Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Gads Latvijas ekonomikā bijis bez dramatiskiem pārsteigumiem, norāda analītiķi

Šis gads Latvijas ekonomikā bijis bez dramatiskiem pārsteigumiem, aģentūrai BNS atzina banku analītiķi.

«Lai gan iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsme ciparu ziņā 2015.gads būs bijusi mazliet labāka nekā gaidīts, kopumā šā gada stāsts ir bez dramatiskiem pārsteigumiem,» aģentūrai BNS sacīja «Swedbank» galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka pozitīvākais pārsteigums ir eksportētāju spēja kompensēt eksporta kritumu uz Krieviju un NVS valstīm ar eksporta kāpumu uz citiem tirgiem. «Tas ir ļoti labi. Jācer, ka uzņēmēji ko līdzīgu spēs atkārtot arī turpmāk,» teica Kazāks.

Savukārt negatīvi «Swedbank» galvenais ekonomists novērtēja struktūrfondu ieplūdes kavēšanos, kā arī neprognozējamās nodokļu politikas izmaiņas un izglītības sektora reformu kavēšanos. «Ja par negatīvām lietām, tad jāizceļ vairākas – struktūrfondu ieplūde arvien kavējas, nodokļu politikas izmaiņas joprojām var būt neprognozējamas un pat izaugsmei traucējošas, izglītības reforma apgriezienus tā arī nav spējusi uzņemt,» teica Kazāks.

Vienlaikus «SEB bankas» makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis aģentūrai BNS norādīja, ka 2015.gads Latvijas ekonomikā nav bijis viegls, kā arī gads bijis bagāts ar dažnedažādiem pavērsieniem, tomēr lielos vilcienos tendences ekonomikā ritējušas atbilstoši prognozēm.

«Aktivitātes pamatā dominēja patēriņš, eksports turpināja saskarties ar sarežģījumiem un meklēt jaunus tirgus, bet investīciju aktivitāte buksēja. Gada sākumā izaugsme bija nedaudz zemāka par gaidīto, bet turpmākajos ceturkšņos tā atguvās,» piebilda Gašpuitis.

Tāpat viņš norādīja, ka pozitīva virzība 2015.gadā turpinājās gan darba tirgū, gan samaksas jomā.

«Pie pozitīvām parādībām jāmin uzņēmēju spēja ātri reaģēt uz ģeopolitikas izaicinājumiem un konjunktūras izmaiņām Krievijas un tās satelīttirgos, kas ļāva ierobežot negatīvās ietekmes izplatīšanos. Diemžēl, tas notiek piespiedu kārtā. Darbs ir jāturpina, jo eksporta apmēros krietni iepaliekam no kaimiņiem. Šogad kā pozitīvi pārsteigumi jāmin energoresursu cenu tendences, kas pietur inflācijas atgūšanos, bet pozitīvi atsaucas iedzīvotāju pirktspējā,» teica Gašpuitis.

Savukārt pie negatīviem jeb neizdarītiem darbiem viņš minēja nepiedodamo tūļību jaunā ES fondu perioda apguves nosacījumu izstrādē, kas ierobežos izaugsmes iespējas.

«Topošo valdību sagaida plašs izaicinājumu klāsts, kur primāri būs veikt pasākumus, kas neliks šķēršļus ekonomikas attīstības potenciālam. Negatīvo faktoru kopums, kas veidojās 2015. gadā – bēgļi, ES iekšpolitika, terorisms, ģeopolitiskais saspīlējums, ierobežotā globālā izaugsme, konjunktūras maiņa eksporta tirgos, mūs pavadīs visu 2016. gadu. Tam nāksies veltīt ne mazums uzmanības un pūļu. Tādēļ labākais, ko varam darīt, ir pašiem neradīt nevajadzīgus sarežģījumus. To nākamgad tāpat būs gana,» teica Gašpuitis.