Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperts: Latvija nedrīkst baidīties konkurēt globālajā finanšu tirgū

Domnīcas Certus eksperts Viljams Šaubs mudina Latviju izmantot sava finanšu pakalpojumu sektora jeb banku stiprās puses un nebaidīties iesaistīties globālajā konkurencē ar izdevīgiem nodokļu nosacījumiem.

Mudinot izmantot savas ģeogrāfiskās, valodas un kultūras priekšrocības, Šaubs atgādina: «Neviens, šķiet, nesūdzas, ka Honkonga izmanto savas stipras puses sadarbībai ar Ķīnas biznesu.» Pēc viņa domām, Latvijai nevis jābaidās no globālo konkurentu pretdarbības un mēģinājumiem nepieļaut nozīmīgas biznesa nišas ieņemšanu, bet pašai jābūt aktīvākai savu priekšrocību izmantošanai.

Tālākai banku attīstībai Latvijā ir ļoti labvēlīgi priekšnosacījumi un tas noteikti būtu jāizmanto, lai paaugstinātu Latvijas banku kredītreitingus, uzskata Šaubs. Eksperts ir pārliecināts, ka Latvijai ir jāizmanto sava finanšu pakalpojumu un banku sektora stiprās puses un nevajag baidīties iesaistīties globālajā konkurences cīņā, jo riski pastāv vienmēr, bet ir jāprot gudri izmantot savas stiprās puses.

Pēc Certus eksperta domām, Latvijā būtu jāturpina darbs pie starptautiskā tirdzniecības nodokļa idejas attīstības, kas ļautu piesaistīt ne tikai ārvalstu kapitālu, bet dotu arī iespēju Latvijā izveidot starptautiskus tirdzniecības uzņēmumus. Tas dotu iespēju globālajiem uzņēmumiem pārvietot savus cilvēkus no tā saucamajām nodokļu oāzēm uz Latviju. «Šobrīd pasaulē dažādu valstu finanšu ministrijas un centrālās bankas rada spiedienu un veicina apstākļus, lai šādas nodokļu oāzes izzustu. Šādā situācijā Latvija noteikti spētu izmantot savas ģeogrāfiskās atrašanās vietas un cilvēku valodu zināšanu un kultūras priekšrocības, Īpaši NVS valstu uzņēmumiem varētu būt interese izvietot savu kapitālu un cilvēkus Latvijā, kur nodokļu sistēma būtu tiem pievilcīgāka sava biznesa attīstībai.» norāda Šaubs.

Viņš ir pārliecināts, ka Latvijai jāprot gudri izspēlēt starptautiskā tirdzniecības nodokļa (STN) kārti, un ir jāprot panākt sabiedrības atbalsts šai idejai. Turklāt nevajag akli baidīties no riskiem. «Finanšu sektorā ir daudz riska, taču tos iespējams vadīt. Latvijai ir jāizmanto savs potenciāls un jāmēģina pieteikt sevi globālajā finanšu tirgū, nevis akli jābaidās spert pirmo soli.«Konkurēt» globālajā ekonomikā nozīmē «konkurēt». Nespējot apzināties un izmantot savas stiprās puses, Latvija riskē zaudēt tirgus nišu, ko tā vislabāk spētu apgūt,» ir pārliecināts Certus eksperts.

Kā ir zināms, STN ir Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras iniciatīva, kas noteiktu 2,5% nodokļi likmi nerezidentu uzņēmumiem, kas veic tirdzniecības darījumus ārpus Eiropas Ekonomiskās zonas. Šo priekšlikumu kā ārkārtīgi riskantu jau saknē noraidīja politiķi.

Līdzīgi domā arī KPMG Baltics vadītāja Evija Miezīte. «Statistika rāda, ka banku ārvalstu klientu apkalpošana vēsturiski ir bijis nozīmīgs finanšu pakalpojumu nozares virziens Latvijā. KPMG pētījuma ietvaros paši banku pārstāvji atzina, ka viens no būtiskiem nozares panākumu cēloņiem ir bijis vēsturiski salīdzinoši lielais banku skaits jau kopš deviņdesmitajiem gadiem (salīdzinājumā ar pārējām Baltijas valstīm). Latvijas bankas ir koncentrējušas uzmanību un resursus pakalpojumu un klientu bāzes palielināšanai. Latvijas, kā reģionāla finanšu centra veidošanos ir veicinājusi arī Latvijas ģeogrāfiski izdevīgā atrašanās vieta, vietējo darbinieku valodu zināšanas, gan arī pašu banku stratēģiskie soļi izaugsmes veicināšanai un klientu piesaistei ārvalstīs,» norāda KPMG Baltics vadītāja.

Miezīte atgādina, ka pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas datiem, ārvalstu klientu noguldījumu apjoms Latvijā ir pastāvīgi pieaudzis. «Krīze 2008. un 2009. gadā, protams, ietekmēja ārvalstu klientu noguldījumu apjomu, taču šīs tendences ir salīdzināmas ar citām tautsaimniecības nozarēm un kopējām IKP attīstības tendencēm. Tāpēc ir pamats apgalvot, ka finanšu pakalpojumi ārvalstu klientiem veido stabilu un pietiekoši nozīmīgu Latvijas tautsaimniecības daļu,» norāda eksperte.

Pēc viņas domām, salīdzinoši augstie rādītāji ārvalstu klientu noguldījumu piesaistē apliecina Latvijas banku sistēmas salīdzinoši augsto konkurētspēju ne vien vietējā, bet arī reģionālā līmenī. Tas arī ir veicinājis citu banku un regulatoru intereses pieaugumu par Latvijas banku sistēmu.