Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Šlesera mantojums» liek valstij joprojām ciest ievērojamus zaudējumus

Īru lidsabiedrības «Ryanair» ekskluzīvais līgums ar lidostu «Rīga» desmit gadus tai ļāva baudīt labvēlīgākus nosacījumus nekā citām aviokompānijām. Tagad šī Aināra Šlesera laika atlaižu politika atspēlējusies pašai lidostai. Balstoties uz līgumu, «Ryanair» ir vinnējusi lidostu Starptautiskajā Šķīrējtiesā. Lidostai no savas kabatas aviokompānijai būs jāsamaksā vairāk nekā pusotrs miljons eiro. Maksājums tikai uz laiku atlikts, kamēr Eiropas komisija nebūs pabeigusi izmeklēt, vai «Ryanair», baudot īpašas priekšrocības Rīgas lidostā, nav saņēmusi nelikumīgu valsts atbalstu.

Ainārs Šlesers lidostas attīstību pasludināja par savu prioritāti vēl būdams premjera biedrs Repšes valdībā 2003.gadā un ar pilnu jaudu to turpināja pilnvērtīgi iesēžoties satiksmes ministra krēslā turpmākajos gados. Viņš izlēma, ka piesaistīt ievērojami lielāku pasažieru skaitu lidostai izdosies ar zemāku nodevu un atlaižu politiku izredzētām aviokompānijām. Par tādu kļuva īru zemo cenu lidsabiedrība «Ryanair».

2004.gada 23.jūlija slepenais līgums «Ryanair» garantēja zemas apkalpošanas maksas: par katru pasažieri lidostai tā maksāja vien četrus ar pusi eiro. Bet par katras «Ryanair» lidmašīnas virszemes apkalpošanu lidosta 500 eiro vietā drīkstēja iekasēt tikai vienu eiro. Trīs gadus vēlāk līgums tika grozīts uz aviokompānijai vēl labvēlīgākiem nosacījumiem.

Šis ekskluzīvais līgums bija spēkā arī 2012.gadā, kad lidosta ieviesa jaunu drošības nodevu pasažieriem. Šlesers no satiksmes ministrijas bija prom. «Ryanair» jauno nodevu atteicās maksāt un uzskatīja, ka tas ir agrāk noslēgtā līguma pārkāpums. Lidsabiedrība vērsās pret lidostu Starptautiskajā šķīrējtiesā Londonā un uzvarēja. Lidostai tagad jākompensē «Ryanair» 802 000 tūkstoši eiro un jāsedz tiesāšanās izdevumi. Šonedēļ Rīgas rajona tiesā «Ryanair» prasīja izpildīt šo arbitrāžas tiesas pasludināto spriedumu.

«Nekā personīga» zināms, ka kopējā summa, kas lidostai jāmaksā «Ryanair», pārsniedz pusotru miljonu eiro - 1 569 086 eiro. Taču tie nav vienīgie lidostas zaudējumi. Šķīrējtiesa vēl vienā jautājumā lēma par labu «Ryanair» un noteica, ka lidostai nebija tiesības iekasēt papildus maksu par aeronavigācijas pakalpojumiem. Praktiski tas nozīmē, ka lidosta neatgūs vairāk nekā 2 miljonus eiro lielu « Ryanair» parādu.

Prāvā lidostai neizdevās pārliecināt ārvalstu arbitru, un nepalīdzēja arī liecinieku tiesā stāstītais, ka tās šādu vienošanos slēdza pēc satiksmes ministra Šlesera rīkojuma. Tieši Šlesers «Ryanair» izteicis piedāvājumu par vienoto maksu līgumā, un par to liecina tiesvedības materiālos atrodamie e-pasti, ar kuriem Šlesers un «Ryanair» vadība apmainījusies gadu līdz līguma parakstīšanai. No tiem redzams, ka lidostas vadība pretojusies vairākiem līguma nosacījumiem, taču Šlesers politiski iejaucies. Viņš personīgi, tiekoties ar «Ryanair» pārstāvjiem, viņiem apsolījis, ka valsts apmaksās lielu daļu pakalpojumus «Ryanair», ja vien pārvadāto pasažierus skaits daudzkārt kāps.

