Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Trasta komercbankas» klientiem garantētās atlīdzības izmaksas varētu sākt nākamnedēļ

Garantēto atlīdzību izmaksu licenci zaudējušās «Trasta komercbankas» klientiem varētu sākt 16.martā, trešdien žurnālistiem pēc Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdes sacīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Viņš norādīja, ka pašlaik atmaksu plānots sākt 16.martā, tomēr par to vēl tiks sniegta papildu informācija.

Jau vēstīts, ka Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien slēgtā sēdē sprieda par Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumu anulēt «Trasta komercbankai» izsniegto licenci. Uz sēdi bija uzaicināts Putniņš.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka ECB pēc FKTK ierosinājuma no 4.marta anulējusi «Trasta komercbankai» izsniegto licenci, ņemot vērā, ka banka ilgstoši pieļāvusi nopietnus pārkāpumus vairākās svarīgās bankas darbības jomās. Tāpat ņemts vērā FKTK kā Latvijas Noregulējuma iestādes izvērtējums, ka bankai nav iespējams piemērot noregulējumu jeb glābt to sabiedrības interesēs.

FKTK norādīja, ka par bankas pārkāpumiem jau janvārī komisija piemēroja Kredītiestāžu likumā paredzētos instrumentus, nosakot tai darbības ierobežojumus. Bankas akcionāri ilgstoši nav spējuši palielināt bankas kapitālu, līdz ar to banka neievēroja regulējošās prasības, ko nosaka Eiropas Savienības (ES) regula un Kredītiestāžu likums.

FKTK secinājusi, ka banka ilgstoši strādā ar zaudējumiem, bankas esošais biznesa modelis nav dzīvotspējīgs, un tā nav spējusi izstrādāt reālajai situācijai atbilstošu darbības stratēģiju. Bankas darbībā konstatēti arī ilgstoši trūkumi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas (NILLTF) novēršanas jomā.

Vienlaikus FKTK kā Latvijas Noregulējuma iestāde izvērtēja, vai «Trasta komercbankai» ir piemērojams noregulējums jeb iespēja glāb šo banku, kā to paredz ES un Latvijas normatīvie akti – bankas vai tās daļas glābšana notiek tikai tad, ja ir izpildīti visi trīs noregulējuma nosacījumi: ja bankai ir finanšu grūtības vai tā nonāks finanšu grūtībās; nav pamatotas iespējas, ka FKTK uzraudzības pasākumi vai akcionāra veiktie pasākumi varētu novērst finanšu grūtības sapratīgā termiņā; noregulējuma darbība ir nepieciešama sabiedrības interesēs.

FKTK kā Latvijas Noregulējuma iestāde secinājusi, ka bankai nav kritiski svarīgas funkcijas, tā nav sistēmiski svarīga banka; bankas iziešana no tirgus neatstās būtisku negatīvu ietekmi uz Latvijas finanšu sektora stabilitāti; bankas likvidācijas gadījumā, izmaksājot katram klientam valsts garantēto atlīdzību 100 000 eiro apmērā – 93% noguldītāju būs saņēmuši atpakaļ visus savus noguldījumus bankā pilnā apmērā, līdz ar to tiek ievērotas vairākuma noguldītāju intereses. Tāpēc pieņemts lēmums, ka bankas noregulējums jeb glābšana nav sabiedrības interesēs.

«Trasta komercbanka» pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar zaudējumiem 4,663 miljonu eiro apmērā, kas ir 2,7 reizes mazāk nekā 2014.gadā.

Pēc aktīvu apmēra «Trasta komercbanka» 2015.gada septembra beigās bija 12.lielākā banka Latvijā, bet pēc piesaistīto noguldījumu apmēra - 13.lielākā banka, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas dati.