Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ANO tribunāls Mladičam pieprasa mūža ieslodzījumu

ANO kara noziegumu tribunāla prokurori trešdien pieprasīja bijušajam Bosnijas serbu armijas komandierim Ratko Mladičam piespriest mūža ieslodzījumu par noziegumiem Bosnijas kara laikā.

«Tas būtu bezatbildīgi un apvainojums taisnīgumam piespriest jebko citu, kā vien mūža ieslodzījumu,» prokurors Alans Tīgers paziņoja ANO Starptautiskajā kriminālnoziegumu tribunālā bijušajai Dienvidslāvijai (ICTY).

«Pienācis laiks saukt ģenerāli Mladiču pie atbildības par noziegumiem, kas pastrādāti pret katru viņa upuri un iznīcināto kopienu,» sacīja prokurors.

Pirmdien Tīgers uzvēra, ka kara laikā Mladičs neuztraucās par to, ka Bosnijas musulmaņi varētu izveidot savu valsti, bet par to, «lai viņi pazustu pilnībā».

Kopš tiesas prāvas sākuma pagājuši vairāk nekā četri gadi, bet spriedums lietā gaidāms tikai nākamā gada novembrī.

73 gadus vecais Mladičs apsūdzēts par genocīdu, cilvēku vajāšanu un iznīcināšanu, slepkavībām, deportācijām, necilvēcīgu rīcību un nežēlīgu izturēšanos, kas pastrādāta nolūkā «likvidēt vai uz visiem laikiem» aizvākt musulmaņus no plašām Bosnijas teritorijām, lai īstenotu sapni par Lielserbiju.

Mladičs cita starpā apsūdzēts par Srebrenicas asinspirts sarīkošanu. 1995.gadā serbu spēki pārņēma musulmaņu Srebrenicas anklāvu, kuru apsargāja viegli bruņotas nīderlandiešu vienības, kas neizrādīja nekādu pretestību. Vēlāk Srebrenicā tika noslepkavoti aptuveni 8000 musulmaņu vīriešu un zēnu.

Šis slaktiņš tiek uzskatīts par smagāko kara noziegumu, kas Eiropā pastrādāts kopš Otrā pasaules kara.

Mladičs, tika aizturēts 2011.gadā pēc 16 gadus ilgas bēguļošanas, savu vainu noliedz.

Viņa tiesas process sākās 2012.gada maijā.

ICTY martā par vainīgu genocīdā atzina arī bijušo Bosnijas serbu līderi Radovanu Karadžiču un piesprieda viņam 40 gadus cietumā. Karadžičs spriedumu apstrīdējis.