Pēc ilgāka pārdomu perioda, lidosta vērsusies ar sūdzību Eiropas komisijā, lai tā izmeklē, vai «Ryanair» no 2004.gadam līdz pat 2014.gadam nav saņēmusi nelikumīgu valsts atbalstu. Patlaban Latvijas puse aktīvi sniedz savus aprēķinus par zaudējumiem, kurus cietusi pateicoties Šlesera un «Ryanair» ekskluzīvajam līgumam.

Lidostas sūdzība Eiropas Komisijā nebūt nav pirmā. Līdz šim izmeklēta jau 21 lieta pret «Ryanair». Lielā daļā Eiropas komisija nelikumības nav saskatījusi, bet 6 sūdzības beigušās ar lielām «Ryanair» piespriestām soda naudām. Kopējais kompensāciju apmērs ir vairāk nekā 10 miljoni. Lielākā kompensācija 6 400 000 eiro «Ryanair» būs jāatmaksā Francijai par līgumu ar Nīmas lidostu.

Sūdzība Eiropas komisijā lidostai ir devusi laiku mazliet ievilkt elpu un tūlīt vēl nemaksāt īru lidsabiedrībai «Ryanair» šķīrētiesas piespriesto pusotru miljonu. Rīgas rajona tiesa pēc lidostas pārstāvju līguma apturēja tiesvedību par sprieduma izpildi. Taču ir diezgan skaidrs, ka pēc gada vai diviem, kad Eiropas komisija izmeklēšanu beigs, tiesvedību šajā lietā atjaunos.

No pagājušā gada pavasara ar «Ryanair» lidostai ir jauns līgums, kas ir līdzvērtīgs citu aviokompāniju panāktajām vienošanām. Neskatoties uz draudiem pat par aiziešanu no Rīgas, pagājušais gads īru lidsabiedrībai ir bijis labākais pasažieru skaita ziņā.

Valstij neizdevīgā līguma ar «Ryanair» sekas un Šlesera lomu tajā 2010.gadā sāka izmeklēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Un lietu izbeidza. Tikai pēc Valsts kontroles protesta izmeklēšanu atjaunoja un rezultātu šajā krimināloprocesā nav joprojām.

Šlesers, kurš tagad strādā ar ekspremjeru Andri Šķēli saistītos biznesos, joprojām uzskata, ka «Ryanair» līgums bija valstij izdevīgs:

«Tā kā vairs neesmu politiķis, nevēlos plaši komentēt politiskos procesus. Bet, kas attiecas uz Jūsu jautājumu, varu pateikt, ka laikā, kad biju satiksmes ministrs, satiksmes ministrijas realizēto politiku aviācijas jomā atbalstīja Ministru kabinets! Kā rezultātā Rīgas lidosta no mazas, provinciālas lidostas, pārvērtās par lielāko lidostu Baltijā, palielinot pasažieru apgrozījumu no 650 000 līdz 5 000 000! Daudzkārtīgi samazinot aviopārvadājumu biļešu cenas, tika dota iespēja lidot Latvijas cilvēkiem, kuriem šāda privilēģija iepriekš nebija iespējama! Kā arī, pateicoties šai politikai, Latvija piesaistīja katru gadu ievērojami vairāk ārvalstu tūristu, kuri atstāja Latvijas ekonomikā simtiem miljonu eiro! Man ir ļoti žēl, ka šodien Latvijas aviācijas nozare atrodas stagnācijā!»

Lidosta Eiropas komisijā sūdzību par «Ryanair» iesniedza pirms diviem gadiem, neilgi pirms līguma darbības termiņa beigām.