī sadzīviskās ainiņas pie tirdzniecības centriem decembrī par nabadzību un postu neliecināja. Var pieļaut domu, ka novembrī cilvēki pietaupījuši naudu īpaši lieliem tēriņiem ap Ziemassvētkiem. Šo skaidrojumu pamato ļoti straujš mājsaimniecību noguldījumu pieaugums novembrī, par 68,9 miljoniem eiro jeb 1,3%. Nevar izslēgt, ka patērētāju prātus nedaudz iespaidojuši dramatiskie notikumi pasaulē šajā laikā, jo īpaši terora akti Parīzē,» norāda Strautiņš.

Acīmredzami ir tas, ka liela ietekme bija degvielas tirdzniecībai, kurā gada izmaiņu rādītāju ietekmēja pārdošanas kāpums pērn novembrī saistībā ar tad notikušo cenu kritumu - tātad bāzes efekts. Taču tikai daļēji, jo degvielas tirdzniecība krasi sarukusi arī mēneša griezumā, skaidro Strautiņš.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi ir krities tirgotāju apgrozījums visās galvenajās kategorijās - ne tikai degvielas, bet arī pārtikas un nepārtikas preču, atskaitot degvielu.

Taču, aplūkojot izmaiņas gada griezumā, aina nav tik vienkrāsaina, uzskata Strautiņš. Pārtikas pārdošana turpinājusi augt līdzīgā tempā kā 2015.gada pirmajos desmit mēnešos. Nepārtikas preču tirdzniecība gada griezumā ir augusi, bet vājāk nekā līdz šim.

«Grūti izskaidrot, kāpēc izteikti vājš rezultāts bija sektoros, kuri saistīti ar mājokļu būvi un iekārtošanu - gan elektropreču, gan mēbeļu pārdošanā bija pirmais mīnuss šogad. Arī būvmateriālu tirdzniecība bijusi vāja,» atzīmē Strautiņš.

Viņš arī atgādina, ka Eiropas Komisijas publicēto noskaņojuma aptauju apakšindeksi rāda, ka strauji aug mājokļu remontus plānojošo ģimeņu īpatsvars, tāpēc tas nevarētu būt uz ilgu laiku. Sporta precēm otrs vājākais rezultāts šogad varētu būt saistīts ar ziemas netuvošanos novembrī. Krasi sabremzējies iepriekšējos mēnešos ļoti straujais datortehnikas tirdzniecības pieaugums.

Kā ziņots, šī gada 11 mēnešos, salīdzinot ar 2014.gada attiecīgo periodu, mazumtirdzniecības apgrozījums pieaudzis par 5,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie kalendāri izlīdzinātie dati salīdzināmajās cenās.

2015.gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 3,2%.

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms saruka par 1%, bet nepārtikas preču apgrozījums - par 4,6%.