Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bērnam ļaundabīgs audzējs, bet mātei par izmeklējumiem nākas tērēt vairāk

«Manai meitiņai pagājušogad tika diagnosticēts ļaundabīgs audzējs. Šī diagnoze uzliek biežus izmeklējumus un analīzes periodiski. Nodevām asins analīzes, un mums Gulbja laboratorijas māsiņa paziņo, ka ir jāmaksā par divām speciālajām analīzēm - NSE un brīvais T4. Biju nepatīkami pārsteigta, jo iepriekš šie izmeklējumi bērnam bija bezmaksas,» neizpratnē par šādām izmaiņām ir kāda portāla «Apollo» lasītāja. 

Bērna māte norāda, ka uz konkrētajiem izmeklējumiem bijis onkologa nosūtījums. Pēkšņās izmaiņas valsts apmaksāto izmeklējumu sarakstā bijis pārsteigums. Portāls «Apollo» sazinājās ar Valsts Nacionālo veselības dienestu, lai skaidrotu, vai šādas izmaiņas tiešām ieviestas un, ja tā, tad kāds tam ir iemesls.

Valsts Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga informēja, ka no 2016. gada stājušās spēkā izmaiņas laboratorisko izmeklējumu apmaksā, kas ir saistītas ar strauji augošajiem valsts tēriņiem laboratorisko izmeklējumu apmaksai.

Pēdējo piecu gadu laikā tie ir teju dubultojošies – 2010. gadā tie bija 16,99 miljoni eiro, turpretī 2015. gadā sasniedza jau gandrīz 28 miljonus eiro. Lai ierobežota budžeta apstākļos saglabātu pakalpojuma pieejamību, ar nozares profesionāļiem tika panākta vienošanās par vienotiem nosacījumiem valsts apmaksātu laboratorisko nosūtījumu izrakstīšanai un apmaksai.

Lielākajai daļai laboratorisko izmeklējumu nav nosūtīšanas nosacījumu, taču atsevišķiem izmeklējumiem šādi nosacījumi ir noteikti:

• atsevišķiem izmeklējumiem tiek noteikts skaits, ko no valsts budžeta līdzekļiem kalendārā gadā apmaksā vienam pacientam (izmeklējumi, kurus nav lietderīgi veikt atkārtoti noteiktā laika periodā);

• atsevišķiem izmeklējumiem mainīti nosacījumi par to, kurš – speciālists vai ģimenes ārsts – ir tiesīgs nosūtīt pacientu;

• atsevišķiem izmeklējumiem precizēta kārtība, atbilstoši kurai pacientiem tiek nozīmēti valsts apmaksāti laboratoriskie izmeklējumi, lai nodrošinātu izmeklējumu veikšanas pamatotu secību un racionalitāti;

• u.c.

Augstāk minēto laboratorisko izmeklējumu apmaksas nosacījumi no valsts budžeta līdzekļiem ir šādi:

• «Brīvais tiroksīns (FT4)» - apmaksā ar endokrinologa, bērnu endokrinologa, reimatologa, bērnu reimatologa vai radiologa–terapeita nosūtījumu. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu apmaksā pacientiem ar diagnozēm E00–E07, E22–E23, C73 un C75.1. Citos gadījumos apmaksā, ja ir izmainīts tireotropais hormons (41142 – Tireotropais hormons (TSH));

• «NSE – Neironu specifiskā enolāze» - apmaksā ar onkologa, onkologa ķīmijterapeita, onkoloģijas ginekologa, onkoloģijas ķirurga, imunologa, endokrinologa vai bērnu endokrinologa nosūtījumu.

Izmaiņas līdzšinējos nosacījumos izstrādājusi darba grupa, kurā darbojās Latvijas Laboratorijas speciālistu, Latvijas klīnisko universitātes slimnīcu laboratoriju un ģimenes ārstu asociāciju pārstāvji, kā arī Slimību profilakses un kontroles centra un Nacionālā veselības dienesta pārstāvji. Savu viedokli par izstrādātajiem nosacījumiem sniedza 13 mediķu profesionālās asociācijas.

«Apmaksājamo ambulatoro laboratorisko un histoloģisko izmeklējumu saraksts»

Ja par valsts apmaksātām laboratoriskām analīzēm ārstniecības iestādē vai laboratorijā tiek pieprasīts maksājums, pirms pakalpojuma saņemšanas ieteicams pārrunāt un noskaidrot pieprasītā maksājuma pamatotību ar atbildīgo ārstniecības iestādes/laboratorijas darbinieku. Ja pacientam (pacienta vecākiem vai citam pārstāvim) rodas šaubas par pieprasītā maksājuma pamatotību, ar iesniegumu jāvēršas Veselības inspekcijā, kas uzrauga un kontrolē ārstniecības iestādēm saistošo normatīvo aktu izpildi, lai konkrētais gadījums tiktu izvērtēts.

http://www.vi.gov.lv