Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ceļš kā spogulis; autovadītāji dusmīgi: «Vai mēs nemaksājam ceļa nodokli?»

«Cienījamie VAS «Latvijas valsts ceļi», VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs». Ceļam Ugāle – Piltene, braucot var pajautāt: «Spogulīt, spogulīt saki man tā...» vēsta kādas autovadītājas ieraksts «Facebook», novēroja portāls «Apollo».

«Vai nav pienācis brīdis, kad lietas labā vajadzētu, kaut ko darīt,piemēram, noskrāpēt vai labākajā gadījumā nokaisīt? Braucot ar radžotām ziemas riepām mašīna slīd kur tik sirds kāro. Laikam, lai sāktu, kaut ko darīt ir nepieciešams, lai notiktu kāda nelaime?? Vai mēs nemaksājam ceļa nodokli, kurš tiešām nav nekāds mazais. Katram veicot savu darbu, ir pienākumi, kuri būtu jāpilda. Arī Jums!» savā ierakstā «Facebook» turpina autovadītāja.

Pie ieraksta pievienota arī fotogrāfija, kurā uzskatāmi redzams, ka ceļu sedz bieza ledus kārta.

Portāls «Apollo» no VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs» pārstāvis Miks Lūsis sniedza plašu situācijas izklāstu:

VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs» valsts autoceļu ziemas uzturēšanas dežuranti strādā diennakts režīmā, sekojot līdzi laika apstākļiem, situācijai uz autoceļiem, lai nodrošinātu attiecīgajam autoceļam izvirzītās uzturēšanas klases prasības, nepieciešamības gadījumā savlaicīgi veicot ceļu ziemas uzturēšanas darbus.

Šajā gadījumā jau pirms fotogrāfijas publicēšanas «Facebook» un pirms ceļu lietotājas zvana VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs» dežurantam, greiders bija uzsācis rievošanas darbus. Jau vakar tika veikta bīstamo posmu rievošana konkrētajā reģionā, un šodien autoceļu uzturēšanas darbi tiek turpināti.

Vietējam autoceļam V1310 Piltene-Silakrogs, kas iemūžināts fotogrāfijā, ir noteikta C uzturēšanas klase. VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs» autoceļus uztur atbilstoši MK 224. noteikumu prasībām. Atbilstoši tām ledus vidējais biezums uz C uzturēšanas klases autoceļa brauktuves pastāvīgos laikapstākļos ir 10 cm.

Sniega attīrīšana uz C uzturēšanas klases ceļiem veicama 18 stundu laikā, savukārt brauktuves apstrāde ar pretslīdes materiāliem un autoceļu rievošana netiek normēta. Ziemas sezonā C uzturēšanas klases autoceļiem tiek kaisīti/rievoti satiksmei bīstamie posmi (strauji līkumi, kāpumi), kas iekļauti valsts ceļu pārvaldītāja «Latvijas Valsts ceļi» sagatavotajā bīstamo posmu sarakstā.

Lēmums par darbu veikšanu vai metodi ceļa uzturēšanai tiek pieņemts, izvērtējot konkrēto situāciju, autoceļa stāvokli, laika apstākļus u.c. Šādos laikapstākļos grants ceļu kaisīšana ar pretslīdes materiāliem vai rievošana nereti var būt neefektīva, jo lietus un mitrums smiltis no ceļa noskalo, bet rievojums izkūst, un ceļi atkal kļūst slideni. LAU uzdevums ir uzlabot satiksmes drošību un braukšanas apstākļus, mazinot meteoroloģisko laika apstākļu ietekmi, kas arī paveikts, veicot autoceļa rievošanu.

Iestājoties siltākam laikam, arī uz citiem reģionālajiem un vietējiem autoceļiem Latvijā var veidoties atkala, un šie ceļi var kļūt ļoti slideni. Atkušņa un nokrišņu laikā uz valsts galvenajiem autoceļiem ar asfalta segumu var veidoties melnais ledus.

Precīzi paredzēt melnā ledus izveidošanos nav iespējams, tādēļ situācijās, kad tas veidojas, VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs» ir svarīga arī autovadītāju sniegtā informācija par slideniem ceļu posmiem.

Autovadītāji tiek aicināti zvanīt uz LVC Satiksmes informācijas centra bezmaksas infotālruni 80005555. Katrs šāds zvans ir būtisks, lai VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs» operatīvi reaģētu un novērstu satiksmes drošības apdraudējumu.

Paredzams, ka arī tuvākajās dienās atkusnis turpināsies, savukārt naktīs gaisa temperatūra var pieturēties zem nulles. Šādos laikapstākļos apledojums uz asfaltētajiem autoceļiem var veidoties ļoti strauji, t.sk. situācijās, kad gaisa temperatūra ir virs nulles, jo ceļa virsma uzsilst lēnāk nekā gaiss.

VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs» autoceļus uztur par publiskiem līdzekļiem, pamatojoties uz Deleģēšanas līgumu ar Satiksmes ministriju. Līdzekļus atļauts tērēt tikai noteiktam mērķim.

Tas, kādi darbi un kādā apjomā tiek veikti, ir reglamentēts MK noteikumos. Profilaktiskas darbības normatīvos nav paredzētas. Ja ceļa īpašnieks pieņem lēmumu, tad kaisīšanas darbus LAU veic arī uz C klases ceļiem.

Valsts autoceļi ir sadalīti piecās ziemas uzturēšanas klasēs – A (augstākā), A1, B, C un D (zemākā) atkarībā no ceļu klasifikācijas, satiksmes intensitātes, seguma tipa, tehniskā stāvokļa, plānotā (pieejamā) finansējuma un sociālekonomiskās nozīmes.

Ziemā uz dažādu kategoriju ceļiem ir atšķirīgas uzturēšanas prasības. Kopumā uz valsts autoceļiem ziemas uzturēšanas klases ir noteiktas 20 200 km ceļu: A klases ceļu kopējais garums šajā sezonā ir 748 km, A1 klases – 2400, B, C un D attiecīgi 3005, 12 303 un 1764 km autoceļu.

VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs» kopumā uztur valsts autoceļus vairāk nekā 20 tūkst. km garumā, un ceļu lietotājiem ir jāsaprot, ka LAU darbinieki cauru diennakti nevar būt jebkurā ceļa posmā, tāpēc vienmēr aicinām autovadītājus ziņot par ceļu stāvokli, zvanot uz LVC Satiksmes informācijas centra diennakts bezmaksas informatīvo tālruni 80005555.