Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

OIK ikmēneša elektroenerģijas rēķinā paliks nemainīga

Prognozējams, ka kopējā obligātā iepirkuma komponente (OIK) ar šā gada 1.aprīli nemainīsies un būs 2,679 centi par kilovatstundu (kWh), aģentūru LETA informēja AS «Enerģijas publiskais tirgotājs» valdes loceklis Jānis Irbe.

Apkopojot datus par 2015.gada elektroenerģijas obligātā iepirkuma izmaksām, «Enerģijas publiskais tirgotājs» ir aprēķinājis un šodien iesniegs Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) apstiprināšanai jaunās OIK, kas stāsies spēkā 2016.gada 1.aprīlī.

2015.gada 1.janvārī Latvijā elektroenerģijas tirgus tika pilnībā atvērts, tādējādi spēkā esošo OIK komponenti maksā ikviens elektroenerģijas lietotājs. SPRK iesniegtie aprēķini paredz, ka arī no šā gada 1.aprīļa OIK maksājums ne juridiskiem klientiem, ne arī mājsaimniecībām ikmēneša elektroenerģijas rēķinā nepieaugs.

OIK pieauguma ierobežošanas mehānisms, ko finansē no subsidētās elektroenerģijas nodokļa ieņēmumiem un AS «Latvenergo» dividendēm, ir nodrošinājis, ka OIK jau trešo gadu nav pieaugusi.

No 2016.gada 1.aprīļa līdz 2017.gada 31.martam valsts mērķdotācijās OIK pieauguma ierobežošanai izmaksās 78,9 miljonus eiro, no kuriem aptuveni 70% tiek rasti no «Latvenergo» koncerna subsidētās elektroenerģijas nodokļa (SEN) ieņēmumu un dividenžu veidā.

Lai arī kopējā OIK ar 2016.gada 1.aprīli nemainīsies, atbilstoši OIK aprēķinam ir mainījies OIK sadalījums starp koģenerācijas un atjaunīgo energoresursu komponentēm. No 1.aprīļa obligātā iepirkuma koģenerācijas komponente samazināsies līdz 1,625 centiem par kWh pašreizējā 1,671 centa par kWh vietā, savukārt atjaunīgo energoresursu komponente pieaugs līdz 1,054 centiem par kWh līdzšinējā 1,008 centu par kWh vietā.

2015.gadā koģenerācijas elektrostaciju atbalsts ir samazinājies par 1%, ko galvenokārt noteica gāzes tarifu samazinājums, savukārt atbalsts atjaunīgajiem energoresursiem ir pieaudzis par 13%, ko galvenokārt izraisīja jaunu ražošanas jaudu ieviešana 2014.gada otrajā pusē un 2015.gadā.

Atjaunīgo energoresursu īpatsvars pēc SEN nomaksas kopējās kompensējamās izmaksās ir pieaudzis līdz 40%, kas 2014.gadā bija 37%, AS «Latvenergo» koģenerācijas staciju jaudu maksājuma īpatsvars pēc SEN nomaksas kopējās obligātā iepirkuma izmaksās 2014.gadā ir faktiski nemainīgs - 38%, bet pārējo gāzes koģenerācijas staciju īpatsvars ir 22%.

Atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumam «Enerģijas publiskais tirgotājs» no 2014. gada 1.aprīļa pilda publiskā tirgotāja pienākumus. Tam normatīvajos aktos ir noteikti īpaši pienākumi iepirkt elektroenerģiju, kā arī veikt jaudas maksājumus ražotājiem, kuri ir ieguvuši tiesības uz valsts atbalstu elektroenerģijas ražošanai no atjaunīgajiem energoresursiem un efektīvās koģenerācijas procesā.